Na konci měsíce jim nezbývá nic, nebo jsou dokonce v minusu. Taková je situace mnoha chudších domácností – zejména rodin s dětmi. Řada z nich proto v zoufalé situaci volí úvěr. Často se však jedná jen o oddálení problému, který časem kvůli úrokům ještě víc nabobtná.
Autoři Indexu odpovědného úvěrování zjišťovali, kolik zaplatíte za měsíční půjčku ve výši 20 000 korun.
Ukázalo se přitom, že mezi jednotlivými poskytovateli i konkrétními typy půjček jsou obrovské rozdíly.
Poměrně levně například vycházelo půjčování peněz pomocí povoleného přečerpání běžného účtu – tedy takzvaného kontokorentu. U něj zaplatíte navíc do 400 korun za měsíc.
Nabízejí ho ale jen banky, u nebankovních společností ho nenajdete.
Mikropůjčka? Lepší je mít kreditní kartu
O něco dražší než kontokorent jsou úvěry získané přes kreditní kartu. Za půjčku 20 000 korun u nich zaplatíte do 600 korun za měsíc.
U kreditek máte navíc výhodu v tom, že peníze můžete získat dokonce zadarmo. Stačí využít takzvané bezúročné období.
Nezapomeňte si ale dobře prostudovat podmínky této služby. Často mezi nimi najdete informace, které říkají, že se:
bezúročné období nevztahuje na peníze vybrané v hotovosti
a že pokud vše nesplatíte včas, uhradíte úroky za celé období, kdy jste měli peníze půjčené.
Nejdražší je pak takzvaná mikropůjčka, u které přeplatíte až 9 000 korun. Tutu částku si účtují společnosti:
Credit Portal
či CreditGo.
I nebankovní půjčky můžou být bezpečné
Dobrou zprávou však je, že i mezi nebankovními poskytovateli můžete narazit na podobně výhodné podmínky jako u těch bankovních. Musíte ale vybírat u ověřených a stabilních poskytovatelů.
Mezi ty nejlepší patří podle Indexu odpovědného úvěrování zejména:
Index odpovědného úvěrování porovnal 44 krátkodobých půjček od 36 poskytovatelů. Konkrétně se zaměřil na 9 bank a 27 nebankovních společností.
U všech zkoumal 15 parametrů, které můžeme rozdělit do 3 oblastí:
Náklady – tedy částka, kterou klienti přeplatí u měsíční půjčky, cena případného prodloužení splátek o 3 měsíce a poplatky spojené s problémy se splácením.
Transparentnost – tedy srozumitelnost webových stránek a kvalita informací.
Procesní vstřícnost a zkoumání úvěruschopnosti – tedy to, jak společnost posuzuje schopnost půjčku splatit a jak se chová k lidem, kteří se dostali do potíží se splácením.
Bezpečnou půjčku nabízí 13 společností
Podle zmíněného hodnocení autoři indexu ohodnotili jednotlivé společnosti hvězdičkami. Maximum přitom byly čtyři hvězdičky.
Jako bezpečné společnosti přitom Index odpovědného úvěrování označuje ty poskytovatele, kteří získali alespoň tři hvězdy. Je jich celkem 13 a patří mezi ně:
Další 4 společnosti pak získaly dvě hvězdičky. Znamená to, že sice mají transparentní podmínky, ale musíte se připravit na vysoké ceny za půjčku. Týká se to poskytovatelů:
Zbývajících 19 společností pak autoři indexu lidem nedoporučují. V hodnocení totiž získaly pouze jednu hvězdu, případně skončily zcela bez hvězdičky. Úvěr u takových společností vám tedy může přinést další problémy.
Kromě hodnocení jednotlivých společností upozornili autoři Indexu odpovědného úvěrování také na to, že právě krátkodobé půjčky jsou pro lidi s nízkými příjmy často nevhodné. Zvlášť, pokud nedokážou spořit. Šance, že úvěr do měsíce splatí, je pak minimální.
Pokud tedy přemýšlíte, kde si půjčit peníze, zvolte raději půjčky s dobou splatnosti 6–12 měsíců.
Také u nich ale samozřejmě platí, že si musíte v první řadě vybrat kvalitního a férového poskytovatele.
Na co si dát u půjček pozor
Stejně pečlivě jako poskytovatele musíte vybírat i konkrétní úvěr. Aby byl co nejbezpečnější, zaměřte se u něj na:
případně na úrok z prodlení, sankce a takzvané oprávněné náklady – například za upomínky.
Zvažte také další možnosti
Vždy si taky pořádně promyslete, jestli je půjčování peněz skutečně jedinou cestou, jak řešit problémy. Například u nedostatku financí na nájem si nejprve ověřte, jestli nemáte nárok na příspěvek na bydlení.
A pokud se pro úvěr skutečně rozhodnete, důkladně vybírejte, kde si peníze půjčit. Kromě zmíněného Indexu odpovědného úvěrování vám v tom pomůže i náš přehled a porovnání půjček a úvěrů.
Zjistíte například:
jaké podmínky jednotliví poskytovatelé aktuálně nabízejí,
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Půjčíte si 20 000 Kč, zaplatíte 29 000 Kč. Podívejte se, na koho si dát pozor
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.