Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.
Podle organizace přitom současná doba drahých energií a vysoké inflace povede k tomu, že budou mít lidé o půjčky ještě větší zájemnež dosud.
Proto je i podle Indexu odpovědného úvěrování důležité, abyste pečlivě vybírali poskytovatele úvěru. Nabízené podmínky se u nich totiž výrazně liší.
Je proto dobré využít srovnání půjček, ve kterém si úvěry porovnáte například podle výše splátky či RPSN. Snadno tak zjistíte, kde kolik přeplatíte. A vyberete půjčku, která se vám vyplatí nejvíc.
Na špici je hned 10 poskytovatelů
Organizace Člověk v tísni ve svém žebříčku porovnávala 37 poskytovatelů nezajištěných spotřebitelských úvěrů s licencí České národní banky. Jednotlivé společnosti pak ohodnotila na základě 14 parametrů.
Patří mezi ně například:
Rozdíly mezi poskytovateli ilustroval index na nezajištěném spotřebitelském úvěru 50 000 korun, který byste spláceli 1 rok. Instituce pak „oznámkoval“ pomocí hvězdiček. Čím víc jich daný poskytovatel získal, tím lépe si v hodnocení vedl.
Ty nejlepší banky a úvěrové společnosti získaly 4 hvězdičky. Pro klienty to znamená, že u takového poskytovatele:
V aktuálním žebříčku na 4 hvězdy dosáhlo 10 poskytovatelů:
Naopak úplně bez hvězdičky skončilo 7 poskytovatelů:
Náklady na úvěr? I víc než 180 000 Kč
Nejlevnější úvěr nabízí podle dat Člověka v tísni Max banka. Půjčku ve výši 50 000 korun u ní přeplatíte jeno 1 637 korun.
Pomůže vám však jen při konsolidaci. Tedy, když slučujete víc úvěrů do jednoho.
U většiny „čtyřhvězdičkových“ poskytovatelů se cena za modelový úvěr pohybovala mezi 3 000 a 4 000 korun.
Mnohonásobně vyšší jsou pak náklady i společností, které v indexu nezískaly ani hvězdičku. Je však třeba zmínit, že do této kategorie spadají i poskytovatelé takzvaných mikroúvěrů. Tedy firem, které běžně půjčují jen několik tisíc korun.
Autoři Indexu odpovědného úvěrování proto parametry těchto půjček do modelového příkladu. Nejdráž přitom vyšla půjčka u společnosti Viva Credit. Náklady na úvěr 50 000 korun totiž překonaly dokonce 180 000 korun! Více info v článku Srovnání nebankovních půjček.
Typický problém? Zavádějící informace
Člověk v tísni letos věnoval větší pozornost informacím na internetových stránkách poskytovatelů. Zjistil přitom, že některé údaje jsou stále zavádějící.
Problémy jsou zejména s tím, že na webech nejsou uvedené typické úrokové sazby. Poskytovatelé lidem většinou ukazují jen nejlevnější možnou variantu, na kterou ale v reálu dosáhne jen málokdo.
Naopak zlepšení je vidět ve zveřejňování smluvní dokumentace na internetových stránkách. Najdete je u většiny poskytovatelů.
Stejně tak můžete často využít i úvěrovou kalkulačku, se kterou zjistíte, jak vysoké budou vaše splátky.
Banky budou zájemce odmítat
Autoři indexu upozorňují také na to, že v současné době budou bankovní poskytovatelé pravděpodobně odmítat víc žadatelů než dříve.
Lidé proto budou stále častěji vyhledávat společnosti z nebankovního sektoru. U nich se ale podmínky výrazně liší. A můžete narazit i na zmíněné velmi drahé půjčky.
Roste tak nebezpečí, že se půjčka klientům extrémně prodraží a ti se dostanou do dluhové spirály, kdy nezvládnou úvěr bez další pomoci splatit.
Situaci navíc zhoršuje fakt, že úroky z prodlení jsou nyní vyšší než dřív. Za poslední rok se totiž téměř zdvojnásobily. A to kvůli růstu úrokových sazeb České národní banky.
Pokud tedy nebudete 3 měsíce splácet například zmíněnou padesátitisícovou půjčku a dluh doplatíte až po půl roce, zaplatíte za úvěr 7 000 až 15 000 korun. A to ještě u těch férovějších společností.
Banky jsou nejbezpečnější volbou
Před sjednáním půjčky byste si proto měli vždy hlavně promyslet, zda se bez úvěru opravdu neobejdete. Půjčovat si například na vánoční dárky je totiž zbytečné a může vás to zavést do zbytečných problémů.
Řadu situací navíc můžete řešit i jinak než pomocí půjčky. Zkuste například:
A pokud už se pro úvěr rozhodnete, vždy si:
Zaměřte se také na poskytovatele, od kterého si úvěr berete.
Nejbezpečnější bývá půjčovat si v bance. I na stránkách nebankovních institucí však v současné době narazíte poměrně transparentní nabídky.
Můžete tedy bez obav sáhnout i po nabídkách nebankovních poskytovatelů. Stačí jen využít porovnání půjček a jednotlivé nabídky srovnat. A budete mít jistotu, že úvěr zbytečně nepřeplatíte.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
KOMENTÁŘE k článku Půjčka 50 000 Kč? Někde vrátíte i čtyřnásobek!
Nestojí to za to, Komentoval(a): Ester
To by mě asi doma manžel vyhodil kdybych mu řekla, že jsem si půjčila 50 tisíc korun. Nevím jestli by se setkalo s úspěchem, když bych si v nějaké bance půjčila peníze no.