Problémem české inflace jsou služby

Březnová inflace v Česku zůstala na 2,7 %, za růstem stojí hlavně služby a potraviny. Co to znamená pro ČNB a budoucí vývoj cen?
Inflaci v Česku dál táhnou zejména ceny potravin, alkoholu a tabáku. Meziroční inflace v Česku letos v březnu stagnovala na 2,7 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jedná se o mírně vyšší výsledek, než očekával trh (2,5 %) i Česká národní banka (2,6 %). Za celé letošní první čtvrtletí tak průměrná inflace dosáhla hodnoty 2,7 %.
Meziměsíčně rostly nejsvižněji ceny potravin, alkoholu a tabáku (0,8 %), služeb (0,2 %), méně pak zboží (0,1 %), zlevňovaly naopak energie (-1,3 %). V meziročním vyjádření byla inflace nejsilnější taktéž u potravin, alkoholu a tabáku (5,9 %), ve službách (4,5 %), následuje zboží (1,6 %) a hluboko v deflaci zůstávají energie (-4,9 %).
Podle odborníků aktuální data o inflaci příliš povzbudivě nevypadají. Souhrnný meziměsíční cenový růst o 0,1 procenta sice v březnu lze považovat za „normální“, jeho struktura je ovšem tentokrát značně nestandardní.
Sektor služeb jako hlavní problém české inflace
„Směrem dolů jej totiž výrazně stahují energie, což je sice samo o sobě dobrá zpráva, nicméně zároveň to znamená, že jiné kategorie musely nestandardně zdražovat. Při odhlédnutí od energií pak meziměsíční inflace dosáhla 0,3 %, což už tak pozitivně nevypadá. Velkou roli zde sehrály potraviny, což sice v březnu nebývá běžné, nicméně z pohledu celkových inflačních tlaků to není důvod k velké nervozitě, jelikož ceny potravin jsou notoricky nespolehlivé. Ve zdražování ovšem pokračují také služby, a to navzdory tomu, že v březnu obvykle s koncem zimní turistické sezony dochází ke zlevňování rekreací,“ uvedl pro banky.cz hlavní ekonom INVESTIKA, investiční společnost, a.s. Vít Hradil.
Podle expertů je patrné, že problematický je zejména sektor služeb. „ČNB rozhodně nic nezkazila, když na posledním zasedání zachovala úrokové sazby beze změny,“ dodal Hradil.
V souvislosti s inflací rostou i mzdy. Podle údajů MPSV medián hrubé měsíční mzdy dosáhl v loni 40 709 Kč a meziročně vzrostl o 7,5 %. Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla úrovně 48 910 Kč, a zvýšila se tak o 7,9 %. Platy rostly ve všech odvětvích, nejvíce ve zdravotnictví a sociální péči o 4,5 %. Nejvyšší platy pobírali vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci, mediánový hrubý měsíční plat u nich byl 54 021 Kč.
Naopak v eurozóně meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v březnu zpomalilo na 2,2 procenta z únorových 2,3 procenta. Nejvíce zdražily potraviny a služby, ceny energií se naopak snížily.