Výhodný přivýdělek? Kdo by o něj nestál! Ovšem věděli jste, že můžete narazit na brigádu, při níž se poměrně snadno a rychle stanete součástí sítě kybernetických podvodníků, kteří z vás udělají tzv. bílého koně? Člověk si u nich možná slušně vydělá, ovšem riskuje trestní stíhání. V hledáčku kriminalistů se přitom čím dál častěji stávají nezletilí, jak upozorňuje kyberspecialista z Komerční banky, Marek Macháček. Ten navíc upozorňuje, že přibývá lidí, kteří se součástí podvodů stávají vědomě, ať už z důvodu lhostejnosti k druhým či z finanční nouze.
Pro člověka, který hledá brigádu, se takový inzerát jeví jako práce snů. Není třeba nic moc dělat, stačí pronajmout svůj bankovní účet. Instrukce jsou jednoduché: Na váš účet chodí peníze, malá část vám zůstane, větší posíláte dál. Jak ale upozorňuje kyberspecialista na ochranu peněz v Komerční bance, Marek Macháček, obvykle se jedná o praní špinavých peněz. „Můžete si přivydělávat přeposíláním nebo vybíráním peněz, které vám přijdou od dalších obětí. Vy ale nevíte, že jsou to oběti. Jsou to další lidé, kteří si myslí, že investují,“ vysvětluje zkušený profesionál.
Bílý kůň - označení pro člověka, který je najatý k zakrytí trestné činnosti, kterou páchají jiní. Sám z ní profituje, někdy vědomě, mnohdy ovšem o skutečné podstatě své úlohy neví. Stále ovšem platí, že neznalost zákona neomlouvá, a tedy i ten, kdo je bílým koněm v nevědomí, je trestně odpovědný.
A uvádí princip, na jakém brigády fungují: „Na účet vám přijde sto tisíc a vy si můžete pět tisíc nechat. Zbytek posíláte dál, obvykle na účet dalšího bílého koně, nebo je vyberete a odevzdáte v obálce jinému člověku, případně podle instrukcí vložíte do bitcoinmatu. Bílí koně takto podvodníkům dokážou vydělat fakt balík. Obvykle trvá, než si těch převodů peněz všimneme, řekněme do jednoho milionu korun. Podvodníci bývají zpočátku obezřetní, posílají pár měsíců deset tisíc sem a dvacet tisíc tam…“ vykládá specialista na ochranu peněz v kybernetickém prostoru. A důrazně dodává:
„Pronájem účtu je bohužel aktivním spolupachatelstvím na organizovaném zločinu, na praní špinavých peněz. Je to průšvih pro lidi, kteří to dělají. Varujeme všechny, ať nepokračují.“
Možná vás to překvapí, ale na podobné nabídky lze narazit úplně jednoduše. Podvodníci se lidem ozývají sami, často volají. Anebo stačí nahlédnout do různých regionálních skupin na sociálních sítích, kde jsou podle Marka Macháčka běžně k vidění příspěvky typu: Zařiďte si účet, dostanete dva a půl tisíce. „Nabídka obvykle dále obsahuje hesla jako: výhodný přivýdělek, peníze snadno a rychle atd.,“ upozorňuje expert, podle kterého je těch, kdo na podobné sliby slyší, víc než dost. A co je překvapivější, mnohdy se jedná o velice mladé zájemce z řad dospívajících.
„Raketově roste účast na podvodech mezi mladými ve věku mezi patnácti a sedmnácti lety. Na pokyn podvodníků jdou před pobočku banky, kde od cizího člověka dostanou telefon, s ním jdou do banky, založí si tam účet, vyjdou ven, telefon vrátí dotyčnému, dostanou dva a půl tisíce a jdou pryč, aniž by často věděli, že se právě stali bílým koněm určeným pro praní peněz. Na problém upozorňujeme i při akci Bankéři do škol, kde žákům a studentům říkáme, že je fakt nebezpečné komukoliv poskytnout svůj účet. Protože jakmile už jim bylo 15 let, mohou jít do vězení,“ vykládá dále kyberexpert.
A dodává, že velkým problémem je i chybějící vzdělání získané od rodičů: „Neřeknou jim, jaká existují rizika. Nevím, jestli je nechtějí strašit nebo stresovat, ale nevysvětlí jim, že vlastnictví bankovního účtu je poměrně velká zodpovědnost. A úplně stejné je to s bankovní identitou.“
Jak ovšem dále Marek Macháček upozorňuje, ne každý žije v nevědomosti. „Lidí, kteří v tom jedou dobrovolně, i těch nezletilých, je poměrně dost.“
Je přitom velmi pravděpodobné, že dříve nebo později vše, jak se říká, praskne. Ještě před tím ale podvodníci obvykle napáchají poměrně vysoké škody. „Tihle bílí koně nám obrovsky ztěžují práci, protože vytváří celé sítě, doslova řetězce lidí, kteří takhle peníze přeposílají od těch obětí. Nicméně rozbití těchto struktur je jen otázkou času. Když se to povede, musíme všechny kontaktovat, nahlásit na policii a podobně. A pak se objevují stížnosti na zablokované účty, lidem vadí, že se nedostanou k penězům. To si ale musí rozmyslet dřív, než začnou prát peníze. Přitom za poslední dva roky tenhle problém nabobtnal do obrovských rozměrů.“
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
KOMENTÁŘE k článku Pronájem bankovního účtu aneb Buď bílým koněm: Kyberexperti varují před pochybnou brigádou
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.