Je mu přes 35 let a bydlí sám. Tak může už brzy vypadat typický zájemce o hypotéku. Přibývá totiž žadatelů o hypoteční úvěry, kteří patří mezi takzvané singles. Tedy lidi žijící v samostatné domácnosti. Podle některých dat tvoří už nyní skoro polovinu žadatelů.
Na tento fenomén nedávno upozornila UniCredit Bank. Podle ní jsou singles mezi žadateli o hypotéku zastoupení stále víc.
Dlouhodobě to potvrzují i údaje developerů. Zatímco v roce 2010 tvořili singles jednu pětinu jejich klientů, na konci roku 2017 už to byla třetina. A u některých developerů byl tento poměr ještě větší.
Přestože obecně singles hledají hlavně menší bydlení, neznamená to, že mají zájem jen o byty. Záleží na tom, kdo o hypotéku žádá. Zatímco ženy chtějí bydlet v bytech, muži dávají přednost domu.
Vzhledem k tomu, že nepotřebují tolik prostoru a upřednostňují menší bydlení, je logicky nižší i částka, o kterou žádají. Zatímco u párů je průměrná výše hypotéky 2,3 milionu korun, samotní muži si půjčují 2 miliony. A single ženy dokonce jen 1,6 milionu.
Na větší poptávku po malých bytech postupně reagují také developeři. Na trhu proto stále přibývá menších bytů.
Trochu překvapivě se na zájmu singles o vlastní bydlení nijak zásadně neprojevila ani loňská a předloňská opatření centrální banky. Česká národní banka přitom už před dvěma lety zrušila 100% hypotéky a omezila počet těch, které pokrývají víc než 80 % z ceny zastavené nemovitosti. A loni navíc omezila výši půjčky i podle příjmů žadatele.
Obecně se čekalo, že její pokyny dopadnou nejvýrazněji na mladé páry a právě na singles. Žadatelé totiž musí mít nejen dost naspořeno, ale také potřebují dostatečné příjmy, které jim umožní splnit pravidla pro získání hypotečního úvěru. A to může být u jednotlivců problém.
Jenže i když počet nových hypoték a jejich celkový objem klesá, poměr singles mezi žadateli nikoliv. Nedá se proto říct, že by se zpřísnění podmínek nejvíc dotklo právě této skupiny.
Situaci singles navíc brzy usnadní novela zákona o České národní bance. Kromě toho, že poskytovatelům jasně přikáže řídit se pokyny centrální banky, zmírní také pravidla pro poskytování hypoték mladým.
Zájemci o půjčku na bydlení, kterým je maximálně 36 let, tak dostanou šanci na vyšší úvěr. Oproti ostatním žadatelům pro ně budou platit mírnější limity:
LTV (loan to value – výše půjčky vůči hodnotě zastavené nemovitosti) bude vyšší o 10 procentních bodů
DSTI (debt service to income – poměr výše měsíčních splátek všech dluhů vůči čistému měsíčnímu příjmu) bude vyšší o 5 procentních bodů
DTI (debt to income – poměr celkového zadlužení žadatele vůči jeho čistým ročním příjmům) bude vyšší o jeden násobek čistých ročních příjmů
Novelu ale musí ještě schválit parlament a projednat prezident.
Důležitá je zejména věková hranice 36 let, se kterou novela počítá. Okolo ní se totiž pohybuje i průměrný věk single žadatelů.
Zatímco u mužů je to právě 36 let, samotné ženy přicházejí pro půjčku průměrně v 37 letech.
Dá se proto čekat, že i díky novele zákona že zájem o hypotéky mezi singles ještě vzroste. A že o ně budou žádat dřív.
Už nyní navíc existuje několik možností, jak se s přísnějšími pravidly pro poskytování hypoték vypořádat. Zřejmě nejobvyklejší je ručení další nemovitostí. Často s tím pomáhají rodiče či prarodiče.
Další variantou je získání spoludlužníka, který se zaváže půjčku splácet ve chvíli, kdy to dlužník nezvládá. Opět to obvykle bývají rodiče, prarodiče či kamarádi.
Obě tyto možnosti zvýší bonitu žadatelů v očích banky. Ani jedna ale není zdaleka ideální – pokaždé totiž můžete zbytečně ohrozit své blízké.
Lidé proto na současnou situaci stále častěji reagují ještě jiným způsobem. Hledají bydlení v menších městech a na vesnici, kde jsou ceny nemovitostí výrazně nižší. Tím pádem je také jednodušší dosáhnout na potřebný hypoteční úvěr a zařídit si bydlení podle svých představ.
Aktuálně tomu nahrává i pokles úrokové sazby hypoték, kdy se někteří poskytovatelé přibližují i ke 2%. Neznamená to ale, že takovou půjčku na bydlení dostanete všude. Stále jsou banky, které pracují s úrokem okolo 3%.
Nezapomeňte si proto před sjednáním smlouvy důkladně projít všechny nabídky a vybrat tu nejlepší. Třeba s pomocí naší on-line hypoteční kalkulačky.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Skoro polovina žadatelů o hypotéku jsou singles. A zřejmě jich bude přibývat
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.