Téměř každá druhá. Takový je poměr pojistek s
nevyhovujícími podmínkami u pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplývá to z
údajů, které nedávno zveřejnila pojišťovna Slavia. Skoro u poloviny majetkových
pojistek tak hrozí, že lidé dostanou v případě škody méně peněz, než potřebují.
Špatně nastavených pojistek je podle
pojišťovny Slavia přesně 43 %. A většinou se to týká smluv starších 7 let.
Základní důvody jsou obvykle stejné:
Právě důraz na nízké pojistné je zásadní chybou. Když kvůli tomu podceníte hodnotu svého majetku, dostanete od pojišťovny v případě škody nižší pojistné plnění.
Pojistné se přitom neodvíjí jen do dohodnutého plnění, ale i od dalších faktorů. Například od souboru rizik, proti kterým se pojistíte.
Pokud tedy chcete nižší pojistné, nejprve zvažte, zda nejsou v pojistce i škody, které vám reálně nehrozí.
Když například bydlíte v 8. patře panelového domu, pravděpodobně se obejdete bez pojistky proti vandalství nebo povodni. Můžete tak snížit pojistné, aniž by se to dotklo pojistného plnění.
I když nastavíte dostatečnou výši pojistky, nemáte ještě vyhráno. Musíte ji totiž také pravidelně aktualizovat.
„V praxi by to mělo být zhruba každé dva až čtyři roky nebo v případě, že dochází k nějaké větší změně, například k rekonstrukci. Ačkoliv při této aktualizaci pojistné často mírně naroste, ve finále se to majitelům určitě vyplatí, jelikož zastaralé smlouvy nemusí pokrýt vzniklé škody,“ upozornil obchodní ředitel Slavia pojišťovny Zbyněk Veselý.
Při stavebních úpravách nebo po nákupu nového vybavení totiž hodnota vašeho majetku roste. Pokud to ale nezohledníte v pojistce, případné pojistné plnění vám nebude stačit.
Hodnota nemovitosti navíc obvykle roste, i když do ní nijak zásadně neinvestujete. Za posledních 10 let vzrostly ceny nemovitostí o desítky procent.
V obou zmíněných případech narazíte na stejný problém. Říká se mu podpojištění a rozhodně ho nesmíte podceňovat. Pojistné plnění dokáže snížit víc, než čekáte.
Když totiž pojišťovna zjistí, že je váš majetek podpojištěný, zkrátí smluvené pojistné plnění stejným poměrem, jakým jste majetek podcenili. Dostanete tedy méně peněz, než na kolika jste se původně dohodli. Bez ohledu na to, jestli jste se podpojistili úmyslně, nebo jen zapomněli aktualizovat smlouvu.
Jak to funguje v praxi?
Představte si, že váš dům celý vyhoří. Škoda na nemovitosti je 3 000 000 korun. Jenže vaše pojištění nemovitosti má pojistné plnění jen 2 000 000. Dům je tedy podhodnocený o 33 %. O 33 % proto pojišťovna zkrátí i sjednané pojistné plnění.
Místo 2 000 000 korun, na které byste měli teoreticky nárok, tak dostanete pouze 1 320 000 korun. Abyste si tak mohli postavit nový srovnatelný dům, musíte ze svého zaplatit téměř 1 700 000 korun.
Správně nastavená pojistka by vás přitom stála ročně jen o pár set korun víc…
A na stejném principu funguje také pojištění domácnosti.
Doporučujeme: Jak se liší pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti
Jak podpojištění zabránit? Je to jednoduché – dobře si spočítejte hodnotu vybavení ve své domácnosti. Ať už jsou to elektrické spotřebiče, nábytek nebo například sbírka známek.
A nepodceňujte ani hodnotu svého domu nebo bytu. S jejím určením vám pomůže pojišťovna, ceny okolních nemovitostí, které vyčtete například z nabídky realitních kanceláří, nebo znalecký odhad.
A co když vybavení domácnosti nebo hodnotu své nemovitosti naopak přeceníte?
V takovém případě budete platit zbytečně vysoké pojistné. Pojišťovna vám přitom dá maximálně částku, která odpovídá způsobené škodě.
Ani takové řešení tedy není ideální. Rozhodně je to ale lepší než podpojištění.
Správně byste měli mít pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti nastavené tak, abyste v případě totální škody dokázali z peněz od pojišťovny vše nahradit. Tedy například postavit v dané lokalitě nový srovnatelný dům nebo si pořídit stejné vybavení, jaké jste měli.
Nezapomínejte proto jednou za pár let vše přepočítat a pojistnou smlouvu aktualizovat.
Kromě pojistného plnění myslete ještě na další věc. Jsou jí rizika, která potřebujete pokrýt.
Jak už jsme zmínili, u různých nemovitostí se možné škody liší. Hledejte proto takovou pojistku, u které nebudete zbytečně platit za nic, co nepotřebujete. A která zároveň pokryje veškerá rizika, která vám opravdu hrozí.
Pokud si nejste jistí, na jaká nebezpečí myslet a která pojistka vás před nimi nejlépe ochrání, obraťte se na nezávislého poradce. Pomůže vám vybrat pojištění na míru.
Zároveň pohlídá i veškeré výluky, které můžou výplatu pojistného plnění ohrozit. Právě výluky totiž dokáží i ze zdánlivě výhodné pojistky udělat jen cár papíru.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Povinné ručení je základní pojištění, které musí mít každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích. Ať už vlastníte auto, motorku, přívěs nebo jiný typ vozidla, je důležité vědět, jaké povinnosti se na vás vztahují, jaké máte možnosti a na co si dát pozor. V našem průvodci se podrobně zaměříme na různé druhy povinného ručení a pomůžeme vám vybrat to nejvýhodnější pro vaše potřeby.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
KOMENTÁŘE k článku Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.