Půjčka od státu vs. hypotéky = 0:1. I tak se dá popsat situace na trhu s půjčkami na bydlení. Zájem o úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení letos výrazně klesl. Za půl roku lidé podali míň žádostí než loni za první den tohoto projektu. Státní půjčky totiž nabízejí méně peněz než hypotéky a jejich vyřízení je zbytečně složité.
Program, díky kterému mohou lidé do 36 let získat výhodnou půjčku na bydlení, odstartoval Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) loni v srpnu. Jen za první den lidé podali 256 žádostí o půjčky v celkově hodnotě 299 milionů korun.
Záhy ale začal zájem upadat. A nepřestal ani letos. V prvním půlroce lidé podali jen 245 žádostí o půjčky za celkem 281 milionů korun.
Za šest měsíců tak přišlo míň žádostí než loni za jediný den!
Důvody se dají shrnout do jediné věty – mladí lidé zjistili, že je pro ně lepší požádat o hypotéku.
Půjčky pro mladé ze SFRB mají hned několik zádrhelů. Tím prvním je omezení částky, kterou si zájemci můžou půjčit. Liší se podle toho, na co peníze chtějí.
Sehnat bydlení za tyto peníze je přitom ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, velice náročné. I malé byty zpravidla vycházejí dráž, než kolik nabízí státní půjčka. A ani v dalších velkých městech není situace o mnoho lepší.
Zájemce většinou nepřesvědčí ani nižší úroková sazba. Tím spíš, že už zdaleka není tak výhodná jako před rokem, kdy se pohybovala okolo 1,1 %. Reaguje totiž na sazbu Evropské unie, která ji letos zvýšila na téměř 2 %.
Některé hypotéky přitom v současnosti pracují s úrokem okolo 2,5 %. K tomu nabízí výrazně víc peněz a podání žádosti o hypoteční úvěr je snadnější než u půjčky ze SFRB. Oproti státním půjčkám čeká žadatele podstatně míň administrativy. A stále víc věcí za ně vyřídí banky. I proto je odborníci považují za lepší řešení.
Už brzy navíc budou hypotéky pro lidi do 36 let ještě dostupnější.
Vláda v červnu schválila novelu zákona o České národní bance (ČNB), díky které centrální banka získá možnost vymáhat dodržování svých pokynů. Dosud jsou nezávazné a je jen na poskytovatelích, zda se jimi řídí.
Součástí novely je i zmírnění podmínek pro žadatele do 36 let. Týká se to následujících parametrů:
Tyto parametry v současnosti určují výši hypotéky, kterou můžou zájemci dostat. Platí, že:
Pro mladé žadatele mají podle novely platit mírnější limity.
Novelu ale ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. Platit tak začne nejdřív příští rok. Více informací o tom, jak mohou mladí dosáhnout na vlastní bydlení najdete zde.
Za současných podmínek by takové zmírnění limitů znamenalo, že lidé do 36 let:
Mluvčí ČNB Markéta Fišerová ale upozornila, že není jasné, jaké podmínky hypoték budou platit v době, kdy začne zákon účinkovat. Může se stát, že je centrální banka do té doby ještě upraví. Rozhodně tak podle ní .
Přesto se dá říct, že podmínky hypoték pro mladé budou oproti současnému stavu mírnější a hypoteční úvěry tedy budou dostupnější.
Vláda si od toho slibuje oživení hypotečního trhu. Zájem o hypotéky meziročně klesá. Zatímco od ledna do května 2017 lidé uzavřeli víc než 47 000 nových hypoték, letos to za stejné období bylo o víc než 17 000 úvěrů méně. To je propad o víc než třetinu.
Jedním z viníků jsou předchozí opatření ČNB, která zastropovala právě LTV, DSTI a DTI. Zákonodárci věří, že zmírněním těchto limitů pro lidi do 36 let se jim povede zvednout zájem o hypotéky u mladých. A znovu nastartovat celý trh.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.