Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny tři sazby, snížila je o čtvrt procentního bodu.
Nově pro českou ekonomiku platí tyto základní úrokové sazby:
Zajímavostí je, že pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů bankovní rady, zatímco jeden člen hlasoval pro výraznější snížení: o 0,5 procentního bodu.
Dle tiskové zprávy ČNB přichází toto rozhodnutí v době, kdy se inflace již delší dobu pohybuje blízko dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Od začátku roku 2024 se daří držet cenovou stabilitu. Bankovní rada však ve svém prohlášení zdůrazňuje, že boj s inflací zdaleka nekončí.
Od loňského prosince, kdy ČNB začala opatrně snižovat sazby, klesla základní repo sazba ze 7 % na současných 4,25 %. Postupný pokles zmírňuje restrikci měnové politiky, ale nastavení zůstává stále spíš přísnější, s kladnými úrokovými sazbami.
Česká ekonomika oživuje pouze pozvolna a nadále se pohybuje pod svým potenciálem. Ve druhém čtvrtletí HDP vzrostl mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %. K růstu přispěly zejména investice firem, zatímco spotřeba domácností rostla jen nepatrně. Napětí na trhu práce se mírně snižuje, nezaměstnanost zůstává nízká. Růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí dosáhl 6,5 %, přitom oproti prvnímu kvartálu zpomalil.
Co čekat v bankovním sektoru po dalším poklesu úrokových sazeb?
Hypoteční úvěry pravděpodobně nebudou tak drobnou změnou téměř vůbec ovlivněny. Navíc si teď trh prochází obdobím změny, proto případný pokles sazeb nebude ani tak výsledkem měnové politiky ČNB, jako spíš vývoje celkové situace ohledně českých hypoték.
U spořicích účtů, nových termínovaných vkladů a stavebního spoření můžeme předpokládat mírný pokles úročení. Banky pravděpodobně upraví své sazebníky a sníží úroky na všech spořicích produktech. Konkrétní míra snížení bude záviset na strategii jednotlivých finančních institucí.
Vývoj úrokových sazeb může ovlivnit i investiční prostředí, zejména v souvislosti s poklesem úrokových sazeb i jinde ve světě. Nižší sazby obvykle vedou k oživení realitního trhu, což může vyústit v další růst cen nemovitostí a teoreticky i lepší výkonnost realitních fondů. Při poklesu sazeb se obecně čeká i oživení trhu s dynamičtějšími investicemi, jako jsou akcie nebo korporátní dluhopisy. Investoři mohou teď mít zase o něco vyšší zájem o státní dluhopisy s delší dobou splatnosti.
ČNB v tiskové zprávě varuje, že proces snižování sazeb může být kdykoliv přerušen či zastaven proinflačními a dalšími tlaky. Bankovní rada proto bude i nadále pečlivě sledovat vývoj ekonomiky a je dle svých slov připravena adekvátně reagovat na případná rizika.
Na příštích jednáních bude bankovní rada vycházet z vyhodnocení nově dostupných dat a jejich dopadů na výhled inflace. Klíčovými faktory pro další rozhodování budou:
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Rada ČNB opět odhlasovala snížení úrokových sazeb
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.