Zřídit si společný účet nebo mít jen každý svůj? Na takovou otázku dřív nebo později narazí většina párů, které řeší společné výdaje. Než si na ni odpovíte, musíte zvážit několik faktorů. Podívejte se, jaké to jsou a podle čeho vybrat nejvhodnější společný účet pro manžele či partnery.
Zřízení společného účtu je velký krok v každém vztahu a jako takový má své plusy i mínusy. Neměli byste o něm proto uvažovat hned na začátku. Vyplatí se alespoň několik měsíců počkat, dokud vzájemně nepoznáte svou finanční situaci i zvyky při nakládání s penězi. Právě tyto faktory vám pak napoví, jestli pro vás partnerský účet smysl má nebo ne.
Obvykle lidé začnou o společném účtu uvažovat až v době, kdy se znají delší dobu. A například žijí v jedné domácnosti nebo plánují založení rodiny.
V takových chvílích totiž přibývá také společných výdajů. Od nákupu potravin přes pořízení nového vybavení domácnosti až po rostoucí účty za elektřinu či vodu. Snadno se přitom může stát, že tyto náklady leží z větší části jen na jednom z partnerů – i když to nemusí být úmysl.
Partnerský či manželský účet dokáže do těchto výdajů vnést pořádek. A zajistit, abyste oba na provoz domácnosti přispívali stejnou měrou.
Neznamená to ale, že jediným řešením je zřízení společného účtu. Pokud se budeme bavit pouze o běžných účtech sloužících k pokrytí každodenních výdajů, máte 3 základní možnosti.
V prvním případě si každý dál necháte vlastní konto a k placení běžných výdajů využijete právě tyto účty. Musíte si ale dát pozor na to, aby se ani jeden z vás necítil ukřivděně proto, že ho provoz domácnosti stojí víc nebo míň než druhého. Proto je nejlepší předem spočítat průměrné měsíční náklady a dohodnout se, jak se o ně podělíte.
Toto řešení má tu výhodu, že si uchováte své soukromí. Druhý z partnerů nevidí do vašich peněz a nehrozí spory kvůli tomu, kolik a za co utrácíte.
Druhá varianta je nejriskantnější a osobně ji nedoporučuji. V takovém případě přijdete o soukromí, když druhému partnerovi umožníte beze zbytku kontrolovat vaše finance. A navíc hrozí problémy při případném rozchodu nebo například úmrtí jednoho z vás.
Musíte totiž vzít v úvahu, že většina bank vede jednoho z partnerů jako majitele a druhého pouze jako disponenta účtu. Majitel má přitom výrazně větší pravomoci. Může tak druhému partnerovi například zrušit přístup ke kontu, omezit jeho práva nebo přidat nového disponenta.
Zároveň hrozí, že když disponent nedostane od majitele právo využívat peníze na účtu i po jeho smrti, zůstane v takovém případě bez prostředků. Minimálně do skončení dědického řízení.
Výhodou naopak je, že máte peníze na jednom místě a o výdaje se dělíte rovným dílem.
Lepší je zvolit kompromis mezi prvními dvěma variantami. V takovém případě máte společný účet, na který oba posíláte určitou částku peněz a ze kterého řešíte společné výdaje.
Stále ale každému z vás zůstává i vlastní konto. Z něj platíte například své koníčky a druhý z partnerů do těchto výdajů nevidí.
Také v tomto případě hrozí, že majitel společného účtu může disponentovi omezit práva nebo například při rozchodu jeho peníze zneužít. Pokud na něj ale posíláte pouze část peněz ze svého soukromého konta, je riziko ztráty mnohem menší.
Když se tedy rozhodnete zřídit si společný účet pro manžele či partnery, nechte si i svá soukromá konta. Řada bank v současnosti nabízí bezplatné vedení účtu, a tak nové konto rodinný rozpočet nijak výrazně nezatíží.
A jak najít to nejlepší? Základní pravidla jsou stejná jako při výběru běžného účtu – tedy například minimum poplatků nebo dostatek správných bankomatů v okolí.
Kromě toho se zaměřte zejména na možnosti správy. Jestli budete oba vedení jako spolumajitelé účtu nebo bude jeden z vás disponent.
Jak už jsem zmínil, disponent má oproti majiteli mnohem menší práva. Může sice z konta vybírat nebo například využívat platební kartu, nerozhoduje ale o nakládání se samotným účtem. Ať už se to týká jeho zrušení nebo přidání nového disponenta.
Ideální je, když jste oba spolumajitelé účtu. Problém je, že tuto variantu v současnosti na českém trhu téměř nenajdete. U účtů bez poplatků ji aktuálně nabízí pouze mBank. A to jen pro nové klienty. Pokud tedy jeden z vás už konto u mBank má, musíte z něj buď udělat společný účet, nebo sáhnout po jiném poskytovateli.
Ostatní banky pracují pouze s variantou jednoho majitele a jednoho nebo více disponentů (pokud tedy partnerský účet nabízejí). V takovém případě si zjistěte, jaké podmínky disponenta čekají. Zejména v případě nečekaných událostí. Mimo jiné si ověřte, jestli v případě úmrtí majitele nepřijde o přístup k penězům.
A nezapomeňte si zkontrolovat také další podmínky konta. Ať už jsou to poplatky za zřízení účtu, cena za výběr z bankomatu nebo vystavení další karty. Jen tak máte jistotu, že vás nové konto nevyjde zbytečně draho.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor
Dotaz, Komentoval(a): Marta Nováková
Dobrý den. Jak nejlépe vyřešit veškeré poplatky spojené s bydlením v domě, který je celkem nemovitosti,
jehož součástí jsou čtyři spoluvlastnické podíly. V současné době se veškeré platby spojené s dodávkami plynu, elektřiny a teplé vody řeší převodem peněz dodavatelům ze soukromého účtu jednoho spoluvlastníka. Není to běžný postup, jde o velkou důvěru.Proto mě zajímají možnosti. Děkuji za odpověď. Nováková Marta
Společný účet , Komentoval(a): Jiří
Za mě nikdy více. Největší hloupost společného soužití.