Banky.cz Články Půjčka Půjčky COVID: stát slíbil miliardovou pomoc firmám. Získali ji ale jen málokdo

Půjčky COVID: stát slíbil miliardovou pomoc firmám. Získali ji ale jen málokdo

Půjčky COVID: stát slíbil miliardovou pomoc firmám. Získali ji ale jen málokdo
6.5.2020 Půjčka

COVID I, COVID II, COVID Praha a nyní COVID III. O tyto bezúročné půjčky mohli žádat podnikatelé, na které dopadla pandemie koronaviru COVID-19 a následná vládní opatření. Jenže kvůli velkému zájmu na ně dosáhl jen málokdo. A většina lidí, kteří uspěli, na peníze stále čeká. Vláda už přitom připravuje další program – COVID III.

V programu COVID III chce stát mezi podnikatele rozdělit dosud největší částku – až 500 miliard korun. Stejně jako u programu COVID II je lidé dostanou od komerčních bank, stát se za ně ale zaručí prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky. Na záruky vyčlenil až 150 miliard korun.

Je to podstatně víc než v předchozích vlnách. Jenže na rozdíl od nich nebude COVID III bezúročný. Právě to byla hlavního výhoda předchozích půjček, které slibovaly rychlou pomoc v nouzi.

Rychlá pomoc? Podle žadatelů nikoliv

Podle podnikatelů i České hospodářské komory však ani původní úvěr rychlý nebyl. „Za rychlou půjčku na překlenutí těžkého období způsobeného nařízením vlády to rozhodně nepovažuji. V oblasti ekonomické pomoci, začínáme výrazně zaostávat za ostatními státy,“ uvedl po prvních dvou programech půjček COVID prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom slibovalo, že pomoc dostanou žadatelé už do 14 dní. A to téměř každá firma, které se současná situace dotkla.

Podnikatelé ale upozorňují, že realita je naprosto odlišná. Na úvěr dosáhla jen část žadatelů a ještě koncem dubna řada lidi nevěděla, jestli Českomoravská záruční a rozvojová banka jejich žádost přijala či zamítla. A případně proč.

První měsíc: stát rozdal méně než 10%

Kvůli velkému zájmu stát první program brzy ukončil a vyhlásil další variantu s názvem COVID II. Státní Českomoravská záruční a rozvojová banka v něm poskytla záruky bankám, které pak půjčky rozdělovaly žadatelům.

Peníze z tohoto programu měly firmám pokrýt běžné provozní náklady. Tedy například:

  • mzdy
  • nájem
  • nebo platby za materiál a zásoby
Nejlevnější půjčka od Air Bank

V jeho případě byla úspěšnost žadatelů vyšší – až 90%.

Jenže také u tohoto programu trvá vyřízení a proplacení žádostí několik týdnů. Slibovaná rychlá pomoc od státu tedy nepřišla.

V polovině dubna měli žadatelé z obou programů schválené úvěry teprve v hodnotě 1,9 miliardy korun. Celkem se v nich má k podnikatelům dostat přes 30 miliard.

Půjčka ano, ale ne pro Prahu

Po spuštění žádostí o úvěry COVID II se navíc ukázalo, že na půjčku nedosáhnou pražské firmy a podnikatelé. Peníze totiž měly putovat z evropských fondů z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. A ty se nevztahují na bohaté regiony, mezi které Praha patří.

Vláda přitom původně avizovala, že program bude plošný a o žádných výjimkách nehovořila. Řada pražských podnikatelů, kteří na tuto pomoc od státu spoléhali, tak odešla s nepořízenou.

COVID Praha: objem byl vyčerpaný za 9 minut

Pražské vedení proto ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravilo vlastní program COVID Praha. Město do něj vložilo 600 milionů korun z evropského operačního programu Praha – pól růstu a díky těmto zárukám mohli podnikatelé dohromady dosáhnout na téměř 1,5 miliardy korun.

O půjčky byl takový zájem, že už po 9 minutách museli úředníci příjem žádostí ukončit, protože jejich objem byl vyčerpaný. Požadované úvěry se přitom pohybovaly od 50 000 do 15 milionů korun.

COVID III bude i s úroky

Nejlevnější půjčka od Zonky

Právě obrovská poptávka přiměla vládu k vyhlášení programu COVID III. Jeho princip je podobný jako u varianty COVID II. S jedním významným rozdílem – žadatelé musí tentokrát počítat s úroky.

Kritici proto upozorňují, že to neodpovídá slibované pomoci podnikatelům. Nejen, že není rychlá a dostane se jen ke zlomku podniků, ale místo bezúročných půjček dostanou firmy prakticky klasický bankovní úvěr. A ten je pro ně mnohdy výhodnější.

Firmy raději zvažují bankovní úvěry

Někteří podnikatelé už dřív přiznali, že o bankovní půjčce uvažují. Jenže právě kvůli slibované rychlé státní pomoci zatím vyčkávali.

Je proto pravděpodobné, že se nyní zvýší počet firem, které o tyto úvěry požádají. Dá se totiž čekat, že konkrétní podmínky budou podobné u obou zmíněných typů půjček.

U banky se přitom žadatelé vyhnou mnohatýdennímu čekání a nejistotě. Místo toho vše zvládnou podstatně rychleji. A bez zbytečně složité administrativy.

Stačí jen pomocí srovnání půjček vybrat ten nejvýhodnější úvěr. Splnit potřebné podmínky a za několik dní můžete mít peníze na účtu. Pozor na vysoce úročené podnikatelské nebankovní půjčky.

ANKETA k článku Půjčky COVID: stát slíbil miliardovou pomoc firmám. Získali ji ale jen málokdo

Získali jste státní půjčku v programech COVID?

Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Půjčky COVID: stát slíbil miliardovou pomoc firmám. Získali ji ale jen málokdo

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

19.12.2024 Půjčka

Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

18.12.2024 Půjčka

Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

13.12.2024 Půjčka

Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

9.12.2024 Půjčka

Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

4.12.2024 Půjčka

Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena