Konec fixačního období a výrazné navýšení měsíčních splátek. Tak vypadá noční můra mnoha lidí v České republice, které v nejbližší době čeká refixace nebo refinancování hypotečního úvěru. Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci se to jen loni dotklo přibližně pětiny klientů.
Zhruba další třetinu lidí, kteří mají hypoteční úvěr, ale čeká refixace či refinancování teprve v nejbližších dvou letech. A v průzkumu přiznali, že se tohoto krokuobávají.
Problémy se splácením má každý desátý
Dobrou zprávou ale je, že většina domácností si se splácením hypotéky bez větších problémů poradí – a to i po refinancování.
V průzkumu to uvedly téměř tři čtvrtiny domácností, které refinancovaly svou půjčku na bydlení loni.
Jen desetina lidí přiznala, že s navýšenými splátkami mají v současné době větší potíže.
Potvrzuje se tak, že Češi patří k vzorným klientům, kteří své půjčky platí. V žebříčcích ukazujících počet nesplácených úvěrů se umisťujeme dokonce jako jedni z nejvzornějších v Evropské unii.
Měsíční splátky vzrostly i o 6 000 Kč
I přesto není divu, že po refinancování hypotéky mají někteří lidé se splácením problém.
Úroková sazba půjčky jim totiž v některých případech vzrostla až o 4 procentní body. A to v případě, že původně měli velmi výhodnou sazbu kolem 2 %.
Tato změna v přepočtu na měsíční splátku znamená v průměru kolem 6 000 korun navíc.
Růst hypotečních sazeb o 1 procentní bod totiž pro průměrnou hypotéku na 3 miliony korun představuje zvýšení měsíční splátky zhruba o 1 500 – 2 000 korun.
Už nyní přitom tato půjčka z rodinného rozpočtu bere nejčastěji 20–24 % z čistého měsíčního příjmu domácnosti. Každý třetí klient pak na měsíční splátku hypotéky potřebuje dokonce víc než 30 % svých příjmů.
Polovina lidí chce šetřit na jídle
Očekávané navýšení úrokové sazby teď děsí také další klienty bank, které v blízké době čeká refixace nebo refinancování hypotečního úvěru. Přesně 88 % oslovených lidí předpokládá, že jejich úroková sazba po konci fixačního období výrazně vzroste.
A podle průzkumu má strach z vyšších splátek každý sedmý člověk.
Lidé proto už nyní přemýšlejí, které náklady omezí. Víc než dvě třetiny jich například plánují, že si odpustí zbytné výdaje například na sport nebo na kulturu.
Ne každému ale budou takové škrty stačit. Polovina klientů proto počítá s ještě výraznějším omezením domácích rozpočtů a drastičtějším šetřením. Dotkne se například potravin, spotřebního zboží a dalších základních výdajů.
Lidé mají strach o budoucí příjmy
Průzkum také zjišťoval, jaké obavy mají lidé s hypotékou spojené. Respondenti nejčastěji zmiňovali:
Průzkum dále uvádí, že z poklesu budoucích příjmů mají strach hlavně lidédo 26 let.
A rostoucích výdajů se děsí ti, kteří mají čistý měsíční příjem domácnosti od 30 000 do 40 000 korun.
Sazby klesají, ale jen mírně
Dobrou zprávou může být, že úrokové sazby u hypoték letos klesají. Tou špatnou však je, že přesto dál zůstávají na vysokých úrovních. A to je problém zejména pro lidi, kterým se povedlo získat půjčku na bydlení v době rekordně nízkých sazeb.
Klienty, kteří mají hypoteční úvěr s úrokem kolem 2 %, bude očekávat téměř trojnásobné navýšení. V březnu totiž byla průměrná úroková sazba u hypoték 5,86 %.
Oproti prosinci loňského roku je to sice o 0,12 procentního bodu méně, zároveň je však jasně vidět, že zlevňování hypoték je opravdu velmi mírné.
A ani výhled do budoucna není příliš optimistický. V nejbližší době totiž analytici žádné výraznější snížení úroků nečekají.
Je to dané i tím, že Česká národní banka už delší dobu nechává úrokovou repo sazbu na 7% úrovni. A větší změny podle svých prohlášení zatím neplánuje.
Právě repo sazba přitom výrazně ovlivňuje úroky, za které banky hypotéky nabízejí.
Refixace, nebo refinancování hypotéky?
Osvědčeným způsobem, jak snížit úrokovou sazbu, je vybírat na konci fixace hypotéky z více bank. A nekývnout na první nabídku od současného poskytovatele.
Takzvaná refixace hypotéky totiž často bývá poměrně nevýhodná. I proto podle průzkumu České bankovní asociace75 % lidízvažuje spíše refinancování, při kterém osloví více bank na trhu.
Uvědomují si totiž, že každá desetina nebo dokonce setina procenta se počítá. Proto je dobré při konci fixace srovnat všechny nabídky. A vybrat tu nejvýhodnější.
Pomůže vám s tím i naše hypoteční kalkulačka. Díky ní snadno zjistíte, co vám poskytovatelé dokážou nabídnout. A jednoduše si vyberte refinancování, které vám nejvíc vyhovuje.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Refinancovat hypotéku se chystá třetina lidí. Každý sedmý očekává potíže se splácením
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.