Ocitli jste se v insolvenci a zoufale hledáte finanční pomoc? Pozor, půjčka insolvenci může být nebezpečnou pastí! Odhalíme vám skryté nástrahy půjček v oddlužení, vysvětlíme, proč se jim vyhnout, a ukážeme bezpečnější alternativy. Dozvíte se o zákonných omezeních, rizicích lichvářských praktik a možných fatálních důsledcích pro vaše oddlužení.
Půjčka v insolvenci je vždycky lichva. Banky ani licencované nebankovní společnosti ji neposkytují. Dostupné jsou v oddlužení jen nabídky predátorských poskytovatelů.
Hrozí vám zrušení insolvence, když v oddlužení vezmete půjčku a nebudete ji splácet. Tím se vrátíte do stavu před schválením oddlužení, a s ještě většími dluhy.
Můžete přijít o majetek. Lichváři si často zajišťují půjčky zástavou nemovitosti. Pokud nebudete splácet, můžete přijít o střechu nad hlavou.
Existují lepší alternativy. Místo půjčky v insolvenci zkuste jednat s insolvenčním správcem, najít si brigádu, či požádat o sociální dávky.
Co je půjčka v insolvenci a jak se liší od dalších úvěrů
Půjčka v insolvenci je všechno, jen ne půjčkou o banky nebo od licencované nebankovní společnosti. Jde o půjčku, kterou si vyřídí osoba, jenž právě prochází osobním bankrotem. A ano, hádáte správně: od banky nebo od nebankovního poskytovatele s licencí ČNB ji nikdy nelze dostat. Tady legislativa dává jasnou stopku.
Nicméně, půjčka v insolvenci se vyřídit dá. Ovšem jen jako půjčka na IČO nebo coby zápůjčka od soukromé osoby. Že jde vesměs o lichvářské nabídky, s nevýhodným nastavením pro dlužníka, a zcela bez možnosti se bránit, jistě netřeba dodávat. Zkrátka: v insolvenci by si nikdo půjčovat neměl. Plyne to už ze základního nastavení insolvence:
„Insolvence, neboli oddlužení, či ještě osobní bankrot, je právní proces, který umožňuje lidem v tíživé finanční situaci splatit své dluhy pod dohledem soudu. Během insolvence však platí určitá omezení, včetně zákazu přijímat nové závazky, kterým by dlužník nebyl schopen dostát. Banky a licencované nebankovní společnosti odmítají poskytovat půjčky osobám v insolvenci. Důvodů k tomu mají hned několik, podložených legislativou,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Porušení pravidel insolvence má vážné následky!
Vědět byste měli, že pokud porušíte pravidla insolvence (to znamená zadlužíte se, a následně se dostanete do problémů se splácením půjčky v insolvenci), vaše oddlužení se zruší. Připomeňme, že oddlužení je ochranou před věřiteli, zastavuje téměř všechny exekuce a umožňuje odpuštění značné části dluhů. Jakmile ale pravidla porušíte, oddlužení vám soud zruší, a vrací se zpět původní situace, z níž jste o insolvenci žádali. Plus nový dluh z půjčky v insolvenci v procesu vymáhání.
Jak dlouho trvá půjčka v insolvenci?
Pokud si přece jen půjčku v insolvenci někdo vyřídí (mimo oficiální trh bank a licencovaných nebankovních poskytovatelů), může jeho půjčka trvat jakkoliv dlouho. Od několika dní až po několik let. Přednost ale lichváři dávajínízkým částkám a krátkým dobám splatnosti, aby pak případné následné vymáhání pro ně bylo výnosnější.
Jak vybrat nejlepší půjčku v insolvenci
Půjčku v insolvenci byste nikdy vybírat neměli!
Je-li někdo z vaší domácnosti v osobním bankrotu, a opravdu se nelze obejít bez půjčky (přitom víte, z čeho ji dokážete splácet), půjčku vyřiďte na jinou osobu. Na tu, která v insolvenci není. Vzhledem k situaci v domácnosti se k bankovnímu úvěru asi nebude snadné dostat, vyšší pravděpodobnost má půjčka od nebankovky.
