Banky.cz Články Aktuálně Rada nad zlato

Rada nad zlato

Rada nad zlato
30.9.2016 Aktuálně

Mezi velké hráče na poli finančního poradenství se řadí OVB Allfinanz, Partners, Fincentrum, Zfp Akademie a Broker Consulting. Studentský dokument Rada nad zlato poodhaluje zákulisí prvně jmenované firmy. Posuďte sami, jak moudré je svěřovat své peníze do rukou tzv. finančních poradců.

REKLAMA

Nekalé obchodní praktiky

Naši společnost trápí několik nešvarů v podobě obchodník praktik balancujících na tenké hraně podvodu. Podomní prodej, prodej po telefonu, pyramidové hry, Amway, tzv. Šmejdi či finanční poradenství. Lidé bohužel neustále věří na koláče bez práce (poradci nutící lidem nevýhodné zboží a produkty/účastníci pyramidových her) a zázraky (oběti kupující sady hrnců za deseti-tisíce či sjednávající si investiční pojištění od pochybných kravaťáků na ulici). Vybrané praktiky popisují naše tři články níže:

Studentský dokumentární film Jakuba Charváta přináší pohled do zákulisí finančního poradenství z dílny OVB Allfinanz (ostatní firmy jsou na tom velmi podobně). Přestože máme divoká 90. léta dávno za sebou, nemalé skupině obyvatel ke vzbuzení absolutní důvěry stáčí stále pouze dobře vypadající oblek. Roky tvrdé práce a střádání úspor pak neváhají svěřit během pár minut zcela cizímu člověku, finančnímu poradci s profilem „včera čistil kanály, přes noc dostal školení a dnes radí lidem, jak nakládat se svými penězi“.

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Poptávka generuje nabídku a dokud zde budou lidé, kteří si myslí, že někdo cizí to s jejich penězi myslí upřímněji než oni sami, do té doby se nepodaří vymýtit nekalé praktiky finančního poradenství. I přes veškerou snahu ČNB, která v posledních měsících začala udělovat nemalé pokuty finančním poradcům prezentujícím investiční produkty jako spoření. 

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej

I finanční poradenství lze dělat poctivě a dobře. Základem je si svého finančního poradce osobně zaplatit a nakupovat dobrou radu a ne sjednání konkrétního produktu. Dnešní finanční poradci jsou financování provizně dle prodeje konkrétních produktů. Čím horší produkt, tím hůře se prodává a je třeba ho lidem tlačit přes poradce (osobní podporu prodeje). Tedy horší produkt má vždy vyšší provizi, neboť je nákladnější ho prodat. A finanční poradce, jednající ekonomicky racionálně (maximalizující svůj zisk), pak lidem sjednává ty nejméně výhodné produkty.

Běžný účet bez poplatků

Kdyby to bylo naopak a poradce si platil klient osobně. Za hodinové sezení by klient ze svého zaplatil 500-1 000 Kč a dostal by rady. Poradce by si mohl dovolit poradit skutečně dobře, protože by nebyl závislý na provizích z prodejů pochybných produktů. Pokud by poradil špatně, přišel by o své klienty a udělal si negativní reklamu. Část klientů by se navíc nad výdajem 500-1 000 Kč ze své kapsy pořádně zamyslela a zkusila po informacích více pátrat osobně a nakonec by se třeba bez finančního poradce zcela obešla.

A co si myslíte Vy? Je skutečně moudré svěřovat své úspory pochybným cizím lidem?

REKLAMA

ANKETA k článku Rada nad zlato

Důvěřuji finančním poradcům?

Počet odpovědí: 104

KOMENTÁŘE k článku Rada nad zlato

Přidejte nový komentář

Kaprhál, Komentoval(a): Martin

27.06.2022 08:23:26

V podstatě s myšlenkou článku lze souhlasit, ale autor by si ho měl po sobě přečíst než ho zveřejní a u některé věty popřemýšlet "co tím chtěl básník říci". Stylisticky trochu nepovedené a rozhodně by neškodilo, kdyby si autor zjistil více informací a neuváděl neúplné či zkreslené informace. Jinak k obsahu článku, je to tak, ale je to o lidech, u zmiňované společnosti a i jinde, jsou lidé a dokonce je jich většina (troufám si tvrdit), kteří jsou poctiví a slušní. Je to o lidech, všude, v každé firmě, na každém úřadu, v celé společnosti.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

26.11.2024 Aktuálně

Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

25.11.2024 Aktuálně

Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena