Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes
půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc.
Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.
Konkrétní čísla ukazují, že finanční rezervu
na 4 a víc měsíců má 35 % Čechů.
Čtvrtina lidí by bez mzdy vydržela 2-3 měsíce, zatímco stejný počet nemá rezervy vůbec žádné.
Zbylých 15 % by výpadek příjmů přečkalo maximálně 1 měsíc.
Statistiku Raiffeisenbank podporuje i další průzkum, který si nechal zpracovat fintechový startup Twisto.
Podle něj 29 % domácností spoří víc než před pandemií koronaviru. Stejný počet lidí ale hlásí i přesný opak. Tedy že spoří méně, než byli zvyklí.
Větší rozdíly jsou přitom v krajních hodnotách. Zatímco pouze 6 % dotazovaných uvedlo, že se jejich úspory během pandemie výrazně zvýšily, 16 % lidí jich má méně než dřív.
Spoření výrazně omezili hlavně podnikatelé, nezaměstnaní a také lidé v domácnosti.
Většina lidí, kteří začali víc spořit, uvádí jako důvod pandemii. Během ní totiž neměli tolik příležitostí, za co peníze utratit. Služby i cestování byly výrazně omezené a lidem tak zůstaly peníze navíc, které si mohli uložit.
Tento důvod uvedlo v průzkumu Twista 56 % dotázaných.
Druhou nejpočetnější skupinou jsou ti, kteří měli vyšší příjmy ze zaměstnaní. Právě díky tomu začalo víc spořit 39 % dotázaných.
Zbytek lidí si pak začal peníze odkládat kvůli nejistotě, jak se situace bude dále vyvíjet. A také díky podpoře státu a dotačním programům.
Zájem o spoření je vidět i na číslech, které hlásí české banky. Od vypuknutí pandemie totiž vklady vzrostly o 409 miliard korun. Celkově tak mají lidé v České republice na různých účtech uložené téměř 3 biliony korun.
Zároveň je ale potřeba podotknout, že hodnota vkladů se nerovná hodnotě úspor. Započítávají se sem totiž i úvěry.
Například hypotéky, při kterých banka půjčené peníze převede na účet toho, kdo si úvěr vzal. A tím se stávají vkladem.
Přesto i další čísla dokládají, že úspory skutečně za poslední dobu výrazně narostly. Podle údajů České bankovní asociace totiž úvěry obyvatel meziročně stouply o 8,17 %, zatímco vklady vyrostly téměř o 11,5 %.
Podle ekonomů tak Češi od března 2020 do konce února 2021 nashromáždili čtyřikrát víc peněz, než bylo do té doby od začátku tisíciletí běžné.
Že mají české domácnosti poměrně velké úspory, ukazuje i průzkum Twista. 37 % lidí totiž uvedlo, že má našetřeno přes 100 000 korun.
A 5 % dotazovaných má na účtu dokonce přes 1 000 000 korun.
Podle odborníků je ideální spořit každý měsíc částku, která odpovídá 20 % z vašeho příjmu.
Ideálně byste pak měli mít na účtu sumu ve výši tří měsíčních platů.
Zároveň je důležité, aby tyto peníze byly přístupné vždy, když je to potřeba. Přece jenom mít finanční rezervu, ke které se nedostanete, nedává smysl.
Ideálním řešením jsou proto spořicí účty. Klientům totiž nabízejí jednoduchost, rychlost a flexibilitu.
Úroková sazba se na nich v současné době pohybuje pouze kolem 0,5 %. Před pandemií přitom banky nabízely úroky okolo 2 %.
Přesto je uložení peněz na spořicí účet lepší varianta, než je mít pod polštářem nebo na běžném účtu, který žádné zhodnocení nepřináší.
I v současné době navíc můžete u některých poskytovatelů narazit na výhodnější nabídku než jinde. Proto si vždy nejdřív jednotlivé možnosti porovnejte.
Vyzkoušejte například srovnání spořicích účtů. Díky němu snadno zjistíte, která banka právě nabízí nejvýhodnější podmínky.
I přesto, že lidé v České republice spoří jak o závod, stále je tu skupina lidí, která žije od výplaty k výplatě. Potvrdily to zmiňované průzkumy. Podle nich se totiž rozevírají nůžky mezi těmi, kteří mají peněz dost, a těmi, kterým prostředky chybějí.
Lidi, kteří začali spořit méně, podle průzkumu nejčastěji ovlivnilo snížení příjmů. Jak kvůli ztrátě práce, tak kvůli omezení podnikání.
Z průzkumu Raiffeisenbank dokonce vyplývá, že 35 % dotázaných má nižší příjmy než dřív.
Mezi další důvody, proč lidé méně spořili, patří:
Průzkum Twista pak ukázal, že třetina lidí nemá peníze ani na to, aby zaplatila neočekávané výdaje ve výši 10 000 korun.
Na tuto skupinu lidí však pandemie nejspíš vliv neměla. Statistika je totiž podobná jako před dvěma lety, kdy ekonomika ještě vládními opatřeními proti koronaviru ovlivněná nebyla.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.