Každý rok zhruba o 12% výš. Tak podle některých odborníků stoupají ceny rekreačních nemovitostí – tedy zejména chat a chalup. Nejvíc za ně zaplatíte v okolí Prahy a v Krkonoších.
V poslední době kupce lákají hlavně horské nemovitosti – roubenky, chalupy a apartmány. Ideálně takové, které jsou poblíž lyžařských vleků. A které se dají využívat celoročně.
Právě u takových staveb ale roste cena nejrychleji. Podle některých údajů za poslední čtyři roky stoupla až o polovinu.
Zdražování horských nemovitostí je dobře vidět zejména v Krkonoších. Právě v nich průměrné ceny apartmánů přesáhly 100 000 korun za metr čtvereční. A někde se pohybují dokonce kolem dvojnásobku. Tedy na podobných hodnotách jako luxusní byty v centru Prahy.
Krkonoše tak těží ze své atraktivity. Jsou nejnavštěvovanějšími českými horami, a proto se v nich nejvýš šplhá i částka, kterou jsou lidé ochotní za nemovitosti zaplatit. Loni v létě se tam průměrná cena chat a chalup pohybovala okolo 2,7 milionu korun. Je to skoro dvakrát víc než na Šumavě, která také tradičně patří mezi nejoblíbenější rekreační oblasti v Česku.
Výrazné rozdíly mezi jednotlivými lokalitami jsou i přímo v Krkonoších. Nejvíc lidé zaplatí za nemovitosti ve:
Ceny pozemků v těchto místech jsou i dvakrát dražší než v méně populárních částech Krkonoš.
Lidé kupují nejen horské chalupy, roubenky a apartmány, ale také bývalé hotely. A postupně je proměňují v nové apartmány.
Místní upozorňují, že to přináší jeden problém – noví majitelé tyto nemovitosti využívají jen nahodile a zároveň je nikomu nepronajímají. Takový přístup komplikuje situaci jak turistům, tak běžným obyvatelům.
Ve vyjádření pro server irozhlas.cz potvrdil starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch. Podle něj kvůli tomu ve městě klesá nabídka služeb.
Zájem o horské nemovitosti navíc žene jejich ceny stále výš, což vede k tomu, že na ně místní obyvatelé nemají dost peněz. Některé obce se proto postupně vylidňují.
Tento problém se netýká jen Krkonoš. Podobná situace je také v oblastech, které leží poblíž Prahy. Nemovitosti jsou v nich často tak drahé, že si je místní nemohou dovolit.
Právě pro ně byl přitom nákup chaty či chalupy mnohdy možností, jak poměrně levně získat vlastní pozemek i s nemovitostí, kterou by mohli využívat. A po čase na jejím místě postavit vlastní dům.
Tím spíš, že jen koupě samotného pozemku v obcích a městech v okolí Prahy vychází na několik milionů korun. A za hotový dům o zhruba 150 metrech čtverečních zájemci běžně zaplatí i víc než 10 milionů.
Obvykle přitom platí, že čím blíž je pozemek k Praze, tím je dražší. Zvlášť pokud leží v některé z oblíbených rekreačních lokalit.
Někde navíc cenu ještě zvyšuje postup obecních úřadů. Například v Černošicích lidé dostanou stavební povolení jen u pozemků, které mají alespoň 1 000 metrů čtverečních. A dům pak smí zabírat maximálně 20 % plochy.
V nejbližší době se situace podle všeho nezmění. Analytici totiž předpokládají, že cena rekreačních nemovitostí letos ještě poroste. Prim mají hrát zejména stavby, které mohou lidé využívat většinu roku.
A o jaké lokality je největší zájem? Kromě okolí Prahy a Krkonoš jsou to zejména:
Právě očekávané zdražování nemovitostí nahrává lidem, kteří je kupují jako investici. Tedy k dalšímu pronájmu.
Také proto je největší zájem o chalupy či apartmány, které se dají využívat většinu roku. Jejich majitelé je obvykle snadno pronajmou nejen v zimní a letní sezoně, ale i na jaře a zkraje podzimu.
Tím pádem se jim investice dřív vrátí. A díky dalšímu růstu cen vydělají také na případném prodeji.
Problémem při nákupu rekreačních nemovitostí může být jejich financování. Ne každá banka vám na ně dá hypoteční úvěr. Někteří poskytovatelé totiž vyžadují, abyste za půjčku na bydlení ručili trvale obývanou nemovitostí. A to například chata nesplňuje.
Řešením je vybírat z hypoték, které vám umožní dát do zástavy také chatu nebo chalupu. Získáte tak dost peněz na nákup pozemku i dané stavby. Stačí jen pomocí hypoteční kalkulačky najít nejvýhodnější nabídky a z nich poté vybrat ty, které podobnou půjčku umožňují.
Případně můžete bance nabídnout jinou zástavu. Musí však být dost hodnotná na to, aby výsledný úvěr (spolu s vašimi úsporami) nákup pokryl.
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt
Díky , Komentoval(a): Pavel
Díky za článek https://www.banky.cz