Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Co je půjčka od soukromé osoby a jak se liší od dalších úvěrů
„Půjčka od soukromníka má spoustu podob, ale po právní stránce se vždycky bude jednat o peněžitou zápůjčku, kterou jen velmi zevrubně tvaruje Občanský zákoník. Jde proto o způsob výpůjčky peněz mezi dvěma fyzickými osobami, při kterém se smí do smlouvy zakomponovat vše, co zákon přímo nezakazuje. A ten nezakazuje téměř nic. Půjčka od soukromé osoby se proto hodí v případě, že tím, kdo půjčuje, je váš známý nebo rodinný příslušník, a že jste si sjednali smlouvu bez kliček, případně se jedná o prověřenou půjčku od soukromých osob,“ říká Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz
Jak dlouho trvá půjčka od soukromé osoby?
Trvání není nijak omezeno, ani se nedá mluvit o typické době splatnosti.
Jak vybrat nejlepší půjčku od soukromé osoby
Při výběru půjčky od soukromé osoby na volném trhu s úvěry buďte velmi opatrní. Velmi často se totiž jedná o lichvářské půjčky s mnoha nekalými praktikami, nad kterými ovšem nikdo nebdí (zákon to nevyžaduje). Bez důkladného prověření navíc můžete naletět podvodníkům. Vždy proto využívejte pouze známé a ověřené platformy, které mají pozitivní recenze a jsou transparentní ve svých podmínkách. Před podpisem smlouvy si dobře prostudujete veškeré smluvní podmínky.
Prověřené půjčky od soukromých osob
V České republice působí hned několik prověřených P2P platforem. Pravděpodobně nejznámější českou P2P platformou je platforma Zonky, která v roce 2024 získala první místo v soutěži Zlatá koruna. Zonky funguje tak, že propojuje žadatele o úvěr s individuálními investory. Chcete se o Zonky dozvědět více? Přečtěte si naši recenzi. K dalším prověřeným poskytovatelům P2P půjček patří například portál Prestito nebo Bankerat.
Nabídku na půjčku od soukromé osoby se s výjimkou ověřených P2P platforem vyplatí přijmout jen od vašich známých či příbuzných, a zároveň bez komplikované smlouvy. Smlouvu sepište vždy, ale stačí jen jednoduché ujednání o částce půjčky, o úroku, výši splátek a celkové částce, kterou budete mít povinnost do ujednaného data zaplatit. Víc netřeba.
Jaké jsou podmínky pro získání půjčky od soukromé osoby?
Komerční půjčky od soukromých osob mají jen minimální podmínky získání. Často tolerují nízký příjem, záznamy v registrech, celkově nízkou bonitu. Lichváři, kteří tyto půjčky poskytují, si totiž umějí návratnost své investice „zajistit“ jinak. V případě půjček na P2P platformách se mohou podmínky lišit, například Zonky vyžaduje minimální věk 18 let, české občanství nebo trvalý pobyt na území ČR, vlastní bankovní účet, doložení pravidelného příjmu a dva doklady totožnosti.
Kolik stojí půjčka od soukromé osoby?
Počítejte s vysokými cenami jak na úrocích, tak i na poplatcích. Další důvod, proč se neprověřeným komerčním půjčkám od soukromníků vyhýbat. Přednost dejte licencovaným spotřebitelským úvěrům. Jsou levnější, a hlavně bezpečnější. Další možností je půjčení peněz na některé z ověřených P2P platforem.
Jak na správné nastavení splátek?
Splátky si, i na půjčce od příbuzného, nastavte tak, abyste je bez potíží zvládli odesílat.
