Zavřené podniky, práce z domu nebo dokonce propouštění. To jsou některé dopady pandemie koronavirové nemoci COVID-19. Spousta lidí tak musí počítat se zkrácením příjmů a někteří zaměstnanci i podnikatelé o ně přišli úplně. Banky jim proto nabízí odklad splátek i speciální koronavirové půjčky.
S tříměsíčním odložením splátek spotřebitelských úvěrů a hypoték přišla Česká bankovní asociace už v polovině března. A přestože některé banky tuto možnost zpočátku odmítaly, nakonec se na ní poskytovatelé shodli.
Výsledkem je obrovský zájem o tuto službu. Už za necelé dva týdny evidovaly banky desítky tisíc žádostí o odložení splátek. Naprostá většina se týká spotřebitelských úvěrů a hypoték, o odklad splátek ale žádají i držitelé podnikatelských úvěrů.
Na speciální tříměsíční odklad splátek mají nárok podnikatelé a zaměstnanci, kteří kvůli opatřením spojeným s bojem proti koronaviru COVID-19 přišli o část příjmů, případně o jejich celou výši. Při žádosti proto musíte doložit, jak se vás situace dotkla.
Například že nemůžete chodit do práce a zaměstnavatel vám platí pouze 80% mzdy. Nebo že jste kvůli plošné karanténě museli zavřít svůj obchod.
Každá banka pak takovou žádost individuálně posoudí.
Oproti běžnému odkladu má ten „koronavirový” jednu výhodu – nezapisuje se do registrů dlužníků jako vaše selhání. Informace se sice v registrech objeví, ale nebudou v jejich negativní části. Minulý týden to potvrdilo sdružení SOLUS.
Potvrzuje to i Česká spořitelna. Její klienti, kteří řádně splácejí a splátku před podáním žádosti poslali včas, se zápisu do negativní části registru bát nemusejí. Zároveň ale musí bance doložit, že jejich žádost souvisí s vládními opatřeními v boji proti koronaviru. Například pomocí výpisu z účtu nebo potvrzením od zaměstnavatele.
Tento postup platí i pro podnikatelské úvěry. Právě u živnostníků a menších podnikatelů přitom bylo možné zařazení do negativní části registrů velké téma.
Česká národní banka ale minulý týden uvedla, že i v jejich případě by měli poskytovatelé postupovat individuálně. A zejména u větších klientů by měli pečlivě vyhodnocovat dopad aktuální situace na jejich celkovou finanční situaci a budoucí splácení půjčky.
„Pevně věřím, že banky v tento ‚moment pravdy' dokáží, že všechna jejich proklientská prohlášení nebyla jen prázdným marketingem,” uvedl v prohlášení centrální banky její viceguvernér Tomáš Nidetzký.
Znamená to, že prakticky všichni klienti, na které současná situace dopadla, si mohou bezplatně odložit splátky svých půjček. A zároveň se nemusí bát, že to jakkoliv zhorší jejich budoucí šance na získání dalšího úvěru.
Řada odborníků ale upozornila, že zejména u drobných živnostníků a menších firem je odklad splátek pouze malým krokem. A sám o sobě nezabrání krachu, který jim hrozí.
I když si splátky půjček odloží, stále jim zůstane spousta nákladů. Patří mezi ně například:
V době, kdy některé firmy a živnostníci nemají prakticky žádné příjmy, to může být likvidační. Jen málokdo má totiž dostatečné rezervy na to, aby si mohl dovolit na měsíc či dva přerušit činnost.
Některé společnosti sice situaci řeší například zřízením e-shopu nebo rozvážkou jídla a pití, ani to ale nedokáže ztráty nahradit.
Kvůli současným problémům stát připravil speciální půjčky COVID I. V prvním kole nabídl malým a středním podnikatelům úvěry od 500 tisíc do 15 milionů, a to s nulovým úrokem. Celkem na ně vyčlenil 5 miliard korun.
Přestože podání žádosti o tuto půjčku žadatelům výrazně komplikovala složitá administrativa, která zabrala i několik hodin, zájem byl tak velký, že už 16. března stát program zastavil. Původní termín přitom byl 1. dubna.
Ukončení programu COVID I ale neznamená, že podnikatelé zůstanou bez pomoci. Stát totiž nyní na tyto půjčky navazuje úvěrem COVID II.
S pomocí Českomoravské záruční a rozvojové banky v něm chce k podnikatelům dostat až 30 miliard korun, které pomůžou přibližně 10 tisícům žadatelů. Peníze přitom podnikatelé nedostanou přímo od státu, ale od jednotlivých bank.
Českomoravská záruční a rozvojová banka se za tyto půjčky zaručí a zároveň podnikatelům rozdá až milion korun jako příspěvek na zaplacení úroků.
Jednotlivé úvěry se pak budou pohybovat od 10 tisíc až do 15 milionů korun. A peníze z nich mají směřovat zejména na provozní náklady, jako jsou:
Není to jediná pomoc podnikatelům, kterou vláda naplánovala. Všem živnostníkům chce totiž na půl roku odpustit minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištěním. Ty jsou:
Pokud tedy platíte pouze minimální pojistné, do srpna můžete tyto platby pozastavit. A když odvádíte vyšší zálohy, stačí vždy poslat pouze rozdíl mezi minimální předepsanou částkou a tou reálnou.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
Ocitli jste se v situaci, kdy potřebujete rychle získat finanční prostředky? Jednou z možností je takzvaná blesková půjčka. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, jak blesková půjčka funguje, jaké jsou její podmínky a také jaké výhody a nevýhody se s tímto typem půjčky pojí.
KOMENTÁŘE k článku Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry
, Komentoval(a): Michal
Co to je za blábol?
"klienti, kteří řádně splácejí a splátku před podáním žádosti poslali včas, se zápisu do negativní části registru bát nemusejí"
Takže pokud to chápu správně, tak je to jako jakákoliv jiná půjčka? Protože i u normálního úvěru jste v "dobré" části registru, zatímco při nesplácení jste ve "špatné" části, stejně jako tato trapná koronavirová půjčka. Zní to tedy jako marketingový trik na nalákání nového druhu lidí k půjčkám. Navíc registr nemá žádnou dobrou a špatnou část, je to prostě seznam, kde jsou vaše závazky a u každé splátky je napsáno (stručně řečeno) "zaplaceno OK" nebo "v prodlení".
Občas mi připadá, že tento portál komplikuje jednoduché věci a informuje o věcech zmatečně.
RE: , Komentoval(a):
Dobrý den, dostanete-li se do potíží se splácením, můžete si obvykle s bankou domluvit odklad splátek či jinou úlevu. Banka slušným klientům ráda vyjde vstříc, je to výhodnější pro obě strany. Nicméně i za takto sjednanou úlevu následuje negativní záznam do registrů. Nyní v době koronaviru bude sjednání odkladu splátek mimořádně bez negativního záznamu do registrů. Navíc budou banky poskytovat úvěry garantované státem prostřednictvím ČMZRB (půjčku tak dostanou i podnikatelé a firmy, které by na úvěr bez státní garance díky své dočasně snížené bonitě nedosáhli). Skutečně se tak nejedná o marketingový trik, ale o reálnou pomoc dlužníkům v nouzi.
Odklad a uroky, Komentoval(a): Darina Jankovicova
Ako je to s urokami pri odklade splatok uveru? Su odpustene alebo sa pri opatovnom splacani navysia? Prosim trosku podrobne vysvetlit. Dakujem
RE: Odklad a úroky, Komentoval(a):
Dobrý den, při odkladu splátek se dluh nadále úročí (úrokem, který jste si k produktu sjednala) a o tento úrok se Vám navýší celkový dluh. O odklad splátek by tak měl žádat jen ten, kdo přišel o příjmy a nestíhá splácet (ostatním se to nevyplatí).
Příklad: Máte půjčku s úrokem 10%, na které Vám zbývá doplatit 100 000 Kč. Pokud požádáte o odklad splátek na 3 měsíce, vzroste váš dluh o 2 500 Kč a po třech měsících začnete splácet 102 500 Kč.
Půjčka v době koronaviru, Komentoval(a): Lenka Sokolová
Děkuji za článek.