„Na trhu se bohužel dá setkat s nebankovními poskytovateli půjček, kteří půjčí v insolvenci. Vždy ovšem za vysoký úrok, se skrytými poplatky, a ještě k tomu se zástavou majetku, nejlépe bydlení dlužníka. Bez výjimky se tu jedná o takzvané lichváře. Nemají licenci ČNB, nespadají pod její dohled a hlavně: neposkytují spotřebitelský úvěr. Půjčku v insolvenci maskují živnostenským oprávněním žadatele (půjčka na IČO), nebo peněžitou zápůjčkou (půjčka mezi známými nebo příbuznými, které dává zákon jiná pravidla fungování),“ popisuje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Nejčastější druhy půjček v insolvenci
Na internetu se můžete setkat s různými nabídkami půjček v insolvenci, pod různými hesly. Jak už jsme ale zdůraznili, do tohoto druhu půjčky byste nikdy pouštět neměli! Půjčka v insolvenci může mít i tato označení:
Jaké jsou podmínky pro získání půjčky v insolvenci
Podmínky získání této půjčky jsou většinou spojeny s majetkem člověka v insolvenci. Osobním bankrotem se sice může pojit zabavení majetku, ale málokdy se to dotkne střechy nad hlavou. Institut ochrany obydlí totiž ne vždy dovoluje prodat dlužníkovo bydlení.
U půjčky v insolvenci je to ovšem jinak. Její poskytovatelé si půjčku zajistí zástavním právem k nemovitosti. A jakmile nebudete dluh z nové půjčky splácet, poskytovatelé (zde lichváři) se nebudou zdráhat zastavený majetek prodat.
Ale zpět k podmínkám: abyste půjčku v insolvenci získali, musíte:
být v insolvenci
mít příjem vyšší než pravidelně hrazenou insolvenční splátku a
vlastnit majetek, který poskytovatel uzná jako dostatečně hodnotný k tomu, aby posloužil jako ručení/zajištění.
Od půjček v insolvenci čekejte nejvyšší ceny na celém trhu s půjčkami. Vzhledem k jejich rizikovosti a specifičnosti (poskytují je jen lichváři mimo oficiální finanční trh), se s výhodnou cenou tohoto zadlužení rozhodně počítat nedá.
Jak na správné nastavení splátek?
Žádné nastavení není u půjčky v insolvenci správně. Vůbec žádná půjčka v insolvenci by se realizovat neměla. Ale pokud se zadlužení v insolvenci přece jen nemůžete vyhnout, pohlídejte si nastavení splátek jen v takové výši, jakou zvládnete bez potíží odesílat po celou dobu trvání půjčky.
Výhody půjček v insolvenci
Žádné výhody tu nalézt nelze.
Nevýhody půjček v insolvenci
omezená dostupnost
téměř žádný výběr
často klamavé praktiky lichvářů
vysoká cena
zhoršení už tak špatné finanční situace
možný dopad na insolvenci: hrozí její zrušení
nulová ochrana spotřebitele (nejde o spotřební úvěr)
u sporu s věřitelem lze jít jedině soudní cestou, a ta je drahá a zdlouhavá
riziko ztráty majetku, především bydlení
poškození pověsti a zavření si cesty k bezpečnému řešení starších dluhů
Regulace v oblasti půjček v insolvenci
Půjčky v insolvenci jsou legislativou téměř zakázány. Co to znamená? Dlužník v insolvenci nesmí přijímat žádné další závazky (půjčky), které by nedokázal splácet. To znamená, že půjčka v insolvenci se stává nelegální v době, kdy se s jejím splácením dostanete do potíží. A že potíže přijdou, tím jsou si banky a licencované nebankovní společnosti přímo jisté. Proto půjčku v insolvenci neposkytují.
Bankovní versus nebankovní půjčky v insolvenci
Od banky se půjčky v insolvenci nedočkáte nikdy. V nebankovním sektoru se lze obrátit jedině na jeho nelicencovanou část: do šedé zóny tzv. půjček od lichváře a půjček na IČO určených pro osobní potřebu (ne do podnikání). Rozhodně to ale nedoporučujeme! Situaci raději řešte jiným způsobem než půjčkou na své jméno.
Často se ptáte
Jaké jsou důsledky porušení pravidel insolvence přijetím nové půjčky?
