Půjčka na OP dnes čelí stínům minulosti. V době, kdy nebankovní půjčky ještě nepodléhaly regulaci, byla právě půjčka na OP jednou z nejdostupnějších, ale často i nejvíce zneužívaných půjček pro „problémové klienty“. S přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru se vše změnilo. Dnes už je půjčka na OP, vyřízená u licencovaného poskytovatele, tou nejlepší volbou, když potřebujete peníze pro osobní/rodinnou potřebu.
„Na OP (tedy na občanský průkaz) se dnes poskytují všechny spotřebitelské úvěry. Naopak úvěry podnikatelské (pro OSVČ) vyžadují živnostenské oprávnění, takzvané IČO. Půjčit si ale můžete i bez občanského průkazu. Nahradit se dá cestovním pasem a povolením k pobytu (půjčka pro cizince) nebo bankovní identitou, i když tou zdaleka ještě ne u všech poskytovatelů,“ říká Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Proto: jakoukoliv půjčku si budete vyřizovat, a přitom nebude do podnikání, půjde o půjčku na občanský průkaz. Někdy se používá i označení „půjčka na RČ“, či „půjčka na rodné číslo“. Nejvýhodnější půjčky na OP si můžete pohodlně vyhlédnout v našem online přehledu a porovnání půjček.
Jak dlouho trvá půjčka na OP?
Vzhledem k tomu, že jde o univerzální označení pro všechny osobní půjčky, je délka jejího trvání různá. Od několika dní v případě půjčky do výplaty nebo půjčky ve zkušební/výpovědní době, až po dlouhé roky, v některých případech i více než 10 let. Vše závisí na výši požadované částky, ceně úvěru a na nastaveném tempu splácení
Výběr z půjček na OP se nijak neliší od výběru z méně rozsáhlých kategorií, jako jsou třeba půjčky nebankovní. Připomeňme, že půjčka na OP sdružuje bankovní i nebankovní licencované půjčky do jedné celistvé kategorie tzv. spotřebitelského úvěru. Při výběru vždycky dbejte na:
povolení poskytovatele k půjčování peněz spotřebitelům – jinými slovy na licenci ČNB. Jedině od licencované společnosti (bankovní i nebankovní) můžete získat spotřebitelský úvěr. Ostatní poskytují jen peněžitou zápůjčku nebo úvěr podnikatelský (na IČO)
RPSN neboli cenu půjčky – nikdy se neorientujte jen podle úroků, nejsou totiž celou cenou půjčky
možnost odložit splátku zdarma, či jen za symbolický poplatek – sice ji nemusíte využít, ale vždy je lepší mít připravena „zadní vrátka“
možnost předčasně splatit zdarma – půjčkou s poplatkem za předčasné splacení se předem připravujete o možnost výhodného refinancování půjček, nebo jen rychlejšího „zbavení“ se závazku
podmínky získání – u bank jsou obvykle přísnější, u nebankovních institucí méně. Ale ne vždy je to pravidlem. Proto přistupujte k nabídkám půjček v našem online srovnávači jednotlivě, nikoliv podle toho, zda je poskytovatelem banka/nebankovka.
Nejčastější druhy půjček na OP
Nejčastěji se na webech poskytovatelů setkáváme s těmito půjčkami na občanský průkaz:
rychlá půjčka na OP
půjčka na OP bez potvrzení příjmu
půjčka na OP ihned na ruku
půjčka na občanku
krátkodobá půjčka na OP
půjčka na občanský průkaz online
půjčka na občanský průkaz bez ručitele
půjčka na občanský průkaz bez poplatku
půjčka na občanku bez registru
půjčka na občanský průkaz v hotovosti
půjčka na OP pro OSVČ
půjčka na občanský průkaz na směnku
půjčka na OP od soukromé osoby
Před posledními dvěma jmenovanými důrazně varujeme. V obou případech jde o lichvářské půjčky, proti jejichž nekalým praktikám se (po podpisu smlouvy) dá bránit jen stěží. Jediný bezpečný krok je vyhnout se půjčkám na směnku u půjčkám od soukromých osob obrovským obloukem.
Kdy dát přednost půjčce na OP?
Vždy, když nestojíte o půjčku do podnikání, ale půjčujete si peníze potřebné do osobního života.
„Půjčka na občanský průkaz má ne zrovna dobrou pověst. Ta pramení jak z všeobecné neznalosti půjček, tak bohužel i z časté praxe úvěrových firem, především těch bez licence. Přestože půjčkou na OP je každý spotřebitelský úvěr, často ji nebankovní poskytovatelé inzerují jinak: jako možnost snadného vypůjčení hotovosti, na krátkou dobu a za extra vysoký úrok a poplatky. Proto se s ‚půjčkou na OP‘ spojuje až lichvářská pověst, i když skutečnost je diametrálně odlišná,“ vysvětluje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Jaké jsou podmínky pro získání půjčky na OP
Podmínky se liší napříč celým spektrem spotřebitelských půjček na OP. Vždy ovšem potkáte dva společné požadavky:
identifikace zájemce o úvěr – nutnost předložit občanský průkaz, v online provedení se odesílá jeho fotokopie z obou stran. Některé společnosti si vyžádají ještě i selfie, pro porovnání s fotografií na OP
Poznámka na okraj: některé nebankovní společnosti mohou akceptovat i jiné osobní doklady, zejména řidičský průkaz, zbrojní průkaz. Dále členský průkaz, profesní průkaz, i když tady už jde spíše o výjimky.
Stejně tak výjimečná je (i mezi nebankovními poskytovateli) akceptace rodného listu nebo kartičky pojišťovny. U většiny poskytovatelů, kde se neprokazujete prostřednictvím Bank iD, počítejte s nutností přidat ještě jeden doklad totožnosti (rovnou si připravte oba).
Cenový rozsah je tu obrovský. Od RPSN 0 % u první půjčky zdarma, až po tisíce procent u půjček se specifickými úlevami v oblasti podmínek jejich získání (půjčka pro dlužníky, bez registru, bez práce atp.)
Jak na správné nastavení splátek?
Dobře nastavené splácení je jednou z hlavních podmínek bezpečné půjčky. Ani sebelevnější půjčka vám nebude nic platná, když přeceníte své možnosti splácení, a nakonec uhradíte spoustu poplatků z prodlení navíc, nad základní cenu půjčky.
Jak vypadá správně nastavená splátka? Po jejím uhrazení vám zbude dost nejen na běžný osobní život, ale i na to, abyste odložili každý měsíc do úspor. Tvorba finanční rezervy během splácení půjčky je velmi důležitá. Poslouží totiž k pokrytí nenadálých výdajů. Bez finanční rezervy byste si na nečekané výdaje museli vzít další (a tentokrát mnohem dražší) půjčku.
Výhody půjček na OP
široká škála úvěrů
lze vyřídit pohodlně online
bankovní i nebankovní
bez zástavy nemovitosti
na účet i v hotovosti
účelová i neúčelová
lze získat jako první zdarma
lze přizvat spolužadatele nebo ručitele
možnost nastavit si splátku
Nevýhody půjček na OP
riziko nesprávného odhadu schopnosti splácet
riziko předlužení
při výběru půjček jinde než v online srovnávači riziko střetu s lichvářem
u některých půjček příliš krátká doba splatnosti
u půjček se specifickými vlastnostmi často příliš vysoká cena (RPSN)
Regulace v oblasti půjček na OP
Půjčky na OP jsou spotřebitelským úvěrem. Z toho plyne, že podléhají pravidlům daným zákonem o spotřebitelském úvěru a zákonem o ochraně spotřebitele. Nad půjčkami na OP dohlíží centrální banka a spory mezi poskytovatele a spotřebitelem bezplatně posuzuje finanční arbitr. Jeho rozhodnutí má stejnou sílu jako rozhodnutí soudu.
Bankovní versus nebankovní půjčky na OP
Půjčku na občanský průkaz můžete získat jak od banky, tak i od nebankovní společnosti. Kdy bude která z nich výhodnější, závisí na aktuální situaci, v níž se nacházíte, ale i na vaší celkové finanční kondici. Vybírejte podle doporučení z kapitolky „Jak vybrat nejlepší půjčku na OP“, a samo se vám ukáže, po které z nabídek teď bude nejlepší sáhnout.
Často se ptáte
Jak zažádat o půjčku na občanský průkaz?
V procesu vyřízení půjčky na OP není nic jinak než u ostatních půjček, s jejichž názvy se možná setkáváte častěji (krátkodobá půjčka, online bankovní úvěr, první půjčka zdarma aj.). I tady:
vyberete půjčku
vyplníte online žádost a odešlete ji
dalšími kroky k vyřízení úvěru se necháte provést pracovníkem poskytovatele
podepíšete smlouvu o půjčce
necháte si vyplatit peníze na účet nebo na ruku.
Kolik peněz si mohu půjčit na občanský průkaz?
Půjčka na OP je širokou kategorií půjček, kde se dá získat od stovek korun na jeden měsíc, až po statisíce korun na až deset let. Ve výjimečných případech poskytnou banky i více než milion korun se splácením delším než deset let, a to vždy bez zástavy nemovitosti.
Jak dlouho trvá schválení půjčky na OP a kdy peníze obdržím?
Nejkratší dobu schvalování můžete očekávat u své banky, pokud vám v online bankovnictví ukazuje předschválenou půjčku. Nebo u nebankovní společnosti při žádosti o částku v nižších jednotkách až desítkách tisíc korun. U vysokých částek, ve statisících korun, se může schvalování protáhnout až na několik pracovních dní.
Jaké jsou úrokové sazby u půjček na občanský průkaz?
Úrokové sazby tu začínají na 0 % (první půjčka zdarma), posouvají se přes jednotky až desítky procent (bankovní a některé nebankovní úvěry), a ty nejvyšší sahají i nad stovku procent ročně. pamatujte, že úrok netvoří kompletní cenu půjčky, ještě se musíte zajímat o poplatky. Celková cena úvěru se vyjadřuje pomocí RPSN (také v procentech, zde vždycky za rok).
Co se stane, když nesplácím půjčku na občanský průkaz včas?
Jestliže se opozdíte se splátkou, případně úplně přestanete splácet, riskujete sankce z prodlení, a k tomu i záznamy o porušení platební kázně, zanášené do registrů. Co dělat, když se dostanete do problémů se splátkou? Co nejdříve to oznámit poskytovateli a dohodnout s ním náhradní postup splácení. Poskytovatelé s takovými scénáři počítají a mají připraveny různé možnosti řešení.
Mohu předčasně splatit půjčku na občanský průkaz?
Ano, každá půjčka se dá splatit předčasně. Rozdíly jsou jen v poplatku, který si za to věřitel vyinkasuje. Někde je nulový, jinde se pohybuje až na samotné hranici zákonného limitu.
Kdo půjčku na OP poskytuje?
Půjčku na občanský průkaz můžete vyřídit u banky i u nebankovní společnosti. U nebankovky si vždy ověřte licenci k poskytování spotřebitelského úvěru. Nebo vybírejte z našeho online srovnání půjček, kam umisťujeme jen nabídky od licencovaných poskytovatelů.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
KOMENTÁŘE k článku Půjčka na OP: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.