Prodej nemovitostí má mnoho specifik, která není radno podceňovat. K čemu je dobrá rezervační smlouva a jak dlouho trvá přepis vlastnického práva na katastru? V následujících řádcích si popíšeme průběh realitní transakce krok za krokem.
Velice důležitá je hned raná fáze celého procesu, kdy je třeba zjistit detailní požadavky klienta. V návaznosti na ně mu vysvětlit postup a strategii, kterou se jednání budou ubírat. Až v momentě, kdy bude prodávající obeznámen s postupem, který mu bude vyhovovat a odsouhlasí ho, se můžeme posunout dále. Následně specialista trhu s nemovitostmi musí vhodně definovat, jaké budou cílové skupiny, které má daná nabídka zaujmout. Dle toho nabídku uzpůsobit, udělat ji pro potenciální budoucí kupující atraktivnější. Toho dosáhneme vhodnou aplikací různých nástrojů, jako jsou například klíčová slova, správně cílený text nabídky či homestaging. Pouze tak můžeme garantovat, že Vaši nemovitost prodáme za nejvyšší možnou cenu, což je naším prioritním úkolem.
Dalším krokem je analýza, kdy zkoumáme, zdali je daná nemovitost zajímavá pro investory, se kterými spolupracujeme. Jejím výstupem je zjištění potřebných informací, které investorům předáváme. Tedy varianty návratnosti konkrétní investice. Je-li daná investiční příležitost pro některého investora zajímavá, zajistí nám to velice rychlý prodej předmětné nemovitosti. V drtivé většině případů je kupní cena hrazena hotově, což je další úspora času. Dále nabídku inzerujeme na všech dominantních serverech s realitní inzercí, kde je třeba ji pravidelně aktualizovat, modifikovat a „topovat“, což zajistí potřebnou návštěvnost nabídky a podstatně zvýší šanci na nalezení kupujících.
Pojem „zprostředkování“ by na poli realitního trhu měl znamenat komplexní řešení situace a potřeb klientů. Např. s prodejem související majetkové vyrovnání rozvádějících se manželů, řešení obstrukcí spojených s poskytnutím stavebního povolení, pomoc s vyjednáním potřebných výjimek a jiné asistence při odstraňování právních vad (výmaz neaktuálních záznamů z katastru, které mohou omezovat vlastnická práva majitele a tím snižovat tržní hodnotu nemovitosti). Realitní specialista by neměl zařídit pouze prodej či pronájem dané nemovitosti, ale asistovat i v situacích, které mohou být s tímto úkonem spjaty.
V momentě, kdy nalezneme vhodného kupce, je třeba jeho zájem stvrdit smluvně. Vyhotovíme dohodu o rezervaci k předmětné nemovitosti a tu zašleme ke schválení kupujícímu. Až jsou zaneseny případné dodatky a znění rezervační smlouvy odsouhlaseno, domluvíme termín podpisu. Poté je zájem závazný a kupující tak musí plnit jednotlivé body dohody. Prvním z nich je zaplacení rezervačního depozita.
Obdobný proces se opakuje u podpisu kupní smlouvy. Pokud se s klienty nedomluvíme jinak, naše advokátní kancelář vyhotoví kupní smlouvu a smlouvu o úschově kupní ceny. Ty jsou následně zaslány oběma stranám k odsouhlasení a případném zanesení dodatků. Poté dohodneme termín podpisu smluv. Smlouvy s ověřenými podpisy uschová advokát (či notář) spolu s návrhem na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. V den, kdy je na účet advokátní úschovy připsána kupní cena, ať už z vlastních zdrojů nebo z hypotéčního úvěru, doručíme zmíněný návrh na vklad spolu s kupní smlouvu na příslušný katastrální úřad. S výběrem nejlepší varianty hypotéčního úvěru Vám rádi pomohou naši hypotéční specialisté. Po uplynutí zákonné „čekací 20ti denní lhůty“ provede katastr zápis nového vlastnického práva (může trvat dalších až 30 dní, zpravidla však pouze 1-3 dny). Na základě potvrzení o provedeném zápisu vyplatí advokát (notář) peníze z úschovy prodávajícímu.
Celý proces je ukončen předáním nemovitosti a podpisem předávacího protokolu, kde je přesně definováno, co vše nabyde kupující s nemovitostí a taktéž jsou zde uvedeny stavy energií. Až v tuto chvíli končí práce realitního makléře u daného obchodního případu.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?
Obyvatelé Pardubického kraje se podle průzkumů cítí mezi nejvíce přetíženými v oblasti výdajů na bydlení. Skutečnost se však ukazuje až diametrálně odlišná. V porovnání s jinými kraji je ve výdajích na bydlení Pardubický kraj relativně levný. Subjektivní pocit přetížení je ovšem na Pardubicku vysoký. Proč? Na pocitu přetížení se podepisuje řada faktorů. Které to jsou, a proč tak silně působí zrovna v relativně levném Pardubickém kraji? A které kraje jsou pro bydlení opravdu drahé?
KOMENTÁŘE k článku Průběh realitní transakce
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.