spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?
Pořádně si všechno promyslet. Tak zní základní
pravidlo pro případy, kdy řešíte, jak si půjčit peníze. Musíte si dát navíc
pozor, abyste nenaletěli a neskončili v nesplatitelných dluzích. Připravili
jsme proto 8 rad, které vám pomůžou, aby vás půjčka nezruinovala.
Zhruba o 7 000. O tolik klesl ve druhém
letošním čtvrtletí počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Vyplývá
to z dat, která zveřejnila společnost SOLUS. Podle jejích údajů ve druhém
letošním čtvrtletí dlouhodobě nesplácelo své dluhy 553 000 lidí v České
republice. V první čtvrtině roku to přitom bylo 560 000.
Propad o několik desítek procent. Taková byla
na jaře situace na českém trhu se spotřebitelskými úvěry. Ukázala to anketa ČTK
mezi jednotlivými poskytovateli. Podle ní přišel nejvýraznější propad v dubnu a
nyní už se situace opět stabilizuje.
Za půl roku nesplácení pokuta až ve výši trojnásobku původní
půjčky. Nebo roční úrok ve výši stovek procent. I takové nástrahy na vás
čekají, pokud se rozhodnete pro půjčku. Vyplývá to z aktuálního Indexu
odpovědného úvěrování, který každoročně vydává organizace Člověk v tísni.
Skoro 2,5 bilionu korun. Tolik dohromady dluží obyvatelé České republiky. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. A i když podle těchto dat objem nesplacených dluhů oproti loňsku klesl, pravděpodobně se to brzy změní.
COVID I, COVID II, COVID Praha a nyní COVID III. O tyto bezúročné půjčky mohli žádat podnikatelé, na které dopadla pandemie koronaviru COVID-19 a následná vládní opatření. Jenže kvůli velkému zájmu na ně dosáhl jen málokdo. A většina lidí, kteří uspěli, na peníze stále čeká. Vláda už přitom připravuje další program – COVID III.
Zavřené podniky, práce z domu nebo dokonce propouštění. To jsou některé dopady pandemie koronavirové nemoci COVID-19. Spousta lidí tak musí počítat se zkrácením příjmů a někteří zaměstnanci i podnikatelé o ně přišli úplně. Banky jim proto nabízí odklad splátek i speciální koronavirové půjčky.
Jako naprosto běžnou věc vnímá půjčku stále víc mladých lidí. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Kruk. Podle něj ji v současnosti splácí 51% lidí mezi 18 a 30 lety. A každý desátý ji má jen proto, aby zaplatil předchozí dluhy.
Rok od roku větší. Takový je zájem o peer to peer půjčky. Tedy o takové, kdy klientům prostřednictvím internetu půjčují lidé – tedy žádné banky a úvěrové společnosti. Objem těchto úvěrů každoročně roste. Mimo jiné proto, že na ně mohou dosáhnout i ti, kteří v bance neuspějí.
Pomoc s řešením nečekaných výdajů, nákupem auta nebo s pořízením vlastního bydlení. To jsou některé úkoly půjček, které nabízí bankovní i nebankovní poskytovatelé. Každý typ úvěru se přitom hodí v jiné situaci. Podívejte se na ty nejoblíbenější.