Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.
Jak jsme zmínili v úvodu, valorizace je zákonem daná povinnost procentuálního navýšení důchodů. Minimální růst se vypočítává následovně:
Výše valorizace = inflace + 1/2 růstu reálných mezd
Obecně by měla valorizace přispět k tomu, aby byl lidem důchod navyšován podle aktuální situace na trhu. Někdy může být situace tak nepředvídatelná, že se vláda rozhodne ke snížení mimořádné valorizace tak, jako to čeká důchodce v letošním červnu.
Pokud v červnu 2023 dojde ke snížená mimořádné valorizace je třeba, aby se na to lidé s důchodem připravili. Jedna možnost je uložit si úspory na do různých investic. Zde jsou možnosti, které můžete zvážit:
Další možnost je využít možnosti půjčky. Nicméně, je důležité si uvědomit, že půjčky pro důchodce obvykle mají vyšší úrokové sazby a mohou být tedy nákladnější než půjčky pro osoby s pravidelným příjmem. Při žádosti o půjčku je třeba prokázat, že máte pravidelný příjem, který stačí na splácení půjčky. U důchodců může být příjem nižší než u jiných žadatelů, což může být při žádosti o půjčku problémem. Dalším faktorem, který je třeba zvážit, jsou podmínky a úrokové sazby půjčky. Ty mohou být pro důchodce nevýhodné než pro jiné žadatele. Důležité je tedy porovnat více nabídek a zvážit celkové náklady a podmínky půjčky. Pokud se pro půjčku rozhodnete je vhodné si jí vložit na běžný účet nebo právě do výše zmíněných investic.
Za inflaci označujeme dlouhodobý růst cenové hladiny. Prakticky to totiž znamená, že se snižuje hodnota měny, což má za následek pokles kupní síly. Jednoduše, v březnu roku 2022 jste za 100 Kč v obchodě nakoupili více zboží, případně služeb, než kolik jste dostali za stejnou částku v březnu 2023.
Z posledních měsíců byla zdaleka nejhorší inflace v září loňského roku. Vyšplhala se na rovných 18 %. Následovala lehká korekce, v lednu letošního roku ale inflace dosáhla 17,5 %. Naštěstí má inflace v současné době klesavou tendenci. V březnu 2023 tak byla udávána inflace 15 %.
K navýšení důchodů dochází vždy od 1. ledna. Jsou tak navýšeny všechny důchody, tedy jak starobní, tak další, jako například důchody invalidní, vdovecké a další. Nikdy nepřijde zkrátka. Důležité je vědět, že základní procentuální výměra je pro všechny důchodce stejná. V případě, že jsou naplněna další kritéria, dochází k tzv. mimořádným valorizacím.
Od letošního nového roku byla základní výměra stanovena na 4 040 Kč. Vláda ale přispěchala s novelou, která valorizační mechanismus upravuje, přesněji valorizaci snižuje. Novela sice byla protlačena ve vládě za mocných obstrukcí, je ale pravděpodobné, že dojde k jejímu napadení u ústavního soudu. V případě, že by žaloba uspěla, vláda by musela doplatit rozdíl mezi vyplacenou valorizací a původně plánovanou, zákonem danou, valorizací.
Podle schválené novely dojde k navýšení základní výměry o 400 Kč. K rapidnímu snížení valorizace ale došlo u procentní výměry. Ta byla původně stanovena na 11,5 %. Díky vládní novele ale došlo ke snížení mimořádné valorizace na 2,3 %. Účelem snížení valorizace je úspora ve státním rozpočtu, která by dle odhadů měla činí 20 miliard korun.
Možná vás zajímá, proč vlastně k mimořádným valorizacím dochází. Děje se tak v případě, kdy je součet meziměsíčních nárůstů inflace vyšší něž 5 %. Poslední mimořádná valorizace důchodů pak byla v září roku 2022, před tím ještě v červnu roku 2022.
Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.
24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?
Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?
ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy.
Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?
KOMENTÁŘE k článku Snížení mimořádné valorizace důchodů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.