První vlaštovky, které ale jaro nedělají. I tak se dá mluvit o současné situaci na hypotečním trhu. I když už se objevují banky, které se rozhodly půjčku na bydlení o něco zlevnit, většina poskytovatelů vyčkává. Zároveň to však znamená, že ceny hypoték už zpravidla nerostou.
Neznamená to však, že se v nejbližší době dočkáme plošného poklesu sazeb. Na ten si počkáme možnái víc než dva roky.
Pomohly různé akce
Problém je v tom, že současnou situaci ovlivňuje řada faktorů. Mimo jiné:
Současné zlevňování některých poskytovatelů je tedy zapříčiněné spíš konkurenčním bojem než zásadní změnou situace na hypotečním trhu. Zájem o hypotéky totiž výrazně klesá, a banky proto chtějí získat co největší kus trhu pro sebe.
I díky různým akčním nabídkám ale průměrná nabídková sazba u nových hypotečních úvěrů o něco klesla.
Na začátku září banky nabízely nové hypotéky s průměrným úrokem 6,23 %, což je o 0,05 procentního bodu méně než v srpnu.
Úroky od 5,79 %
Jednou z bank, která zlevnila hypotéky, je Air Bank. Od 27. září snížila úrokové sazby o 0,2 procentního bodu. U nových hypotečních úvěrů tak získáte úrok od 5,79 % ročně.
Pokud si navíc k Air Bank převedete půjčku na bydlení od jiného poskytovatele, můžete dosáhnout i na sazbu 5,59 % ročně.
U tohoto poskytovatele je přitom jedno, jakou fixaci si sjednáte. Ve všech případech totiž nabízí stejný úrok.
K ještě většímu zlevňování pak přikročila Banka Creditas. V současné době nabízí u sedmileté fixace úrok až o 0,5 procentního bodu výhodněji než dřív.
Konkrétně u ní můžete dosáhnout na úvěr se sazbou:
U Banky Creditas pak vychází nejvýhodněji fixace na 5 let. Naopak nejméně výhodná je tříletá fixace.
Zlevnění? Někde jen na pár týdnů
Zlevnit hypotéky se v září rozhodla také Raiffeisenbank. A nabídla dokonce nejnižší úrokovou sazbu na trhu – 5,69 % ročně.
Nabídka však vydržela jen necelé dva týdny. Poté banka vrátila úroky na původní úroveň.
V současnosti si tedy tuto půjčku na bydlení sjednáte s úrokovou sazbou od 6,09 % ročně. Tato hodnota platí u pětileté a sedmileté fixace a při půjčce nad milion korun.
Některé banky dál zdražují
Jak jsme uvedli v úvodu, zlevňování se týká skutečně jen několika málo poskytovatelů. U většiny bank úroky spíš stagnují. A v některých případech dokonce dál rostou.
Týká se to například mBank, která zvedla své úrokové sazby v polovině září. A to poměrně rapidně – až o 1,7 procentního bodu.
Hypotéku si u ní tedy sjednáte se sazbou od 6,89 %. A to jen u sedmileté fixace, u kratších variant jsou úroky ještě vyšší.
Zájemců o hypotéku ubývá
Každý, kdo uvažuje o hypotéce, tedy stojí před zásadní otázkou: sjednat si ji hned, nebo raději počkat?
Řada lidí přitom dává přednost druhé variantě. I kvůli tomu objem poskytnutých hypoték vytrvale klesá.
V srpnu tak banky a stavební spořitelny sjednaly půjčky na bydlení v celkovém objemu 10 miliard korun. To je zhruba o 15 % méně než v červenci.
A ve srovnání se srpnem předchozího roku je pokles ještě výraznější – podle dat České bankovní asociace dosáhl dokonce hodnoty 78 %!
Je sice pravda, že loňský rok byl v objemu sjednaných úvěrů rekordní (mimo jiné díky tomu, že se úroky většinu roku pohybovaly okolo 2 %), i v porovnání se srpnem 2020 si však nyní lidé půjčili o 60 % míň.
Pokud navíc odečteme refinancované úvěry a zaměříme se jen na nové hypotéky, zjistíme, že srpnový objem byl jen 8,2 miliardy korun. To je nejméně od ledna 2016.
Od začátku letošního roku do srpna pak poklesl zájem o hypotéky o víc než polovinu.
Výhodnější podmínky pro vyjednávání
Jak se tedy rozhodnout, zda sáhnout po hypotéce už nyní nebo raději počkat?
Jistou nápovědou může být predikce České národní banky. Podle ní se bude inflace za tento rok pohybovat kolem 20 % a teprve v příštím roce by mohla klesnout k 10% hranici.
Pokud tedy máte peníze na splácení hypotéky, není úroková sazba kolem 6 % vzhledem k inflaci tak výrazná. Navíc stále hrozí, že úroky do konce roku ještě stoupnou – jak před časem upozornili někteří analytici.
Částečně tomu nahrává i fakt, že podle centrální banky bude nejméně do konce příštího roku repo sazba minimálně 6 %.
Tento ukazatel má přitom na hypoteční sazby výrazný vliv. Dá se proto předpokládat, že hypoteční sazby v blízké době neklesnou.
Přesto můžete díky různým akčním nabídkám narazit na zajímavé podmínky.
Jak ale žádnou podobnou akci nepřehlédnout? Využijte naši hypoteční kalkulačku. Porovnává aktuální nabídky od všech poskytovatelů na trhu a snadno tak spočítá, kde najdete nejlepší podmínky.
A můžete si být jistí, že využijete tu opravdu nejvýhodnější nabídku na trhu.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku První banky zlevňují hypotéky. Plošný pokles sazeb je ale v nedohlednu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.