Prodej nemovitostí má mnoho specifik, která není radno podceňovat. K čemu je dobrá rezervační smlouva a jak dlouho trvá přepis vlastnického práva na katastru? V následujících řádcích si popíšeme průběh realitní transakce krok za krokem.
Velice důležitá je hned raná fáze celého procesu, kdy je třeba zjistit detailní požadavky klienta. V návaznosti na ně mu vysvětlit postup a strategii, kterou se jednání budou ubírat. Až v momentě, kdy bude prodávající obeznámen s postupem, který mu bude vyhovovat a odsouhlasí ho, se můžeme posunout dále. Následně specialista trhu s nemovitostmi musí vhodně definovat, jaké budou cílové skupiny, které má daná nabídka zaujmout. Dle toho nabídku uzpůsobit, udělat ji pro potenciální budoucí kupující atraktivnější. Toho dosáhneme vhodnou aplikací různých nástrojů, jako jsou například klíčová slova, správně cílený text nabídky či homestaging. Pouze tak můžeme garantovat, že Vaši nemovitost prodáme za nejvyšší možnou cenu, což je naším prioritním úkolem.
Dalším krokem je analýza, kdy zkoumáme, zdali je daná nemovitost zajímavá pro investory, se kterými spolupracujeme. Jejím výstupem je zjištění potřebných informací, které investorům předáváme. Tedy varianty návratnosti konkrétní investice. Je-li daná investiční příležitost pro některého investora zajímavá, zajistí nám to velice rychlý prodej předmětné nemovitosti. V drtivé většině případů je kupní cena hrazena hotově, což je další úspora času. Dále nabídku inzerujeme na všech dominantních serverech s realitní inzercí, kde je třeba ji pravidelně aktualizovat, modifikovat a „topovat“, což zajistí potřebnou návštěvnost nabídky a podstatně zvýší šanci na nalezení kupujících.
Pojem „zprostředkování“ by na poli realitního trhu měl znamenat komplexní řešení situace a potřeb klientů. Např. s prodejem související majetkové vyrovnání rozvádějících se manželů, řešení obstrukcí spojených s poskytnutím stavebního povolení, pomoc s vyjednáním potřebných výjimek a jiné asistence při odstraňování právních vad (výmaz neaktuálních záznamů z katastru, které mohou omezovat vlastnická práva majitele a tím snižovat tržní hodnotu nemovitosti). Realitní specialista by neměl zařídit pouze prodej či pronájem dané nemovitosti, ale asistovat i v situacích, které mohou být s tímto úkonem spjaty.
V momentě, kdy nalezneme vhodného kupce, je třeba jeho zájem stvrdit smluvně. Vyhotovíme dohodu o rezervaci k předmětné nemovitosti a tu zašleme ke schválení kupujícímu. Až jsou zaneseny případné dodatky a znění rezervační smlouvy odsouhlaseno, domluvíme termín podpisu. Poté je zájem závazný a kupující tak musí plnit jednotlivé body dohody. Prvním z nich je zaplacení rezervačního depozita.
Obdobný proces se opakuje u podpisu kupní smlouvy. Pokud se s klienty nedomluvíme jinak, naše advokátní kancelář vyhotoví kupní smlouvu a smlouvu o úschově kupní ceny. Ty jsou následně zaslány oběma stranám k odsouhlasení a případném zanesení dodatků. Poté dohodneme termín podpisu smluv. Smlouvy s ověřenými podpisy uschová advokát (či notář) spolu s návrhem na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. V den, kdy je na účet advokátní úschovy připsána kupní cena, ať už z vlastních zdrojů nebo z hypotéčního úvěru, doručíme zmíněný návrh na vklad spolu s kupní smlouvu na příslušný katastrální úřad. S výběrem nejlepší varianty hypotéčního úvěru Vám rádi pomohou naši hypotéční specialisté. Po uplynutí zákonné „čekací 20ti denní lhůty“ provede katastr zápis nového vlastnického práva (může trvat dalších až 30 dní, zpravidla však pouze 1-3 dny). Na základě potvrzení o provedeném zápisu vyplatí advokát (notář) peníze z úschovy prodávajícímu.
Celý proces je ukončen předáním nemovitosti a podpisem předávacího protokolu, kde je přesně definováno, co vše nabyde kupující s nemovitostí a taktéž jsou zde uvedeny stavy energií. Až v tuto chvíli končí práce realitního makléře u daného obchodního případu.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Průběh realitní transakce
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.