Banky.cz Články Reality Průběh realitní transakce

Průběh realitní transakce

Průběh realitní transakce
29.8.2018 Reality

Prodej nemovitostí má mnoho specifik, která není radno podceňovat. K čemu je dobrá rezervační smlouva a jak dlouho trvá přepis vlastnického práva na katastru? V následujících řádcích si popíšeme průběh realitní transakce krok za krokem. 

Vytvoření nabídky

Velice důležitá je hned raná fáze celého procesu, kdy je třeba zjistit detailní požadavky klienta. V návaznosti na ně mu vysvětlit postup a strategii, kterou se jednání budou ubírat. Až v momentě, kdy bude prodávající obeznámen s postupem, který mu bude vyhovovat a odsouhlasí ho, se můžeme posunout dále. Následně specialista trhu s nemovitostmi musí vhodně definovat, jaké budou cílové skupiny, které má daná nabídka zaujmout. Dle toho nabídku uzpůsobit, udělat ji pro potenciální budoucí kupující atraktivnější. Toho dosáhneme vhodnou aplikací různých nástrojů, jako jsou například klíčová slova, správně cílený text nabídky či homestaging. Pouze tak můžeme garantovat, že Vaši nemovitost prodáme za nejvyšší možnou cenu, což je naším prioritním úkolem.

Analýza a prezentace

Dalším krokem je analýza, kdy zkoumáme, zdali je daná nemovitost zajímavá pro investory, se kterými spolupracujeme. Jejím výstupem je zjištění potřebných informací, které investorům předáváme. Tedy varianty návratnosti konkrétní investice. Je-li daná investiční příležitost pro některého investora zajímavá, zajistí nám to velice rychlý prodej předmětné nemovitosti. V drtivé většině případů je kupní cena hrazena hotově, což je další úspora času. Dále nabídku inzerujeme na všech dominantních serverech s realitní inzercí, kde je třeba ji pravidelně aktualizovat, modifikovat a „topovat“, což zajistí potřebnou návštěvnost nabídky a podstatně zvýší šanci na nalezení kupujících.

Pojem „zprostředkování“ by na poli realitního trhu měl znamenat komplexní řešení situace a potřeb klientů. Např. s prodejem související majetkové vyrovnání rozvádějících se manželů, řešení obstrukcí spojených s poskytnutím stavebního povolení, pomoc s vyjednáním potřebných výjimek a jiné asistence při odstraňování právních vad (výmaz neaktuálních záznamů z katastru, které mohou omezovat vlastnická práva majitele a tím snižovat tržní hodnotu nemovitosti). Realitní specialista by neměl zařídit pouze prodej či pronájem dané nemovitosti, ale asistovat i v situacích, které mohou být s tímto úkonem spjaty.

Rezervační smlouva

Nejlepší hypotéka online

V momentě, kdy nalezneme vhodného kupce, je třeba jeho zájem stvrdit smluvně. Vyhotovíme dohodu o rezervaci k předmětné nemovitosti a tu zašleme ke schválení kupujícímu. Až jsou zaneseny případné dodatky a znění rezervační smlouvy odsouhlaseno, domluvíme termín podpisu. Poté je zájem závazný a kupující tak musí plnit jednotlivé body dohody. Prvním z nich je zaplacení rezervačního depozita.

Podpis kupní smlouvy

podpis-smlouvy1.jpg

Obdobný proces se opakuje u podpisu kupní smlouvy. Pokud se s klienty nedomluvíme jinak, naše advokátní kancelář vyhotoví kupní smlouvu a smlouvu o úschově kupní ceny. Ty jsou následně zaslány oběma stranám k odsouhlasení a případném zanesení dodatků. Poté dohodneme termín podpisu smluv. Smlouvy s ověřenými podpisy uschová advokát (či notář) spolu s návrhem na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. V den, kdy je na účet advokátní úschovy připsána kupní cena, ať už z vlastních zdrojů nebo z hypotéčního úvěru, doručíme zmíněný návrh na vklad spolu s kupní smlouvu na příslušný katastrální úřad. S výběrem nejlepší varianty hypotéčního úvěru Vám rádi pomohou naši hypotéční specialisté. Po uplynutí zákonné „čekací 20ti denní lhůty“ provede katastr zápis nového vlastnického práva (může trvat dalších až 30 dní, zpravidla však pouze 1-3 dny). Na základě potvrzení o provedeném zápisu vyplatí advokát (notář) peníze z úschovy prodávajícímu.

Předání nemovitosti

Nejlepší hypotéka online

Celý proces je ukončen předáním nemovitosti a podpisem předávacího protokolu, kde je přesně definováno, co vše nabyde kupující s nemovitostí a taktéž jsou zde uvedeny stavy energií. Až v tuto chvíli končí práce realitního makléře u daného obchodního případu.

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

ANKETA k článku Průběh realitní transakce

Financoval jsem nákup nemovitosti hypotékou?

Počet odpovědí: 191

KOMENTÁŘE k článku Průběh realitní transakce

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výdaje na bydlení: rekord z roku 2012 drží Praha. A možná se k němu vrací

Výdaje na bydlení: rekord z roku 2012 drží Praha. A možná se k němu vrací

7.11.2024 Reality

Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.

Ceny bytů a výdaje na bydlení: proč rostou a koho to zasáhne nejvíc?

Ceny bytů a výdaje na bydlení: proč rostou a koho to zasáhne nejvíc?

6.11.2024 Reality

Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).

Nejvíce stavěné lokality v ČR: Co a kde se buduje

Nejvíce stavěné lokality v ČR: Co a kde se buduje

4.11.2024 Reality

Hledáte informace o tom, kde se v České republice nejvíce staví a jaké typy staveb dominují současnému trhu? Stavební boom posledních let se soustředí hlavně do Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje, přičemž se stále více staví rodinné domy i bytové projekty mimo velká města. Náš přehled vám pomůže zorientovat se, kde je výstavba nejintenzivnější a jaké možnosti bydlení můžete v těchto oblastech najít.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

29.10.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Jaký způsob vytápění si zvolit do rodinného domu: Praktický průvodce výběrem

Jaký způsob vytápění si zvolit do rodinného domu: Praktický průvodce výběrem

17.10.2024 Reality

Volba způsobu vytápění pro rodinný dům je zásadní rozhodnutí, které ovlivňuje nejen komfort obyvatel, ale také finanční výdaje a dopady na životní prostředí. Nejvýhodnější způsob vytápění se odvíjí od velikosti domu, izolace, klimatických podmínek a dostupnosti energie. Moderní technologie nabízejí různé způsoby, jako jsou plynové kotle, elektrické podlahové topení či tepelná čerpadla.

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena