Hrozba úplného zrušení je prozatím zažehnaná. I přesto čeká stavební spoření výrazná změna. Podle vládního balíčku pro konsolidaci veřejných financí totiž státní podpora klesne na polovinu. Tedy z původních 2 000 na 1 000 korun ročně.
Změna se bude týkat nových i už existujících smluv. A pokud ji schválí poslanci, senátoři a podepíše prezident, začne platit od příštího roku.
Znamená to, že za letošní rok ještě získáte původní podporu 2 000 korun. Za rok 2024 už ale musíte počítat se sníženou částkou.
Příspěvek na stavební spoření přitom stát posílá vždy následující rok, většinou na přelomu dubna a května.
Důvod? Peníze nešly na bydlení
Členové vlády snížení příspěvku vysvětlují tím, že toto spoření v posledních letech ztratilo svou původní funkci. Problém vidí hlavně v tom, že lidé našetřené peníze používali pro jiné účely než pro vlastní bydlení.
V současné době totiž neexistuje žádná podmínka, která by nařizovala, jak máte peníze využít. Toto rozhodnutí je tedy jen na vás.
Kromě neúčelnosti státní podpory vláda argumentuje i tím, že stát potřebuje ušetřit na výdajích z rozpočtu.
Na podporu stavebního spoření přitom loni vyplatil celkem 4,33 miliardy korun.
Předčasná výpověď? Přijdete o příspěvek
Pokud chcete kvůli nižší státní podpoře spoření předčasně zrušit, nepůjde to „beztrestně“.
Když totiž smlouvu ukončíte dřív než po 6 letech, tedy před koncem takzvané vázací doby, tak:
A ani snížení státního příspěvku není důvodem k tomu, aby tato pravidla přestala platit.
Už v roce 2010 totiž Ústavní soud rozhodl, že tento krok je v pořádku. A to jak u nových, tak u stávajících smluv.
Původní příspěvek byl 4 500 Kč
Navíc se nejedná o první změnu státní podpory. Od roku 1993, kdy stavební spoření v České republice začalo fungovat, se snížila už několikrát.
Původní příspěvek dosahoval hodnoty až 4 500 korun za rok. V roce 2004 ale přišla změna a roční podpora u nově sjednaných smluv klesla na 3 000 korun.
Od roku 2011 pak platí současný státní příspěvek – tedy maximálně 2 000 korun ročně. Tehdy se změna dotkla nejen nových, ale také už existujících smluv. Stejně jako nyní.
Stavebko nabídnou nově i banky
Vláda navrhuje i další změny, které se dotknou stavebního spoření. Jedna z nich například umožní bankám, aby tento produkt také nabízely. Nyní si přitom tento produkt sjednáte jen u stavebních spořitelen.
V České republice v současnosti funguje těchto 5 poskytovatelů:
Půjčky na energeticky úsporná opatření
Kromě spoření se plánované změny dotknou také úvěrů ze stavebka. Banky a spořitelny je mají poskytovat zejména na energeticky úsporná opatření pro domácnosti.
V současné době platí jen podmínka, že peníze z úvěru smíte využít pouze na bytové potřeby. Například na stavbu, koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Energetická úspora tedy nehraje roli.
To se má brzy změnit. Zároveň to však pro klienty bude mít jednu výhodu – získají snadnější přístup ke státním dotacím bez větší administrativní zátěže.
Naváže stavební spoření na rekordní rok?
Spořitelny nyní řeší otázku, jak plánované změny ovlivní zájem klientů o stavební spoření. Ještě než se začalo debatovat o úpravách stavebka, byl přitom obrovský.
Jen loni poskytovatelé uzavřeli zhruba 572 000 nových smluv na spoření. To je o 10 % víc než v roce 2021. Zároveň je to nejvyšší hodnota za posledních 8 let.
Představitelé některých spořitelen proto věří, že lidé budou mít o tento produkt zájem také dál. I proto, že má tato forma spoření stále několik výhod. Například:
Získáte výhodnější úroky než u hypotéky
V případě úvěrů ze stavebního spoření má stavebko výhodu v tom, že v současné době nabízí výhodnější úrok než hypotéky. Sjednaná úroková sazba je totiž ve smlouvě pevně daná, a to po dobu celých 6 let.
Zároveň platí, že výše úroků u půjčky může být maximálně o 3 procentní body vyšší, než je úrok na spoření.
Pokud jde o výnos samotného spoření, aktuálně se pohybuje až okolo 6,5 %. To je přibližně o půl procentního bodu víc než u spořicích účtů.
Ještě před dvěma lety přitom spořicí účty nabízely úrok maximálně 0,5 %. A dá se předpokládat, že v nejbližších letech se k této hranici opět přiblíží – alespoň částečně.
Zhodnocení u stavebního spoření se přitom i po snížení státní podpory bude pohybovat mezi 4,5 až 5 %. Navíc u něj máte garantovaný úrok po celých 6 let.
Vše tak nasvědčuje tomu, že se stavební spoření i nadále vyplatí. Stačí si jen vybrat správnou nabídku – a s tím vám pomůže naše porovnání stavebního spoření.
Zjistíte, jaké úroky poskytovatelé aktuálně nabízejí. A snadno si vyberete to nejlepší spoření.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Příspěvek u stavebního spoření klesne na 1 000 Kč. Přečtěte si, jak se vás změna dotkne
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.