Přestože pravděpodobnost Grexitu je nyní výrazně nad 50%, řecký parlament dnes nad ránem odhlasoval balík reforem, navzdory výsledku referenda a vlastním vládním poslanců. Středopravicová opozice dala naději termínu Gremain.
Svět oblétly „drastické fotografie“ řeckých důchodců, kteří mají teď týdně na útratu jen 3 200 Kč, tedy měsíčně zhruba 12 800 Kč – to je stále více, než kolik činí průměrný důchod v Česku, Polsku, pobaltských státech, na Slovensku a v Bulharsku. Řecký důchodce si konečně vyzkoušel život běžného smrtelníka, ale ne poloboha z Olympu, který žije na účet ostatních. Řecké důchody (průměr 43 200 Kč) jsou třetí nejvyšší v Evropě (více vyplácí pouze Lucembursko – 81 000 Kč a Norsko 47 520 Kč, které ale mají oproti Řecku 5x vyšší HDP na hlavu).
Sedm bankrotů za posledních 200 let činí Řecko bezkonkurenčním rekordmanem, předstihujícím i Argentinu a mnohé africké státy. Díky euru Řecko zkrátilo průměrný interval mezi bankroty o 35 let na nynějších 5 let (poslední dva bankroty se konaly 2010 a 2015). Další bankrot lze tedy očekávat kolem roku 2020. Řecko se dostalo do eurozóny jen falšováním statistik a nikdy na euro nárok mít nemělo. Je tedy otázkou, proč kromě geopolitických důvodů nadále držet Řecko v eurozóně na účet daňových poplatníků ostatních států EU. A co se těch geopolitických důvodů týče, proti migrantům Řecko vnější hranice stejně nehlídá a na námluvy jezdí do Ruska, kam slušný evropský politik od momentu obsazení Krymu na přátelské seance prostě nejezdí.
I když dominový efekt bankrotů dnes oproti roku 2010 nehrozí, odchodem Řecka z eurozóny by se vytvořil precedens a jižanským státům by se určitě podražily státní dluhopisy. Proto zrovna tyto státy tolik bojují za další pomoc Řecku. Severské státy naopak hovoří o nekonečném morálním hazardu. Už ve střednědobém horizontu by se eurozóně ztráta nejslabšího člena vyplatila, měna by posílila a naopak by to byl signál trhu, že pravidla platí pro všechny stejně. Odchod Řecka by tedy z čistě ekonomických důvodů byl pro eurozónu přínosem. Důkazem toho jsou i evropské akciové indexy, které v momentě největší šance na bankrot Řecka posílily (česká koruna dokonce silně posiluje a ČNB pravděpodobně musela tento týden intervenovat, neboť se kurz dostal pod 27 Kč za euro – prognózy o tragických dopadech na střední a východní Evropu, co se důvěry investorů týče, se nenaplnily, ba naopak).
Podemos je španělskou obdobou řecké Syrizy – extrémně levicová populistická strana, které rostou volební preference. Stejně jako Syriza odmítá reformy i splátky dluhu. Převezme-li moc ve Španělsku Podemos stejně hladce jako Syriza v Řecku (a následně přestane splácet dluhy a stopne reformy), bude to jen povzbuzení pro populisty v Portugalsku a Itálii. Dnes má EU jednoho černého pasažéra – nepoučitelné Řecko. Ale zvládnou daňoví poplatníci severských zemí financovat hned 4 černé pasažéry?
Evropa do Řecka stále pumpuje značné objemy peněz, i když si většina politiků myslí, že řecký penězovod byl již dávno uzavřen. Řeč je o ELA (Emergency Liquid Assistance), skrz kterou ECB do Řecka posílá nemalé sumy hotovosti, které ze 100% padají na výběry Řeků z bankomatů. Celkem se jedná o 89 mld. EUR (2,4 bilionu korun). To je řádově více oproti jednotkám miliard eur dluhu, které má Řecko po splatnosti a je to i více než včera ohlášených 50-70 mld. EUR, o kteroužto další dodatečnou pomoc si Řecko řeklo. Jak jinak, tento dluh z ELA je kryt řeckými státními dluhopisy, které nemají ani tu cenu toaletního papíru. Všichni od ECB přes MMF veřejně hovoří o nesplatitelnosti řeckého dluhu a nutných odpustcích v budoucnu. ECB tedy nekoná s péčí řádného hospodáře a svoji měnovou úlohu čím dál více vyměňuje za roli politickou (kterou by centrální banka rozhodně míti neměla).
Odchod Řecka z eurozóny by byl pro samotné Řeky spásou. Došlo by k nastartování ekonomiky a k tvorbě pracovních míst. Odpuštění dluhů a další dotace štědrého sociálního systému naopak povedou opět do slepé uličky a nic nevyřeší. Naopak – mohlo by jít o dějství poslední nikoliv pro Řecko, ale pro EU. Každý pohár trpělivosti jednou přeteče. A v jednom roce naservírovat daňovým poplatníkům EU povinnost živit miliony migrantů a ještě navrch Řeky, to už by mohlo být příliš i pro jinak velmi tolerantní severské národy.
Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.
24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?
Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?
ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy.
Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?
KOMENTÁŘE k článku Řecko – krize chronologicky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.