Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.
Pro určení správného způsobu zdanění je nutné provést základní rozdělení na příjmy:
V průběhu držení cenných papírů mohou plynout jeho vlastníkovi příjmy, např. se může jednat o úroky. Tyto příjmy z titulu držby se zdaňují mezi tzv. příjmy z kapitálového majetku podle § 8 zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“). Zákon neumožňuje tento druh příjmů snižovat o jakékoliv výdaje.
Dividendy vyplácené tuzemskými společnostmi (daňovými rezidenty) podléhají srážkové dani ve výši 15 %. Tu je povinna srazit společnost při vyplacení dividendy. Zdanění srážkou u zdroje je konečné a fyzická osoba už tento příjem neuvádí v daňovém přiznání.
Pokud cenné papíry nejsou součástí obchodního majetku podnikající fyzické osoby, příjem z jejich prodeje se řadí mezi tzv. ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Výhodou nezahrnutí cenných papírů do obchodního majetku je skutečnost, že ostatní příjmy dle § 10 ZDP nepodléhají odvodům pojistného na sociální a zdravotní pojištění.
V případě prodeje cenných papírů zahrnutých do obchodního majetku jsou tyto příjmy součástí příjmů z podnikání dle § 7 ZDP, přičemž tyto příjmy již podléhají odvodům pojistného na sociální a zdravotní pojištění.
Osvobodit lze všechny příjmy z prodeje cenných papírů, pokud jejich úhrn ve zdaňovacím období nepřesáhl částku 100.000 Kč, a to bez ohledu na okamžik jejich nabytí. Toto osvobození se nevztahuje na cenné papíry, které jsou zahrnuty v obchodím majetku.
Pokud úhrn příjmů přesáhne částku 100.000 Kč, může být příjem z prodeje cenných papírů osvobozen v případě splnění tzv. časového testu. Konkrétně lze uplatnit osvobození, pokud přesáhne doba mezi nabytím a prodejem cenného papíru dobu 3 let. Logikou tohoto pravidla je poskytnout osvobození těm, kteří drží cenné papíry dlouhodobě, tedy nekupují je za účelem spekulativního prodeje. Z hlediska daňových odvodů se tedy vyplatí s prodejem počkat a dodržet 3letou lhůtu mezi nákupem a prodejem.
Pokud je příjem z prodeje cenných papírů osvobozen nebo již zdaněný srážkovou daní u zdroje, není nutné podávat daňové přiznání. V opačném případě se této povinnosti nevyhneme, a to i v těch případech, kdy je cenný papír prodán za stejnou nebo nižší cenu, než byl nakoupen. Zjednodušeně řečeno je nutné podat daňové přiznání bez ohledu na to, zda bylo prodejem cenného papíru dosaženo zisku i ztráty.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
S příchodem roku 2025 stojí mnoho OSVČ před důležitým rozhodnutím ohledně vstupu, či naopak opuštění režimu paušální daně. Tento daňový režim, v ČR zavedený v roce 2021, nabízí alternativní (a administrativně o hodně snazší) danění a odvody na obě povinná pojištění. Pojďme si ujasnit, co obnáší režim paušální daně, jaké jsou jeho podmínky. Ukážeme, kdy smí OSVČ do tohoto režimu vstoupit a kdy může (nebo musí) vystoupit. Dočtete se i změny, co v paušální dani přinese rok 2025.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
KOMENTÁŘE k článku Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit
dotaz, Komentoval(a): Tomáš Kontermann
Tomáš Konterman, Komentoval(a): Mr. Info
Dobrý den, Tomáši, nejlépe zapálit někdy v zimě a zahřát se. To je to poslední, co se dá s těmito bezcennými papírky udělat. Bohužel, je mi to líto. Mr. Info