Porušení pravidel insolvence může mít vážné následky. Prvním a nejzávažnějším důsledkem je ukončení procesu oddlužení, což znamená, že dlužník ztratí veškerou ochranu před věřiteli, kterou mu insolvence poskytovala.
Tím se obnoví původní situace, která vedla k insolvenci, včetně možného obnovení exekucí. Dlužník také přijde o možnost odpuštění značné části jeho dluhů (jeden z hlavních benefitů insolvence). Navíc se k již existujícím dluhům přidá nový dluh z půjčky v insolvenci, plus nové, rychle rostoucí poplatky za vymáhání.
Existují nějaké legální alternativy k půjčce v insolvenci pro lidi, kteří nutně potřebují finanční prostředky?
Ano, existují. Pokud se nacházíte v insolvenci a potřebujete finanční prostředky, můžete zkusit jednat s insolvenčním správcem o možnosti upravit splátky v oddlužení. Další možností je žádost o sociální dávky, jako je příspěvek na bydlení nebo mimořádná okamžitá pomoc. Zvážit můžete i hledání brigády nebo jiného přivýdělku, prodej už nepotřebných věcí atp.
Jaké jsou nejčastější taktiky lichvářů, aby nalákali lidi v insolvenci k půjčce?
Většinou používají agresivní marketingové taktiky, slibují rychlé a snadné řešení finančních problémů a zamlčují nebo minimalizují informace o poplatcích a úrocích spojených s půjčkou. Setkáte se s tlakem na rychlý podpis smlouvy, abyste neměli čas na rozmyšlenou. Lichváři vždycky zneužívají finanční tísně a neznalosti dlužníků v insolvenci, aby jim vnutili půjčku a obohatili se na jejich aktuální situaci.
KOMENTÁŘE k článku Půjčka v insolvenci: Jaké jsou možnosti a na co si dát pozor?
Půjčka po insolvenci, Komentoval(a): Kamil
29.09.2024 15:22:07
Dobrý den, chci se zeptat, jestli umíte poradit. Psal jsem už na krajský soud, ombudsmana, prostě všude možně a stejně nikdo neodpověděl a posílali mě jinam. Ale už nevím koho se zeptat. K dnešnímu datu je to 12 let, co jsme šli do insolvenčního řízení, 5 let probíhal osobní bankrot, 5 let je ochranné období a po této době tedy za další 2 roky jsem chtěl koupit automobil na splátky, ale nikdo mi nedá nic na úvěr, půjčku, nedej bože hypotéku, kdybych chtěl koupit byt nebo barák. Do insolvenčního řízení jsem šel s tím, že po 10ti letech budu mít možnost vzít úvěr. Bohužel ani po 12ti letech nedostanu půjčku ani na slanou vodu. Kdo by dokázal poradit? V registrech záznam už nemám.
RE: Půjčka po insolvenci, Komentoval(a): Petr Jermář, Banky.cz
03.10.2024 16:02:18
Dobrý den, na půjčku není právní nárok. Věřitelé si vybírají, komu peníze půjčí a komu nikoliv. Stěžovat si soudu nebo ombudsmanovi "nikde mi nechtějí půjčit" je zcela zbytečné a mimo - nikdo nikomu nemůže nařídit, aby Vám poskytl půjčku. Pro získání půjčky musíte být dostatečně bonitní - je třeba mít dostatečný příjem, pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a mít čisté registry (bez prohřešků posledních 5 let). Do registrů se zapisují i zamítnuté žádosti o úvěry. Pokud Vám žádost o půjčku zamítnou, zkuste to znovu nejdříve za 6 měsíců. Dříve to nemá smysl - jen byste si zhoršoval bonitu dalšími odmítnutími.
Doporučuji nežádat o půjčku u banky, které jste zůstal dlužen peníze (byť byl dluh třeba prominut v rámci insolvence). Taková banka Vám velmi pravděpodobně peníze nepůjčí. Abyste získal úvěr, musíte být pro věřitele "lákavým klientem" - musíte věřitele přesvědčit, že jste bonitní, spolehlivý a bezproblémový. Naopak pokud někam přijdete s tím, že Vám nikdo nechce půjčit, že píšete soudům a ombudsmanovi...pak Vám velmi pravděpodobně nikdo nepůjčí. Podívejte se na to optikou druhé strany - komu byste byl Vy sám ochoten půjčit své peníze?
