Výběr bankovního účtu pro firmu není radno uspěchat. Bez něj se žádná firma neobejde, a tak se jedná o nutný krok, kterému se v rámci provozu vašeho podniku nevyhnete. Proto se vyplatí vyhledávat produkty, které se vám z hlediska služeb i ceny vyplatí a budete s nimi dlouhodobě spokojeni. Jak na to?
Účet provází firmu už od založení
Pokud už máte nastudováno, jak založit s.r.o., tak jistě víte, že založení bankovního účtu je důležitou součástí celého postupu. Právě na něj totiž všichni společníci musí uložit svůj základní vklad, se kterým mohou po zápisu subjektu do obchodního rejstříku v rámci společného podnikání volně nakládat.
V případě nespokojenosti se svou současnou bankou můžete účet samozřejmě založit i později a kompletně přejít ke konkurenci. Jedná se však o komplikovanější proces, který se neobejde bez nahlašování změn příslušným úřadům, tedy především České správě sociálního zabezpečení a finančnímu úřadu.
Pokud tedy máte založení s.r.o. firmy teprve před sebou, nebo se právě nacházíte uprostřed tohoto procesu, rozhodně vybírejte pečlivě už teď – ušetříte si zbytečné starosti, a tak i váš drahocenný čas. Co byste měli vzít v potaz?
1. Veškeré poplatky
Bankovní účet je produkt jako každý jiný, a tak byste si i měli dopředu zjistit, kolik vás vlastně bude stát. Na rozdíl od běžného zboží zde ale nejsou ceny tak transparentní a k celkovým měsíčním nákladům se musíte propočítat skrze jednotlivé poplatky. Nejčastěji si banky účtují za:
Samozřejmě je třeba vzít v potaz, jaké služby budete reálně využívat a také jak často. Jestliže například spolupracujete se zahraničními dodavateli, mohlo by se vám zpoplatnění každé platby do zahraničí prodražit. Pokud ale naopak víte, že budete tyto platby nebo například výběry z bankomatu provádět pouze výjimečně, nebude vám vadit za tyto transakce zaplatit.
2. Bezhotovostní platby
V dnešní době je digitalizace služeb standardem, a tak banky běžně nabízí různé formy bezhotovostních plateb – ať už skrze platební karty, internetové bankovnictví nebo různé platební brány. Nicméně ne všechny produkty jsou v těchto ohledech stejně funkční a uživatelsky příznivé.
Na co tedy dávat pozor? Co se týče internetového bankovnictví, pomohou vám hlavně uživatelské recenze – pokud je systém nepřehledný a pomalý nebo má časté výpadky, zde se o tom s předstihem dozvíte. V případě platebních karet si přímo u banky zjistěte, kolik jich k účtu dostanete bezplatně a kolik zaplatíte za ty zbývající, pokud jich potřebujete větší počet.
3. Zákaznický servis
Samozřejmě nejde jen o služby a funkce, které vám banka může poskytnout, ale také možnosti, jak s bankou můžete vyřešit případné potíže a požadavky. Není nic horšího, než když se setkáte s problémem a navzdory jakýmkoli snahám se nedokážete s nikým spojit. Než se tedy pro nějaký firemní účet rozhodnete, ujistěte se, že má banka propracovaný zákaznický servis. Ideálně byste měli mít možnost ji kontaktovat hned několika způsoby – přes chat, telefonicky, e-mailem i osobně na pobočce.
4. Další služby
V budoucnu se možná dostanete do situace, kdy budete chtít využít úvěr nebo investovat své prostředky. I když tyto otázky v současné chvíli neřešíte, vyplatí se mít podobné služby k dispozici. V souvislosti s tím si rovnou zjistěte i to, jaké úrokové sazby u svých produktů banka nabízí a zda je stálým klientům ochotna poskytnout lepší podmínky. Tato čísla jsou sice proměnlivá, když je ale porovnáte s konkurencí, uděláte si představu o její pozici na trhu.
Nelze jednoznačně říct, jaký bankovní účet je pro firmu nejlepší. Vždy byste si měli ujasnit vaše vlastní preference a potřeby a teprve poté vyhledávat vhodný produkt. Vytyčte si tedy několik konkrétních parametrů a na jejich základě dostupné možnosti porovnejte. Poměrně snadno a rychle tak najdete účet, který bude potřebám vaší firmy nejlépe odpovídat.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Průvodce výběrem bankovního účtu pro firmu: Co by měl splňovat?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.