Tři měsíční platy. To je minimální suma, kterou máte mít naspořenou, abyste měli rezervu pro nenadálé výdaje. Pro mnoho lidí je to však nedosažitelný cíl. Necelá třetina Čechů by totiž s naspořenými penězi nedokázala žít ani měsíc.
Další třetina by pak se svými úsporami vydržela maximálně 2 až 3 měsíce. Pouze 34 % lidí tak má úspory, které by jim vydržely déle než čtvrt roku.
Vyplývá to z aktuálního průzkumu nazvaného Index finančního zdraví Čechů. Ten připravila Česká spořitelna společně se Sociologickým ústavem Akademie věd a portálem Evropa v datech.
Jeho autoři u respondentů také zjišťovali, jak velkou rezervu konkrétně mají. Ukázalo se, že:
Lidí bez rezervy přibývá
Z průzkumu také vyplývá, že každá desátá domácnost v Česku není v současné době schopná uspořit ani korunu.
Situace se přitom zhoršuje. Zástupci dvou třetin těchto domácností totiž uvedli, že dřív si rezervu tvořit zvládli.
Navíc se snižuje i částka, kterou si lidé dokážou odkládat. Potvrdilo to 40 % respondentů, kteří uvedli, že spoří méně než dřív.
Podle autorů Indexu finančního zdraví Čechů za to může zejména výrazný nárůst cen a vysoká inflace.
S tím jsou spojené i vyšší ceny energií, které pociťují nejen lidé s nízkými příjmy, ale které dopadají také na domácnosti ze střední a vyšší třídy.
Problémy s placením výdajů
Hned 57 % respondentů hlásí dokonce problémy s placením svých výdajů. Uvedli totiž, že se svým měsíčním příjmem vycházejí jen těžko.
A každý šestý člověk přiznává, že v uplynulém roce nedokázal zaplatit alespoň jeden z výdajů, jako je platba za
Nejčastěji mají rezervu svobodní vysokoškoláci
Index finančního zdraví Čechů ukázal i hlavní faktory, které ovlivňují, zda mají lidé k dispozici krátkodobou finanční rezervu.
Roli hraje například vzdělání. Vysokoškoláci mají podle autorů průzkumu úspory častěji než lidé s nižším vzděláním.
Dalším faktorem je i to, jestli žije daný člověk sám, nebo s někým. Finanční rezervu totiž mají nejčastěji lidé, kteří jsou svobodní a žijí bez partnera.
Lidé sahají do úspor, aby vyšli
Kvůli současné situaci využívá mnoho lidí naspořené peníze k pokrytí nutných nákladů. Ukázaly to výsledky zmíněného průzkumu, podle kterých:
Hlavní problém respondenti vidí v nedostatečných příjmech. Část z nich také přiznává, že by jim pomohlo snížení nákladů a lepší hospodaření s penězi.
Zároveň ale 41 % oslovených lidí očekává, že se jejich finanční situace v příštích letech spíše zhorší. Nemyslí si totiž, že jejich příjem poroste tak rychle jako výdaje.
Rezerva? Pomůže spořicí účet
Jak už jsme uvedli na začátku článku, tak ideální je mít rezervu minimálně ve výši 3 měsíčních platů.
A také mít k penězům přístup, kdykoliv je budete potřebovat.
K tomu jsou nejlepší spořicí účty. Nabízejí možnost, jak mít peníze:
Nejlepší úroky kolem 6 %
Dobrou zprávou je, že v současné době můžete poměrně jednoduše získat úroky, o kterých jste si mohli ještě před pár lety nechat jen zdát.
Nejlepší sazbu vám nyní dá Všeobecná úverová banka. Láká na úrok 6,15 % ročně. Protože se však jedná o slovenskou banku, musíte se připravit na splnění několika podmínek, o kterých jsme psali v článku Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka.
Na úrok přes 6 % pak dosáhnete také u Max banky, která nabízí zhodnocení vkladů o 6,01 %.
Na trhu se spořicími účty vás ale čeká i řada dalších zajímavých nabídek. Najdete je například u:
Nabídka se však průběžně mění. Proto se před sjednáním tohoto účtu vždy nejdřív podívejte na náš přehled a porovnání spořicích účtů. Snadno tak zjistíte, která banka právě nabízí ty nejvýhodnější podmínky.
A spoření bude zase o něco příjemnější.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Průzkum: každý 3. člověk má naspořené peníze na méně než měsíc
Je to hrozné jak na tom ti lidé jsou, Komentoval(a): Ester
Opravdu je to příšerné když se podíváte na internet tak zjistíte že řada lidí bohužel ani neví kam by měla pro tu půjčku zajít. Možná ale právě takoví lidé by mohli být užiteční v té P2P sféře, teda z hlediska investora.
Nehcci jinak, Komentoval(a): Věra
Také je mi z toho špatně, ale zase na druhou stranu ti lidé za to skoro nemůžou. Kde jinde se to měli v tom dospělém finančním světě měli naučit když je na to státní škola prostě nepřipravila? A přes co do půjček investujete vy?