Nečekané. Takové bylo únorové rozhodnutí České národní banky (ČNB) o tom, že zvýší úrokové sazby. Řada médií a analytiků začala v té souvislosti ihned spekulovat o zdražení hypoték. Jenže je docela možné, že k němu vůbec nedojde.
O zvýšení úrokových sazeb rozhodla Bankovní rada České národní banky na svém zasedání 6. února. Poměrem 4 hlasů ku 3 odhlasovala, že zvedne všechny úrokové sazby o 0,25 procentního bodu.
V praxi to znamená, že:
Bankovní rada se k úpravě sazeb rozhodla kvůli obavám z rostoucí inflace. Podpořilo je zejména zvýšení spotřební daně na lihoviny a tabák, které platí od začátku tohoto roku a projevuje se zdražením těchto produktů. K tomu se navíc přidalo i zvyšování cen elektřiny či vodného a stočného.
Podle centrálních bankéřů tak v nejbližších měsících hrozí, že inflace výrazně překročí toleranční pásmo, jehož horní hranice je 3%. A cílem České národní banky je postupně stlačit inflaci ke 2%.
Zvýšení úrokových sazeb přesto většinu expertů zaskočilo. Většinou totiž předpokládali, že Česká národní banka nechá sazby na stávající úrovni. Její krok proto vzbudil velký rozruch.
Zvýšení úrokových sazeb vedlo nejen k posílení měny, která se po víc než 7 letech dostala pod 25 korun za euro, ale také odstartovalo spoustu spekulací. Analytici začali okamžitě předpovídat, co všechno tato změna přinese.
Mimo jiné očekávají:
A také zvýšení úroků na spořicích účtech nebo zdražení hypoték.
Experti vycházejí z toho, že poskytovatelům stoupne zhodnocení peněz, které půjčí centrální bance. Proto mohou nabídnout výhodnější úročení u spořicích produktů. Zároveň se jim ale zvednou náklady na zajištění hypotečních úvěrů.
Jenže situace není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Zvýšení úrokových sazeb, se kterým přišla centrální banka, automatické zdražení hypotéky rozhodně neznamená.
Naposledy se o tom lidé přesvědčili loni. Přestože tehdy Česká národní banka zvýšila úrokové sazby už v květnu, celý zbytek roku půjčky na bydlení zlevňovaly.
Zvyšování úroků centrální banky je totiž pouze jeden z mnoha faktorů, které cenu hypotečních úvěrů ovlivňují.
Velkou roli v ceně hypoték hraje zejména celková situace na hypotečním trhu. Zejména růst či naopak pokles poptávky. Například loni vedlo ke zlevnění hypoték velké snížení zájmu o půjčky na bydlení, které bylo výsledkem zpřísnění hypotečních podmínek z roku 2018.
Podmínky pro získání hypotéky v roce 2020 se mohou dle možného nařízení ČNB měnit, proto je vždy pravidelně aktualizujeme v našem přehledu.
Ani letos pravděpodobně nepřijde žádný velký růst poptávky. Banky počítají spíš se stabilizací situace a poskytovatelé tak budou dál nuceni bojovat o nové klienty. A nebudou mít příliš důvodů ke zdražování.
Potvrzují to i vyjádření zástupců některých bank. Řada z nich krátce po zvýšení úrokových sazeb centrální banky avizovala, že se zdražením nepočítá.
Zároveň se nedá vyloučit, že část poskytovatelů ke zvýšení úroků přece jen sáhne. Je však otázka, do jaké míry to bude způsobené kroky centrální banky. Zvlášť, když guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevyloučil, že ve druhém pololetí roku sazby zase klesnou.
Už v předchozích měsících navíc zvýšilo úrokové sazby téměř 10 poskytovatelů. Zdůvodnili to zejména rostoucí cenou zdrojů, které potřebují k zajištění hypoték.
Na něm se sice podílejí i sazby České národní banky, ale mnohem větší roli hrají úrokové sazby na mezibankovním trhu. Právě jeho vývoj tak bude pro cenu hypoték klíčový.
Na cenu peněz na trhu má vliv i situace ve světě. Může ji tak ovlivnit například další vývoj konfliktu na blízkém východě, výrazné rozšíření koronaviru, obchodní války nebo například hrozící ochlazení ekonomiky v Německu.
Právě kvůli nedávnému zdražování hypoték se rozdíly mezi nabídkami jednotlivých bank v současnosti pohybují i okolo 1 procentního bodu. U třímilionové hypotéky se splatností 30 let tak u některých poskytovatelů za rok zaplatíte o 15 000 korun víc než jinde.
A pokud budou někteří poskytovatelé ve zdražování pokračovat, může rozdíl ještě vyrůst. Proto bude stále důležitější pečlivý výběr hypotéky. Například pomocí hypoteční kalkulačky. S její pomocí rychle najdete nejvýhodnější nabídky a ušetříte tisíce korun ročně.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Přinese zvýšení sazeb ČNB také dražší hypotéky? Dost možná to tak nebude
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.