Zlevňování hypoték, které začalo letos březnu, dál pokračuje. V srpnu už ale nebylo tak výrazné jako v předchozích měsících. Hypotéka se dala v průměru pořídit s úrokem 2,11 %. Vypadá to, že plošné snižování sazeb z května a června je u konce.
Vše nasvědčuje tomu, že úrokové sazby budou
nyní spíš stagnovat. V lepším případě velmi mírně klesat. A to pouze pokud
zesílí konkurenční boj mezi bankami. Výraznější zlevňování ale už letos příliš
reálné není.
Úrokové sazby hypoték klesají už od letošního března, kdy byl průměrný úrok u nových půjček na bydlení 2,44 %. Od té doby sazba klesala až na srpnových 2,11 %.
Zatímco ale v květnu a červnu klesala průměrná sazba ještě o 0,09 procentního bodu, v srpnu se snížila už jen o 0,04 procentního bodu.
Průměrný úrok nových hypoték
Ke zlevňování hypoték banky přiměla koronavirová krize. Kvůli ní klesly úrokové sazby na světových mezibankovních trzích, od kterých banky odvozují i své hypoteční sazby.
Ze stejného důvodu snížila své sazby také Česká národní banka. Navíc zmírnila podmínky pro poskytování půjček na bydlení.
Díky tomu všemu se staly hypotéky pro některé lidi dostupnější. A také lákavější.
Nyní se ale situace začíná obracet. Úrokové sazby na světových trzích v srpnu začaly růst, což pomohlo ke zpomalení poklesu úrokových sazeb hypoték.
Banky navíc čekají, jaká bude situace po konci moratoria. Díky němu si mohli lidé až na půl roku odložit splácení úvěrů a hypoték u jakékoliv banky a nebankovního poskytovatele. Splátky si přitom mohli odložit až do konce října.
Tento termín se už blíží. A banky se bojí, že po něm přibude klientů, kteří nedokáží hypotéku splácet. Proto jsou opatrné a do dalšího zlevňování se příliš nepouští.
Pokud navíc v příštích měsících problémy se splácením výraznou stoupnou, hrozí i růst hypotečních sazeb. Banky totiž zdražením kompenzují větší riziko spojené s úvěry.
Pro zájemce o hypotéku to znamená jediné – raději neváhat. Zatímco v současnosti některé banky nabízejí i úroky pod 2 %, za pár měsíců už může být situace podstatně horší.
S výběrem vám pomůže například hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik dostanete ty nejvýhodnější nabídky, které odpovídají vašim požadavkům.
Možnému dalšímu zlevňování nenahrává ani aktuální zájem o hypotéky.
Jen v srpnu banky pomocí hypotečních úvěrů půjčily klientům přes 19 miliard korun. Ve srovnání s červencem je to sice zhruba o 2,5 miliardy korun méně, přesto je letošní srpen nejúspěšnější v historii.
Podobně rekordní je i celý letošní rok. Objem poskytnutých hypoték za prvních osm měsíců překročil 150 miliard korun.
Ještě na podzim by tak měla padnout hranice 200 miliard korun. A v ohrožení jsou i rekordy z let 2016 a 2017, kdy hypoteční banky sjednaly hypotéky za více než 225 miliard korun.
Rekordní je také průměrná částka, kterou si lidé na bydlení půjčují. Zatímco letos v lednu byla průměrná výše hypotéky 2,6 milionu korun, v srpnu se zvýšila na 2,8 milionu. To je nové historické maximum.
Za dva roky se průměrná částka zvedla dokonce o víc než půl milionu korun. A důvod? Hlavně neustále stoupající ceny nemovitostí.
Například byty meziročně zdražily o víc než 10 %. A to letos růst cen bytů i domů výrazně zpomalil.
Průměrná výše hypotéky
Aktuální situace navíc komplikuje pozici některých žadatelů o hypotéku. Banky si totiž začaly mnohem víc prověřovat své potenciální klienty.
Problémy se získáním půjčky na bydlení tak mohou mít lidé, kteří pracují v:
Právě na tyto obory dopadla současná krize nejvíc. A banky se bojí, že lidé z těchto odvětví mohou mít potíže se splácením hypotéky. Žadatelé o hypotéku tak často musí předložit čestné prohlášení o tom, jaký na ně měla současná situace vliv.
Stejně tak ale existují obory, kde mají lidé na získání hypotéky větší šanci. Jsou to například:
Pokud tedy mezi ně patříte, určitě s žádostí o hypotéku neváhejte. Je totiž docela možné, že v blízké době už lepší podmínky nezískáte.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.