Banky.cz Články Komerční sdělení Proč investovat do zlata v dobách ekonomické nestability

Proč investovat do zlata v dobách ekonomické nestability

Investiční zlato

Ekonomická a geopolitická situace v celém světě je – obzvláště v posledních letech, kdy napětí roste ve všech směrech – značně nejistá. Je tedy jasné, že v takových časech je zapotřebí, abyste nějakým způsobem ochránili svůj majetek.

Zdroj obrázku: BG Investments

REKLAMA

V době ekonomické či geopolitické nestability představuje strategický krok k ochraně majetku investování do zlata. Zlato je historicky považováno za bezpečnou komoditu, která může sloužit jako ochrana proti inflaci i jiným světovým krizím. Zlato totiž není přímo spojené s výkonností měnových hodnot ani akciových trhů, a proto může poskytnout velkou míru stability v dobách, kdy ostatní investice ztrácí na hodnotě.

Investiční zlato

Zlato tedy není jen zářícím drahým kovem k tomu, aby zdobil ženy, ale je to hodnota, která většinou zůstává zachována i v turbulentních časech. A to již hovoříme o zlatu investičním. V průběhu času se zlato stalo symbolem ekonomické stability. Obvykle investoři své investice diverzifikují, aby rozložili rizika do většího množství cenných komodit. Avšak v obdobích, kdy se v ekonomické či geopolitické situaci zvyšuje napětí, většina z nich se obrací právě k této komoditě, jíž je investiční zlato.

A nemusí jít jen o velké investory. I v běžných rodinách se začaly peníze ukládat do zlata. Obzvláště v posledních letech, kdy nás stíhá jedna krize za druhou: světová pandemie Covid-19; válka na Ukrajině, a s ní spojené tak vysoké ceny energií, že lze hovořit o energetické krizi. Došlo i k výrazné potravinové krizi, neboť byl značně omezen vývoz ukrajinského obilí, a dalších komodit, na které mnoho zemí čekalo; dochází k významným ekonomickým škodám v důsledku nepřízně počasí; už rok trvá konflikt na Blízkém východě, etc. etc. Celosvětově se zvyšuje i sociální napětí, zanedbatelné není ani bezpečnostní riziko, hlavně pro Evropu. Na finanční nestabilitu reagují centrální banky zvyšováním úrokových sazeb. A to všechno má vliv na hospodaření jednotlivých zemí a jejich měny.

Všichni přece víte, že inflace se u nás v loňském roce přiblížila až k 18 procentům z původních cca 2 %. Pro každého z vás to znamenalo, že na každé vydělané tisícikoruně tratil 180 korun. Uložíte si tisíc korun na účet, a musíte počítat s tím, že jejich kupní síla klesla na 820 korun. Jak chcete v takto pohnutých dobách ochránit svůj majetek?

Není však třeba podléhat panice. Každá krize může být zároveň novou příležitostí, která přinese něco nového a dobrého. Optimálním řešením k ochraně majetku a inflačním dopadům je investice do drahých kovů, které fungují jako skvělý, a hlavně dlouhodobý uchovatel hodnoty.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Objeví-li se ve světě nejistoty jakéhokoliv druhu, hodnota zlata začíná růst. Je to způsobeno náhlou rostoucí poptávkou, neboť v těchto obdobích často klesá důvěra v tradiční měny a finanční trhy, a to přidává zlatu na hodnotě. Investiční zlato je vnímáno jako nástroj k zajištění majetku, a také proti vysoké inflaci. Peníze na vašich účtech svou hodnotu ztrácejí, zlato může váš majetek podržet, a dokonce i navýšit. Chcete si spořit na důchod, dětem na vysokou školu či na bydlení? Jistě dokážete zvážit sami, jak s vydělanými finančními prostředky správně naložit.

Měny byly dříve kryté zlatem

Dříve byly jednotlivé měny podloženy zlatem. Hodnota peněz té které země byla přímo spojena s určitým množstvím zlata, které daný stát vlastnil. Tento systém byl známý jako zlatý standard, jenž poskytoval ekonomickou stabilitu a důvěru v hodnotu dané měny. Každá bankovka totiž měla svou konkrétní hodnotu ve zlatě.

Dnes jsou měny většiny zemí světa kryty nikoliv zlatem, ale takzvaným fiat systémem (měna není kryta žádnou fyzickou komoditou). Udržování jejich hodnoty funguje prostřednictvím řízení úrokových sazeb a dalších nástrojů měnové politiky. Dalo by se říci, že hodnota měny je založena na důvěře v ekonomickou sílu státu. Jenomže historický význam zlata jako ukazatele finanční stability nelze popřít. Ve světě, kde hodnota měn závisí především na rozhodnutí politiků a centrálních bank, zůstává zlato zcela nezávislou entitou.

Zájem o zlato je trvalý

Klenotníci a hodináři je využívají k výrobě svých produktů, technologický průmysl potřebuje zlato kvůli jeho odolnosti vůči korozi a vodivým vlastnostem k výrobě elektronických součástek. Pak jsou tu sběratelé zlatých předmětů a investoři. A díky tomuto trvalému zájmu je zlato považováno za dlouhodobě stabilní a přitažlivou investiční variantu, která zůstává na globálních trzích vysoce ceněným aktivem. Pro sběratele jsou k dispozici zlaté a stříbrné mince, medaile, zlaté slitky, ale i šperky. Velcí investoři vkládají finanční prostředky také do zlatých cihel. Zkrátka investice do zlata je trvalou ochranou vašeho majetku.

Chcete tedy i vy do zlata investovat?

Investiční zlato, ale i investiční stříbro jsou dobrou volbou pro začínající investory. Pokud jste opravdu začátečníci (ale i ostatní), měli byste se obrátit na společnost, která vám s tímto obchodem poradí a vy se následně sami rozhodnete, jak budete postupovat. K takovým společnostem patří BG Investments se sídlem v Liberci, kde také před lety otevřela svůj první showroom. Ale to neznamená, že se do Liberce musíte vypravit. Firma, která je dodavatelem investičních kovů ve formě slitků, cihliček, combibarů i certifikovaných granulátů, působí po celé republice. Nutno připomenout, že kromě prodeje investičních produktů, provádí samozřejmě i výkup zlata a dalších drahých kovů. Pro vás to znamená, že zde můžete svoje zlato snadno prodat.

Běžný účet od mBank zdarma

Ať chcete do zlatých slitků investovat, anebo chcete zlato prodat, tato společnost vám nabídne zajímavé flexibilní podmínky a stane se vaším spolehlivým partnerem. B&G Investments patří ke zkušeným lídrům v této oblasti, spolupracuje s předními světovými rafinéry, a kromě obchodování vám nabídne i poradenství. Více informací najdete na www.bg-investments.cz.

To, co je pro všechny investory obzvláště důležité je fakt, že zlato je vysoce likvidní aktivum. Znamená to, že ho můžete poměrně snadno prodat a převést na hotovost. To pro vás bude velkou výhodou v době, kdy budete potřebovat rychlý přístup k finančním prostředkům.

Výhody investice do zlata

  • Investiční zlato je považováno za dlouhodobě uznávanou formu hodnoty a bohatství. Má dlouhou historii jako prostředek směny, jenž odolává inflaci a kolísání měn.
  • Investice do zlata umožňuje diverzifikovat vaše portfolio, čímž snižujete investiční riziko. Investice do zlata jako alternativního aktiva vám může pomoci vyrovnávat výkyvy v ostatních investičních třídách (dluhopisy, akcie, aj.)
  • Investiční zlato je vysoce likvidní. Můžete ho prodat i na mezinárodních trzích a získat hotovost prakticky kdykoliv.
REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Proč investovat do zlata v dobách ekonomické nestability

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kyberpodvodníci jsou čím dál sofistikovanější. Oběť mohou udolávat týdny

Kyberpodvodníci jsou čím dál sofistikovanější. Oběť mohou udolávat týdny

Volají, píší, slibují, straší a všechno s jediným cílem — okrást lidi o peníze. Tak by se dalo shrnout chování finančních kyberpodvodníků. Ti se stávají větší a větší hrozbou. Kde se ale berou? A jak je možné, že se i přes nekonečná varování najdou lidé, kteří jim naletí? Podle Marka Macháčka z Komerční banky, jenž méně i více zdařilé pokusy o nelegální převody peněz řeší denně, se jedná o rozsáhlý a mimořádně výdělečný byznys za hranou zákona, který se s největší pravděpodobností nikdy nepodaří vymýtit. S nadsázkou ho přirovnává k chobotnici, jíž jedno chapadlo useknete a další dvě narostou. Součástí výcviku členů podvodných skupin bývá nejen spisovná čeština nebo základní finanční pojmy, ale třeba i výslech na detektoru lži.

Proč investovat do zlata v dobách ekonomické nestability

Proč investovat do zlata v dobách ekonomické nestability

Ekonomická a geopolitická situace v celém světě je – obzvláště v posledních letech, kdy napětí roste ve všech směrech – značně nejistá. Je tedy jasné, že v takových časech je zapotřebí, abyste nějakým způsobem ochránili svůj majetek.

Zdroj obrázku: BG Investments

Vánoce: Doba, kdy se kyberspecialisté nezastaví. Mnozí útočníky na své bankovní účty takřka zvou, varují

Vánoce: Doba, kdy se kyberspecialisté nezastaví. Mnozí útočníky na své bankovní účty takřka zvou, varují

Pro jedny jsou Vánoce svátky klidu a míru, pro druhé jsou časem, kdy se nezastaví. Těmi druhými máme na mysli bankovní kyberexperty, kteří dělají, co mohou, aby ochránili peníze uložené na účtech. Jejich práce není snadná. Včasné odhalování zlodějských praktik kyberútočníků, kteří se ze všech sil snaží získat naše peníze, připomíná hru kočky s myší. Podvodníci jsou mimořádně schopní a vymýšlejí stále nové a nové finty, jak klienty oklamat. A daří se jim to natolik, že mnozí z nich pokusy o ochranu aktivně odmítají. Jak se ubránit radí specialista Komerční banky Marek Macháček.

Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu

Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu

Správa financí nikdy nebyla snazší. Stačí pár ťuknutí na displej chytrého telefonu nebo na počítači a je hotovo. V řádu vteřin můžeme nakupovat, zhodnocovat své úspory, ovšem bohužel — stejně tak snadno a rychle se lze také stát chudákem. Moderní technologie a výhody s nimi spojené totiž nevyužíváme jen my, běžní občané, ale i podvodníci, kteří čím dál rafinovanějšími způsoby dokážou dostat peníze z lidí, s nimiž se nikdy nesetkali. Jejich obětí se hravě může stát kdokoli z nás, překvapivě jsou mezi nimi i ti s nejvyšším vzděláním.

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Sjednání operativního leasingu je závazek. Než se proto definitivně rozhodnete pro auto na operák, měli byste znát odpovědi na všechny své palčivé otázky. A férová leasingová společnost by vám je měla poskytnout. My vám odpovíme na ty nejdůležitější.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena