Banky.cz Magazín Banky.cz Komerční sdělení Šperky jako investice: Kdy a proč se vyplatí vsadit na diamanty?

Šperky jako investice: Kdy a proč se vyplatí vsadit na diamanty?

Redakce Banky.cz, Redakce Banky.cz
3.3.2025
2 min. čtení
Komerční sdělení
Šperky jako investice: Kdy a proč se vyplatí vsadit na diamanty?

Investování do šperků s diamanty nemusí být jen doménou zkušených investorů nebo sběratelů. Stále více lidí hledá způsoby, jak uchovat a zhodnotit svůj majetek mimo tradiční investice do akcií nebo nemovitostí. Díky své kráse a odolnosti představují trvalou hodnotu, která je respektovaná napříč různými kulturami i historickými obdobími.

Jaké jsou výhody investice do diamantů? 

Oproti většině jiných komodit mohou zlaté šperky s diamanty spojovat investiční potenciál se symbolickou hodnotou. Můžete je darovat blízké osobě k nějaké důležité životní události nebo je vnímat jako rodinné dědictví pro budoucí generace. Pokud je navíc nosíte s radostí a láskou, umocňuje to jejich hodnotu. 

Když se podíváme do historie, diamanty mají relativně stabilní hodnotu. Přírodní diamanty mají však omezené zdroje, které se stále ztenčují. Navíc jsou snadno přenosným bohatstvím, narozdíl třeba od nemovitostí. Takže v  případě, že byste v krizi museli rychle opustit svůj domov, můžete je vzít s sebou. 

Na co si dát pozor?

Ačkoli se mohou diamanty jevit jako atraktivní způsob investování, je potřeba zvážit i rizika. Ne každý diamantový šperk nebo samotný kámen je automaticky dobrou investicí. Tomuto typu investování se vyhněte, pokud očekáváte krátkodobé vysoké zhodnocení. 

Je třeba vzít v úvahu, co je reálně v ceně šperků zahrnuto. K hodnotě musíme přičíst také cenu za zpracování a další náklady, které se s prodejem šperků pojí. Pokud byste se rozhodli šperk někdy prodat, budete muset počítat s tím, že se vám investice nemusí jednoduše vrátit. 

Běžný účet s bonusem 3 000 KčHodnota diamantů

Hodnota diamantů

Než se pustíte do jakékoliv investice, je dobré se v oboru alespoň základně orientovat. Hodnocení diamantů na mezinárodním trhu se řídí standardizovaným systémem 4C. Sledované parametry jsou Carat (hmotnost diamantu), Cut (brus), Color (barva) a Clarity (čistota), přičemž nejhodnotnější jsou ty zcela bezbarvé, dokonale vybroušené a s minimem viditelných inkluzí. Někdy i menší diamant může být dobrou investicí, pokud vyniká ve všech ostatních parametrech.

Speciální kategorii tvoří tzv. fancy diamanty, což jsou vzácné barevné diamanty, které mohou být dokonce ještě cennější než ty klasické. Je důležité vybírat tyto šperky u spolehlivého a renomovaného prodejce, který vám odborně poradí a u kterého získáte i certifikát pravosti se všemi potřebnými informacemi o kvalitě a původu kamene. 

Do jakých šperků se vyplatí investovat?

Do jakých šperků se vyplatí investovat?

Běžný účet od mBank zdarma

Přemýšlíte o pořízení svého prvního investičního šperku? Jak ale začít a podle jakých kritérií šperky vybírat? Možností je více, záleží na vašich zkušenostech, preferencích a také na tom, zda chcete šperk sami nosit. Zajímavou příležitost představují především tyto typy:

  • Nadčasové kouskyDiamantové náušnice pecky, solitérní prsteny nebo tzv. tenisové náramky nikdy nevyjdou z módy a vždy po nich bude poptávka. Na případného kupce tak pravděpodobně nebudete čekat dlouho.
  • Designové šperky – Kousky od uznávaných šperkařů nebo renomovaných značek, zejména limitované edice nebo originály, mohou v průběhu času nabýt na hodnotě.
  • Historické a starožitné šperky – Mají nejen materiální, ale i historickou hodnotu. Například ty z období Art Deco jsou mezi sběrateli vyhledávané, zvláště pokud jsou kvalitně zpracované a nepoškozené. 
  • Certifikované diamanty – Investovat můžete také do volných diamantů s certifikátem od uznávaných institucí (např. GIA). Výhodou jsou v tomto případě nulové náklady na zpracování, případně možnost nechat si je zasadit do šperku podle vlastního návrhu. 

Ještě než si pořídíte svůj první kousek, rozhodněte se, jak ho zabezpečit před ztrátou nebo krádeží. Šperky by měly být uchovávány ideálně v trezoru nebo bezpečnostní schránce v bance. Pokud je budete nosit, dbejte na pravidelnou kontrolu uchycení kamenů a údržbu, aby nedošlo k poškození. Nezapomeňte také na pojištění šperků, které vás ochrání před nepředvídanými situacemi.