Ať je pandemie, nebo není, na spoření lidí v
České republice to nemá vliv. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank z letošního
září. Hned dvě třetiny dotazovaných totiž uvedly, že pandemie jejich spořicí
návyky nijak neovlivnila.
Jen 13 % lidí zmínilo, že si kvůli současné
situaci začali pravidelně nebo nepravidelně odkládat vyšší částky. Na druhou
stranu 16 % dotazovaných spoření omezilo nebo šetří méně než před příchodem
koronaviru.
A 3 % lidí dokonce přestala spořit úplně.
Podle průzkumu si největší část lidí (29 %) pravidelně odkládá 1 000 až 3 000 korun. Čtvrtina respondentů pak dokonce víc než 3 000 korun.
Částka odložená každý měsíc
Z průzkumu také vyplynulo, že nejvyšší částky
si odkládají lidé s vysokoškolským vzděláním. Čtvrtina z nich spoří měsíčně víc
než 5 000 korun.
Naopak lidé se základním vzděláním šetří spíš po menší částkách. Víc než třetina z nich si měsíčně ukládá maximálně 500 korun.
Částka odkládaná každý měsíc (procento lidí s vysokoškolským vzděláním/se základním vzděláním)
Raiffeisenbank také zjišťovala, kolik spořicích účtů lidé využívají. A dozvěděla se, že téměř dvě třetiny dotázaných ukládají peníze na jedno konto – přesně 60 % lidí.
Existují ale i klienti, kteří mají spořicích účtů celou řadu. Každý desátý člověk má minimálně tři.
Počet spořicích účtů
Pokud máte nějaké peníze navíc, je rozumné začít spořit nebo prostředky investovat. Pokud je totiž necháte na běžném účtu, začnou kvůli inflaci rychle ztrácet na hodnotě.
Máte přitom několik možností, jak tomu zabránit.
Bezpečnou a zároveň flexibilní variantou je spořicí účet. Peníze na něj můžete kdykoliv vložit i vybrat.
Počítejte ale s tím, že úroky se u něj pohybují většinou do 1 %. Inflace je tedy mnohem rychlejší. Zároveň ale budou vaše úspory ztrácet svou hodnotu mnohem pomaleji, než když je necháte jen na běžném účtu.
Čas od času navíc můžete narazit na akci, díky které získáte vyšší úroky. V současné době nabízí výhodnější podmínky Raiffeisenbank. Noví klienti u ní získají zvýhodněný úrok 3 %.
Akce ale platí jen na 6 měsíců, poté úročení klesne na 0,6 %.
Abyste akční sazbu získali, musíte ji také aktivovat v mobilním bankovnictví. A zároveň aktivně využívat běžný účet, na který je nabídka zvýhodněného spoření navázaná.
Další možností, která je prakticky bez rizika, je stavební spoření. V tomto případě navíc výnos díky státnímu příspěvku překonává inflaci.
Musíte však počítat s tím, že při sjednání stavebního spoření zaplatíte poskytovateli poplatek za zřízení účtu. Ten bývá ve výši jednoho procenta z cílové částky. Opět ale můžete narazit na akce, kdy poskytovatelé tento poplatek odpouštějí.
U tohoto typu spoření musíte také počítat s tím, že k penězům nebudete mít nějaký čas přístup. Minimální doba spoření je totiž 6 let. Pokud vyberete své vklady dřív, přijdete o státní podporu.
Střední cestou mezi spořicím účtem a stavebním spořením jsou termínované vklady. Také u nich musíte počítat s tím, že o přístup k uloženým penězům na nějaký čas přijdete. Případný předčasný výběr se přitom neobejde bez poplatků.
Ne každý termínovaný vklad, který poskytovatelé nabízejí, se navíc vyplatí. Úroky se totiž často pohybují do 1 % – tedy stejně jako na spořicích účtech. A ty jsou z hlediska dostupnosti peněz mnohem flexibilnější.
V případě termínovaných účtů přitom platí, že čím delší dobu spoření zvolíte, tím vyšší úrok dostanete. U pětiletých termínů tak dosáhnete i na úrok přes 2 %.
Další možností, kam peníze uložit, je penzijní spoření. Nabízí spoustu výhod:
Zároveň ale musíte počítat s tím, že peníze můžete výhodně vybrat nejdřív v 60 letech. Pokud je vyberete dřív, přijdete o státní příspěvky i výnosy z nich a musíte vrátit slevy na dani.
Další možnosti, jak zhodnotit peníze, už se pojí s investicemi. A tedy s větším či menším rizikem. Zato ale nabízejí výraznější zhodnocení.
Můžete si vybrat například z investic do:
Všechny tyto možnosti jsou určené pro zkušenější investory, kteří jsou schopní odhadnout riziko. Obecně přitom platí, že čím větší je slibovaný výnos, tím větší je také riziko.
Může se tedy stát, že špatnou investicí část peněz proděláte.
Oproti tomu spoření nabízí sice menší zhodnocení, ale také jistotu, že o své úspory nepřijdete. Jsou totiž ze zákona pojištěné až do výše 100 000 eur. Tedy zhruba do 2 700 000 korun.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.