Možnost doplatit úvěr kdykoliv, výrazně nižší sankce za pozdní splácení či povinná kontrola bonity žadatele o půjčku. Novelu zákona o poskytování úvěrů schválil senát těsnou většinou. Zbaví se trh desetitisíců lichvářských nebankovních společností nebo se pouze zdraží úvěry řádně splácejícím klientům bank?
Česká republika je světovým unikátem v počtu nebankovních poskytovatelů půjček na obyvatele. Většina těchto firem nerespektuje jakákoliv etická pravidla poskytování úvěrů a půjčuje všem bez řádné kontroly bonity klientů, za lichvářský úrok (RPSN v řádu tisíců procent), s likvidačními smluvními pokutami za opožděné splácení a s rozhodčími doložkami nalinkovanými na spřízněné rozhodce. Typickými zákazníky těchto společností jsou méně gramotní lidé s nízkými příjmy, kteří po několika interakcích s nebankovkami končí v doživotních exekucích a závislostí na státní péči (což pro tuzemský sociální systém představuje nemalé náklady). Novela zákona o poskytování úvěrů spotřebitelům (FO) tomuto učiní přítrž, ale přilepené změny pravidel hry pro poskytování hypoték mohou zdražit úvěry všem bankovním klientům, kterým zvýšená státní regulace zas až takové benefity nepřinese. Co všechno se mění?
Poskytovatel úvěru bude mít povinnost prověřit dostatečně bonitu žadatele o úvěr. Pokud tak neučiní, nebo bonitu vyhodnotí chybně a půjčí i někomu, kdo na splácení evidentně neměl, pak bude smlouva o úvěru neplatná od počátku a dlužník bude povinen vrátit věřiteli podle svých možností pouze jistinu, tedy původně půjčenou částku. Na úroky ani jiné poplatky či sankce věřitel nárok mít nebude a již takto zaplacené peníze bude muset vrátit (resp. se pravděpodobně započtou oproti dlužné jistině).
Prověřování bonity bude povinné i pro mikro-půjčky, tedy úvěry do 5 000 Kč, které se dnes poskytovaly zcela neregulovaně bez jakékoliv lustrace klientů.
Již dnes není tak snadné propašovat do nebankovní půjčky rozhodčí doložku (musí být sepsaná na samostatném listu a klientovi je třeba vysvětlit její význam a dopady na jeho práva). Nově ovšem bude rozhodčí doložka pro spotřebitelské úvěry paušálně zapovězená a případné spory budou moci být řešeny pouze soudní cestou.
Penále za pozdní splácení bude moci činit v součtu nejvýše 50% z dlužné jistiny, ne více než 200 000 Kč. Již nebude možné někoho připravit o střechu nad hlavou pro dlužných pár desítek tisíc korun. Doposud přitom na nebankovním trhu působily firmy specializující se cíleně na obírání dlužníků o nemovitý majetek poskytováním nesplatitelných úvěrů.
Zatímco dnes stačí na poskytování nebankovních půjček pouze živnostenský list, nově bude třeba získat licenci od ČNB a složit základní kapitál 20 mil. Kč. Toto výrazně sníží řetězení bílých koní a umožní efektivnější vybírání pokut. Tento trik proslavili především tzv. Šmejdi (pořadatelé předváděcích akcí pro seniory), kdy obchodní inspekce sice provozovatele takovéto živnosti zpokutuje, ale on místo placení pokut nechá firmu zkrachovat a pokračuje vesele na jiné, čerstvě založené, právní entitě.
U půjčky bude mít poskytovatel úvěru nárok pouze na zaplacení prokazatelných nákladů, které mu v souvislosti s předčasným splacením (částečným nebo celého úvěru) vznikly. To bude více, než si nemálo dlužníků myslí (jen přece přijmou mou platbu a vystaví mi potvrzení o doplacení úvěru), ale mnohem méně, než se platí nebankovkám dnes (až 100% jistiny).
U hypoték bude situace komplikovanější. Již dnes je možné úvěr doplatit bezplatně zcela kdykoliv při výročí fixace úrokové sazby (obvykle každých 5 let) a částečně u většiny bank každý rok (obvykle 20% z jistiny). Z mého pohledu je toto plně postačující. 20% ročně v kombinaci 100% každých pět let je přiměřené a průměrný klient více nepotřebuje.
Nově bude možné bezplatně ročně splatit až 25% (velký posun od 20%, vyžadující zákonnou regulaci) a 100% mimo výročí fixace i při tzv. těžkých životních situacích (ty budeme definovat jak – nemoc, rozvod?). Za poplatek (1%, max. 50 000 Kč) pak bude možné hypotéku doplatit i při prodeji nemovitosti (nejdříve po dvou letech od sjednání úvěru).
Zatímco těžké životní situace lze ještě chápat jako sociální opatření potřebným, prodej nemovitosti spíše nikoliv. Přílišná potřeba regulovat to, co již dnes funguje na velmi konkurenčním trhu více než dobře, může v konečném důsledku vést ke zdražení hypoték. Milionové úvěry na desítky let dopředu nejsou desetitisícovými půjčkami o splatnostech několika málo let. Banka potřebuje každý dlouhý a objemný úvěr zajistit adekvátně drahými zdroji. Bude-li muset zdarma poskytovat vše co zákonodárce napadne, zaplatí to nakonec stejně spotřebitelé v přirážce k úrokové sazbě.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Přísnější pravidla pro poskytování úvěrů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.