Banky.cz Články Komerční sdělení Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu

Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu

Kyberpodvodníci vás oberou lusknutím prstu

Správa financí nikdy nebyla snazší. Stačí pár ťuknutí na displej chytrého telefonu nebo na počítači a je hotovo. V řádu vteřin můžeme nakupovat, zhodnocovat své úspory, ovšem bohužel — stejně tak snadno a rychle se lze také stát chudákem. Moderní technologie a výhody s nimi spojené totiž nevyužíváme jen my, běžní občané, ale i podvodníci, kteří čím dál rafinovanějšími způsoby dokážou dostat peníze z lidí, s nimiž se nikdy nesetkali. Jejich obětí se hravě může stát kdokoli z nás, překvapivě jsou mezi nimi i ti s nejvyšším vzděláním.

REKLAMA

Způsobů, jak kyberpodvodníci docílí svého, bývá více. Jejich princip lze ovšem shrnout poměrně jednoduše. Sází na vyvolání emocí. Těch dobrých, když obětem slibují, že z nich udělají zámožné boháče, i těch zlých, kdy záměrně vyvolávají strach a paniku, přičemž se tváří, že se dotyčnému snaží pomoci. O jejich peníze jim skutečně jde, ovšem ne o jejich ochranu, ale o jejich krádež.

Bývají to situace, kdy vás může od ztráty leckdy i životních úspor dělit jen velmi málo. A tím je obvykle vaše vlastní rozvaha, s jakou dokážete postupovat při nenadálých momentech. Ty mohou vypadat různě. Tak třeba jako inzerát na investování, které vám má dopomoci k zázračnému zbohatnutí.

Kdo bývají podvodníci na druhé straně?

Podle Marka Macháčka to bývají lidé z okraje společnosti, v tíživých životních situacích, z nichž nevidí jiné východisko, případně už dříve trestaní.

Rozpoznat je od odborníků dnes bývá tzv. „na první dobrou“ mimořádně složité. Obvykle mluví plynně česky a často za sebou mají důkladný výcvik, který jim pomůže znít věrohodně.

Peníze snadno a rychle — jen ne pro vás

Jeden z nejvíce obvyklých scénářů bývá následující: Na internetu vyplníte dotazník a dříve či později se vám po jeho odeslání rozezní telefon. V něm se ozve zdánlivě erudovaně znějící „odborník“. Ty uvozovky bychom si i mohli odmyslet. Odborník to leckdy skutečně je. Jen v jiném oboru, než byste čekali.

Často i velmi sofistikovaně vám vysvětlí, že způsob investování, jaký právě dotyčný či společnost, již zastupuje, nabízí, je ten nejlepší možný a vykreslí vám perspektivní budoucnost, že se jednomu chce radostí poskočit. Ovšem později domnělý budoucí boháč obvykle i dost hlasitě spláče nad prodělkem.

A variant, v jakých se s podvody můžeme setkat, je pořád více než dost. Naletět můžete i při prodeji dále nepotřebných věcí z domova. Domnělý kupec vám odešle odkaz, jehož otevřením máte potvrdit přijetí požadované částky. Místo toho, abyste peníze dostali, ho ovšem, laicky řečeno, pozvete do svého účtu s přáním, aby v něm byl jako doma. „Vždycky se najde někdo, kdo si zkrátka nepřečte, na co kliká. Vždycky se klientů ptám: ‚Už jste někdy potvrzovali, že vám přišla výplata?‘ Tohle je podobný nesmysl. Je to ale bohužel funkční trik podvodníků, který vymysleli před třemi lety a od té doby jsme se v centrech kyberbezpečnosti nezastavili,“ vysvětluje specialista na finanční kyberbezpečnost Marek Macháček z Komerční banky, který se finančními podvody zabývá už 11 let:

„Pamatuji si případ, kdy podvodníci jedné paní řekli: ‚Falešný bankovní poradce vaší banky si na vás chce vzít úvěr. Abyste mu v tom zabránila, jděte do banky a vezměte si ten úvěr vy. Když pak peníze vložíte do bitcoinmatu na bezpečný účet, tak to se anuluje, půjčku tak vrátíte.‘ Paní udělala, co jí řekli, a podvodníkům na účet vložila nakonec 800 000. Příliš pozdě zjistila, že jí nevolal nikdo od nás, že se nic takového neděje a že dluží stovky tisíc korun a je bez peněz.“

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Strach a obavy nás přimějí k lecčemu

Druhou emocí, na níž kyberpodvodníci sází, je právě strach. V takovém případě vám zavolají, aby vám naléhavým tónem sdělili, že vaše peníze nejsou v bezpečí. Vysvětlují, že se vám kdosi naboural do bankovního účtu. A to skutečně hrozí, nebezpečí ovšem číhá právě na druhé straně telefonu.