Opakujeme, že s komerčními půjčkami od lichvářů byste si začínat neměli.
rizika plynoucí z ujednání ve smlouvě, která nerespektují spotřebitelskou legislativu (protože nemusejí)
riziko ztráty majetku, včetně bydlení
riziko zrušení ochrany před věřiteli, pokud v ní právě jste
Regulace v oblasti půjček od soukromé osoby
Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz , vysvětluje, že: „Na půjčky od soukromých osob se nevztahuje žádná regulace. Nejde o spotřebitelský úvěr, a proto zde nedohlíží ČNB, ale ani Česká obchodní inspekce. Jedná se o běžnou smlouvu mezi dvěma soukromými subjekty, do níž nebude stát nijak podrobně zasahovat. Jedinou regulací je tu samotná smlouva, na níž jste se s věřitelem dohodli. A pokud v ní bude zástava, notářský zápis nebo směnka, nebude se jednat o protiprávní ustanovení a nepůjde smlouvu napadnout u finančního arbitra. Leda u soudu, například pro nemravný úrok nebo pro podezření na lichvu.“
A jak je to s regulací P2P platforem, které zprostředkovávají půjčky mezi jednotlivci? Tyto platformy podléhají specifické regulaci a jsou pod dohledem ČNB. Regulace vedly ke zvýšené transparentnosti i ochraně investorů.
Bankovní versus nebankovní půjčky od soukromé osoby
Od soukromé osoby se bankovní půjčka samozřejmě získat nedá. Banka není soukromou osobou, nýbrž osobou právnickou: firmou, která je zároveň držitelem bankovní licence. Od soukromého investora lze získat jen nebankovní půjčku. A ta navíc ani nebude spotřebitelským úvěrem.
Znovu zopakujme, že komerční půjčky od soukromých investorů, s nimiž se setkáte na internetu a které vám internetové vyhledávače zobrazí mezi prvními, jsou často nabídkami lichvářskými, daleko za hranou úvěrové legislativy.
Jediná půjčka od soukromé osoby, která dává smysl, je půjčka od příbuzného nebo známého, zkrátka finanční výpomoc z vašeho blízkého okolí. Jestliže v okolí nikoho takového nemáte, obraťte se na některou z licencovaných nebankovních společností, které nabídnou bezpečný spotřebitelský úvěr bez podvodu.
Často se ptáte
Jak najít soukromého investora?
V první řadě se můžete zkusit obrátit na blízké osoby. Aby se však předešlo nedorozuměním, vždy se vyplatí sepsat písemnou smlouvu o půjčce. Další možností je využití P2P platforem, které jsou bezpečné a regulované.
Jak mohu bezpečně půjčit peníze od soukromé osoby?
Jedině tak, že soukromou osobou bude někdo z vaší rodiny či přátel nebo ověřená P2P platforma. Zvažte také, jestli nebude vhodnější si půjčit „oficiální cestou“. V tomto případě vám mohou pomoci licencované úvěrové společnosti, na které dohlíží ČNB a které musejí respektovat všechny požadavky zákona o spotřebitelském úvěru i o ochraně spotřebitele.
Jaké dokumenty jsou potřebné pro půjčku od soukromé osoby?
Potřebovat budete především osobní doklady a potvrzení o pravidelném příjmu, což platí pro vyřízení každé půjčky, včetně těch bankovních.
U komerčních půjček od soukromých investorů počítejte s požadavkem na soupis vašeho majetku. Lichvář se potřebuje předem ujistit, že vám bude mít v exekuci co zabavit, až rozjede „svůj plán“.
Je každá půjčka bez banky půjčkou lichvářskou?
Nikoliv, půjčky bez banky mají několik vrstev. K bezpečným patří například úvěry od licencovaných nebankovních společností - pro ně totiž platí stejná zákonná pravidla jako pro banky.
Ostatní půjčky bez banky (pokud nejde o půjčky v rodině), už s vysokou pravděpodobností ponesou znaky lichvy. Už samotné půjčování spotřebitelům je bez licence od ČNB za hranicí zákona.
Jaká jsou největší rizika soukromé půjčky, a lze je minimalizovat?
K rizikům soukromé půjčky mohou patřit nejasné nebo nevýhodné podmínky a také skutečnost, že můžete narazit na podvodníka. Tato rizika můžete minimalizovat půjčkou od známých nebo rodiny, případně půjčkou od ověřené P2P společnosti.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
Ocitli jste se v situaci, kdy potřebujete rychle získat finanční prostředky? Jednou z možností je takzvaná blesková půjčka. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, jak blesková půjčka funguje, jaké jsou její podmínky a také jaké výhody a nevýhody se s tímto typem půjčky pojí.
KOMENTÁŘE k článku Půjčka od soukromé osoby
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.