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
Zvažujete koupi auta? Vedle samotné pořizovací ceny vozu byste se měli seznámit i s náklady na jeho provoz. Celkové náklady na auto mohou zahrnovat i úroky z půjčky na auto. Vždycky k nim bude patřit pojištění auta, servis a další provozní výdaje. Krok za krokem vám ukážeme, jak spočítat náklady na auto, s čím musíte počítat vždycky a jak se dá provoz auta účinně zlevnit.
Půjčky ihned na účet, známé také jako rychlé půjčky, jsou charakteristické rychlým schválením a vyplacením peněz, a jsou tak vyhledávané u lidí, kteří potřebují peníze okamžitě. Připravili jsme si pro vás shrnutí základních informací o rychlých půjčkách, díky kterému se dozvíte vše, co o okamžitých půjčkách potřebujete vědět.
Když uvažujete o pořízení auta, vedle výběru značky a modelu musíte zvážit i způsob financování. A že jich není málo – hned pět! Podívejte se, jak probíhá kupě auta na za hotové, na leasing (operativní a finanční) a na autoúvěr (účelový a běžný). Ukážeme jejich vlastnosti, výhody, nevýhody a podmínky pro využití. Přečtěte si, jak způsoby financování ovlivňují případný prodej auta a jeho hodnotu. Sami pak rychle poznáte, které financování pro vás bude nejvýhodnější.
KOMENTÁŘE k článku Půjčka v insolvenci: Jaké jsou možnosti a na co si dát pozor?
Půjčka po insolvenci, Komentoval(a): Kamil
Dobrý den, chci se zeptat, jestli umíte poradit. Psal jsem už na krajský soud, ombudsmana, prostě všude možně a stejně nikdo neodpověděl a posílali mě jinam. Ale už nevím koho se zeptat. K dnešnímu datu je to 12 let, co jsme šli do insolvenčního řízení, 5 let probíhal osobní bankrot, 5 let je ochranné období a po této době tedy za další 2 roky jsem chtěl koupit automobil na splátky, ale nikdo mi nedá nic na úvěr, půjčku, nedej bože hypotéku, kdybych chtěl koupit byt nebo barák. Do insolvenčního řízení jsem šel s tím, že po 10ti letech budu mít možnost vzít úvěr. Bohužel ani po 12ti letech nedostanu půjčku ani na slanou vodu. Kdo by dokázal poradit? V registrech záznam už nemám.
RE: Půjčka po insolvenci, Komentoval(a): Petr Jermář, Banky.cz
Dobrý den, na půjčku není právní nárok. Věřitelé si vybírají, komu peníze půjčí a komu nikoliv. Stěžovat si soudu nebo ombudsmanovi "nikde mi nechtějí půjčit" je zcela zbytečné a mimo - nikdo nikomu nemůže nařídit, aby Vám poskytl půjčku. Pro získání půjčky musíte být dostatečně bonitní - je třeba mít dostatečný příjem, pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a mít čisté registry (bez prohřešků posledních 5 let). Do registrů se zapisují i zamítnuté žádosti o úvěry. Pokud Vám žádost o půjčku zamítnou, zkuste to znovu nejdříve za 6 měsíců. Dříve to nemá smysl - jen byste si zhoršoval bonitu dalšími odmítnutími.
Doporučuji nežádat o půjčku u banky, které jste zůstal dlužen peníze (byť byl dluh třeba prominut v rámci insolvence). Taková banka Vám velmi pravděpodobně peníze nepůjčí. Abyste získal úvěr, musíte být pro věřitele "lákavým klientem" - musíte věřitele přesvědčit, že jste bonitní, spolehlivý a bezproblémový. Naopak pokud někam přijdete s tím, že Vám nikdo nechce půjčit, že píšete soudům a ombudsmanovi...pak Vám velmi pravděpodobně nikdo nepůjčí. Podívejte se na to optikou druhé strany - komu byste byl Vy sám ochoten půjčit své peníze?