Podvodník se snaží vzbudit nějakou emoci, strach nebo nátlak, že se něco děje, že musíte rychle něco udělat – musíte peníze buď vybrat, vložit do bitcoinmatu, někomu je odevzdat nebo někam poslat na bezpečný účet,“ vyjmenovává nejčastější požadavky podfukářů Marek Macháček.

Zásadní je vědět, že existují reální bankovní specialisté, kteří se zaměřují na ochranu peněz bankovních klientů. A skutečně vás v případě podezřelých převodů peněz budou telefonicky kontaktovat. V případě, že se podezření potvrdí, mohou transakcím zabránit zablokováním účtů. „Varujeme vždy, když máme podezření,“ potvrzuje specialista na finanční kyberbezpečnost. A apeluje na všechny, aby při jakýchkoli hovorech o financích s neznámými lidmi byli maximálně obezřetní. „Ověřte si, co můžete. Spousta lidí mi řekne, že jim volající tvrdili, že mají licenci. Ale nevědí od koho ani k čemu. Spoustě lidí stačí sdělení nic neříkající informace, kterou berou jako míru toho, že je všechno, jak má být. Takový dojem jim my, specialisté na kyberbezpečnost, kompletně rozbijeme jednoduchými otázkami. A klienti se pak diví, jak vůbec mohli dojít do bodu, kdy chtěli poslat balík peněz cizím lidem. A proto se ozýváme, proto to s nimi chceme řešit.“

Ovšem důležité je vědět, co po vás skuteční profesionálové z bank nikdy nebudou chtít:

  •  sdílet vaše přístupové údaje k internetovému bankovnictví
  •  převést peníze na cizí účet

Kdykoli po vás volající jedno z toho bude požadovat, buďte si jistí, že máte co dělat s kyberzločincem. Ideální je v takovém případě hovor ukončit a nahlásit ho bance. „My to nahlásíme na Finanční analytický úřad a ten to řeší s policií,“ říká Marek Macháček.

Marek Macháček, specialista na kyber bezpečnost v Komerční bance

Problematice finanční kyber bezpečnosti se věnuje 11 let. Je jedním z necelé stovky specialistů, kteří chrání finance Čechů. Jen za první tři čtvrtiny letošního roku se jim podařilo uchránit 4 miliardy korun.

Běžný účet od mBank zdarma

Troufnout si mohou i na vás

Možná si při čtení našich řádků říkáte, že vám by se nic podobného stát nemohlo. Ovšem to je velmi častý omyl, kterého se dopouští řada z nás. Kyberpodvodníci bývají o krok napřed. Pryč jsou doby, kdy své oběti kontaktovali lámanou češtinou s dojemnými historkami.

„Třeba v době pandemie volali podvodníci v noci běžným doktorům nebo i veterinářům, jejichž čísla jsou k dohledání na internetu. A chtěli po nich čísla karet, přístupové údaje s tím, že jejich peníze jsou v nebezpečí. A ti doktoři byli zkrátka při pandemii úplně vyčerpaní, takže jim dávali, co chtěli... Ti lidi chránili životy jiných v nejhorších podmínkách a podvodníci se neštítili ani takových zvěrstev,“ vzpomíná Marek Macháček.

Jsou pohotoví, skvěle připravení a důmyslní. A mnohdy i nečekaně cyničtí. „Stává se, že mnozí kyberzločinci dostanou peníze od lidí a hovor končí slovy: ‚Právě jste naletěli, stali jste se obětí podvodu. Můžete to ohlásit na policii,‘“ říká dále odborník.

Pravdou zůstává, že nejčastějšími cíli podobných „podnikavců“ zůstávají senioři, případně děti. K obětem dále v mimořádně četném počtu patří i osamělé ženy, které i přes neustávající varování věří historkám o službě v armádě, osudové lásce a podobně.

Jak se bránit? Nikdy nejednejte pod nátlakem. Pokud si nejste jistí, vyslechněte si názor zkušenějších. Vůbec nejlepší je ověřit si informace v bance, v níž máte účet. Před ztrátou těžce vydělaných peněz vás mnohdy může ochránit jen už v úvodu zmíněná rozvaha. „Policie občas podvodnická call centra rozbije a účastníky chytí, ale to jsou kapky v moři. A ani tak okradení klienti své peníze obvykle zpět nedostanou.“

REKLAMA

ANKETA k článku Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu

Setkali jste se někdy s pokusem o kyberpodvod?

Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena