Vánoční půjčka je někomu tabu, jinému nutností. S půjčkou na Vánoce se pojí mnohá varování odborníků odrazujících od vánočních nákupů na splátky. Na jiných webech ale tolik proti nejsou. Jak je to tedy s financováním vánočních dárků? Má smysl krátkodobá vánoční půjčka, nebo bychom se jí vždycky měli vyhýbat? Pravdu mají obě strany. Jen každá z nich v jiné situaci. Podívejme se na ně dopodrobna.
Poskytovatelé půjček potvrzují, že s každým podzimem se zesiluje zájem o půjčky
„Vánoční půjčka je každoročním horkým tématem. Zvýšený zájem o úvěry zaznamenávají banky i nebankovní společnosti většinou již od listopadu. U „nevydařených“ půjček se první záznamy o nesplácení objeví již v lednu, a nejpozději s dubnem přecházejí některé z nich do portfolia inkasních agentur, o něco později k exekucím. Přitom by tomu nemuselo tak být, stačí si půjčku i celý nákup správně promyslet,“ říká Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Aby bylo možné si vše správně promyslet, potřebujeme znát ty správné informace: v jakých situacích se vánoční půjčka vyplatí a jak přistupovat k jejímu výběru. Kdy se vánočním úvěrům vyhnout. Roli hrají jak specifika jednotlivých půjček na vánoční dárky, tak i obecné podmínky pro půjčku, ať už jde o úvěr bankovní, či půjčku nebankovní.
Kdy se vyplatí půjčka na vánoční dárky
„Vánoční půjčka se vyplatí v jednom jediném případě: když pořizujete dárek, který byste si koupili tak jako tak. A nikoliv jen proto, že pod stromek byste měli „něco“ dát. Půjčky na zbytečnosti jsou obecně to nejhorší, co můžete provést svým financím. Když půjčku, tak na užitečné věci dlouhodobé spotřeby, či ke zvýšení hodnoty svého majetku,“ vysvětluje Miroslav Majer, CEO Banky.cz.
Kdy je půjčka na vánoční dárky bezpečná
Rizika vánoční půjčkynám ukazují, kdy ji můžeme považovat za bezpečnou. Největším rizikem je předlužení. Jestliže máme za sebou už spoustu výdajů na Vánoce a natolik jsme si ztenčili finanční rezervu, že nepokryje splátku půjčky při výpadku v příjmech, pouštíme se do velkého rizika.
Online půjčka na dárky je bezpečnou jen tehdy, když máme předem zajištěno dost finančních prostředků na její splacení. K tomu patří i zajištění splátek v době, kdy se nám příjem sníží třeba vlivem pracovní neschopnosti, výpadcích v podnikání nebo ztrátou zaměstnání. Samozřejmým požadavkem pro bezpečnost je účel půjčky, o němž jsme se zmiňovali o kapitolku dříve.
Jak si půjčit na vánoční dárky chytře
I na vánoční půjčku můžete jít chytře. Stejně jako na kterýkoliv jiný úvěr:
S prvním krokem si ujasněte, na co peníze využijete a kolik jich vlastně potřebujete.
Následuje hrubý odhad maximální výše měsíční splátky, kterou bezpečně utáhnete (ještě i s rezervou).
V přehledu nabídek půjček, kde jsou uvedeni jen licencovaní poskytovatelé a jejichž půjčky se pravidelně aktualizují, si pak uděláte hlubší průzkum. Na jednom místě vidíte nejen základní cenu úvěru (RPSN) a výšku měsíční splátky při vybrané částce. Zjistíte si tu i důležité podmínky půjčky: podmínky pro získání půjčky, poplatek za mimořádnou splátku, za předčasné splacení, za snížení splátky nebo za odklad splátky - pokud poskytovatel snížení a odklad vůbec dovoluje.
Posledním krokem je samotný výběr a oslovení vítěze vašeho srovnání. Při podobných cenách půjčky dejte přednost poskytovateli, který umožní odklad splátky zdarma, či za drobný poplatek. Tím si zajistíte větší klid na duši během splácení.
Neúspěch u banky může zajistit značnou úsporu
Získání bankovní půjčky, především v čase okolo Vánoc, není zrovna snadné. Banky se právě v předvánočním období snaží vyvarovat tomu, aby se jejich klienti zadlužovali jen s výhledem na spokojené Vánoce. Paradoxně ale právě odmítnutí bankou vás může dovést k půjčce mnohem levnější: k Zaplo první půjčce zdarma. Půjčka od Zaplo Finance se poskytuje na 30 dní, v částce až do 16 tisíc korun. RPSN půjčky je samozřejmě 0 %, což se vám u běžné bankovní půjčky zkrátka nestane.
K nejlepším rychlým půjčkám na Vánoce patří právě ty, které se poskytují zdarma. Tady totiž musíte dávat pozor jen na jedinou věc, a tou je doba splatnosti. Někde ji nastavují jen na 14 dní, jinde na měsíc (28 - 30 dní). Proto musíte už při podpisu smlouvy mít jasno, z čeho ji do smluveného data vrátíte. Jakmile totiž lhůtu překročíte, věřitel si začne účtovat sankce. A tím se kýžené „zdarma“ ruší.
„V podobě první půjčky zdarma je vánoční úvěr dobrou volbou, když člověk čeká na prémie v lednu. A díky tomu ví, že splátku do 30 dní bezpečně zvládne,“ potvrzuje Miroslav Majer časové omezení půjček zdarma.
Pro správný výběr je nutné se zorientovat v úrokových sazbách i poplatcích
Nikdy nevybírejte půjčku jen podle úroků. Úrok totiž není jediným nákladem půjčky. Celkovou cenu musí každý poskytovatel propočítat do ukazatele RPSN. Ten je při výběru mnohem důležitější. Vedle úroků si totiž banky a nebankovní poskytovatelé účtují i různé poplatky. Například za sjednání půjčky, za odeslání peněz na běžný účet, za vedení úvěrového účtu atp.
Pamatujte, že bezúročná půjčka nemusí vůbec být zdarma. Namísto úroků si poskytovatel účtuje poplatky. Zdarma půjčku poznáte podle RPSN 0 %.
Vedle RPSN se do ceny úvěru může promítnout i nějaká ta sankce. Typicky úrok z prodlení, ale někdy i za předčasné splacení, resp. za mimořádnou splátku. Berte je při výběru také v potaz.
Vánoční rozpočet vám může zachránit tisíce korun
Neradi bychom, abyste z našeho článku získali dojem, že vás vybízíme k nákupu vánočních dárků na úvěr. To rozhodně není jeho cílem. Chceme jen ukázat, že půjčit si na vánoční dárky není a priori chyba. Ovšem za podmínky, že dodržíte zásady bezpečného zadlužování.
Mnohem vhodnější než vánoční půjčka jsou Vánoce z úspor. K nim si dopomůžete prostřednictvím vánočnímu rozpočtu. Jestliže jste početnější rodinou, kde se pořizuje více dárků a více potravin na vánoční dny, začněte s rozpočtem co nejdříve.
Nejprve si sestavte přehled výdajů, které jste měli s minulými Vánocemi. Navyšte je o inflaci, a na tuto částku zacilte pravidelné odkládání peněz. Ta si pak před Vánoci jen vyzvednete ze spořicího účtu. Rozpočet vám mimo spoření pomůže i brzdit zbytečné výdaje. Jakmile si je totiž sepíšete, mnohem snáze se ubráníte výdajům na věci, o kterých jste si už loni ověřili, že stejně nebyly příliš potřeba.
Jak se dají zafinancovat Vánoce bez nutnosti půjčky?
Většina z nás má doma již nepotřebné věci, které jsou stále ještě v dobrém stavu. Nabídněte je k prodeji a výtěžek využijete ve prospěch Vánoc. Další možností je výpomoc v rodině, kdy vás může někdo „založit“. Zapátrat můžete i po dalších možnostech zvýšení příjmu: právě před Vánoci se nabízejí brigády a placené výpomoci.
Proč lidé berou půjčky na Vánoce?
Nejčastější pohnutkou je touha nezklamat své okolí, především děti. Chtějí jim dopřát dárky, o něž si děti napsaly, k tomu zajistit i plný vánoční stůl. Vzhledem k prudce rostoucím cenám a výdajům je to ale pro část rodin komplikované, a tak situaci řeší půjčkou.
Kolik lidí si půjčuje na Vánoce?
Na vánoční půjčku se podle pravidelných průzkumů České bankovní asociace chystá každý rok více než desetina dospělé populace. Záznamy v registrech ale často svědčí o ještě silnějším zájmu. Mnoho lidí totiž při odpovědích v průzkumu buď nepřizná pravdu (i když jde o anonymní odpovědi), nebo si neuvědomují, že i kreditní karta a kontokorent, z nichž pak nákupy na Vánoce uhradí, jsou půjčkami.
Jak velké částky si lidé obvykle půjčují na vánoční dárky?
Většinou jde o částky do 10 tisíc nebo okolo 10 tisíc korun.
Jaké typy půjček si lidé na Vánoce nejčastěji berou?
Nejčastěji lidé sahají po kreditní kartě nebo kontokorentu (jdou na účtu do mínusu). Méně časté jsou pak klasické bankovní úvěry se splatností na několik měsíců až na jeden rok. Stále populárnější jsou nebankovní půjčky zdarma, jako je půjčka Zaplo, které konkurují bankovním kreditním kartám, a přitom jsou mnohem dostupnější.
Jaká jsou rizika půjček na vánoční dárky?
Vánoční půjčka se pojí se všemi riziky běžných půjček. U vánočního období se ale zvyšuje pravděpodobnost půjčky na zbytečnou věc. Na luxus, bez něhož bychom se mohli snadno obejít, a za který budeme možná i celý příští rok zbytečně platit.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
KOMENTÁŘE k článku Půjčky na vánoční dárky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.