Měnová krize, která způsobí výrazný pád české koruny. Tak zněla předpověď na letošní rok podle japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Toto varování se však zatím nenaplnilo a tuzemská měna je ve velmi dobré kondici.
I přesto mnozí lidé kvůli možnému propadu uvažují o tom, jak chránit své úspory. A jako jednu z možností si volí spořicí účet v eurech.
Není však vůbec jisté, že na tomto kroku skutečně vydělají. Sepsali jsme proto 5 věcí, které musíte před založením devizového spořicího účtu zvážit.
1. Výrazně nižší úroky
Základní rozdíl je v tom, v jaké výši je nabízená úroková sazba.
U spořicích účtů v české měně můžete v současné době dosáhnout na nadstandardní úroky až kolem 6 %.
Pokud ale budete spořit v eurech, tak jako běžný zájemce získáte nejvýš sazbu 0,1 %. S touto nabídkou se v současné době setkáte u Air Bank.
A mnohdy narazíte dokonce i na nabídky s nulovým úrokem.
Za rozdílným úročením u spořicích účtů v korunách a v eurech mohou sazby stanovené centrálními bankami. Ty určují, za jaký úrok si mohou banky peníze ukládat.
Česká národní banka od loňského června nastavila repo sazbu na 7 %.
Evropská centrální banka však tento ukazatel nastavila o dost níž. Konkrétně na 3,75 %.
Sazby u spořicích účtů v eurech by se tedy mohly této hodnotě blížit, ve skutečnosti ale banky v České republice úroky příliš nezvedají.
Počítejte i s tím, že také eurové účty pracují s takzvanými pásmy. Úrok tedy máte daný jen do určité částky. Pokud ji překročíte a uložíte si víc peněz, zhodnocení většinou výrazně klesne.
Alternativou ke spořicím účtům jsou pak termínované vklady v eurech. U nich jste ale vázaní termínem, na kterém se předem domluvíte – tedy například měsíc, tři měsíce nebo celý rok. Po tuto dobu nemůžete peníze beztrestně vybrat.
Úroky jsou v tomto případě o něco lepší. Ale jen nepatrně. Jeden z nejvyšších nabízí Max banka. U vkladu na dva roky získáte sazbu 1,15 % ročně. Musíte si ale uložit minimálně 3 700 eur.
2. Složitější založení účtu v zahraničí
Alternativou může být založení účtu v zahraničních bankách. Musíte se však připravit na komplikovanější podmínky. Patří mezi ně povinnost:
Odměnou vám bude vyšší úrok. Například ve slovenské Fio bance získáte na spořicím účtu v eurech 2% sazbu.
To je ale stále až třikrát méně, než vám v současné době nabízí banky v České republice u spoření v korunách.
3. Nejistý kurzový vývoj
Problém je také v tom, že dlouhodobý vývoj kurzu nikdo neodhadne. A ne všechny predikce se naplní.
Právě proto bude spoření v eurech vždy tak trochu ruleta.
Určitým způsobem můžete tento risk snížit tím, že své úspory rozdělíte. A neuložíte všechny na eurový účet.
Ideální je mít určitou částku naspořenou i v korunách, aby vám umožnila překonat období, kdy vám na nějakou dobu klesnou nebo zcela vypadnou příjmy.
Pokud budete spořit jen v eurech, hrozí vám, že k výpadku dojde v době, kdy bude koruna posilovat. A vy tak budete evropskou měnu prodávat se ztrátou.
Důležité je i správné načasování začátku spoření. Ideální je založit si spořicí účet v eurech v době, když hodnota koruny začne klesat. Vaše úspory vůči české měně díky tomu rostou.
Zároveň nemusíte mít strach, že o peníze přijdete. Eurový účet je, stejně jako ten v korunách, ze zákona pojištěný. A to až do výše 100 000 eur.
4. Pozor na převod mezi měnami
Dalším potenciálním problémem spořicích účtů v eurech je ztráta, která vzniká při převodu mezi měnami.
Pokud nemáte zároveň devizový účet vedený v jednotné evropské měně, budete peníze ze spoření převádětna české koruny.
Musíte si ale uvědomit, že existuje velký rozdíl v nákupních a prodejních směnných kurzech bank.
Pokud tedy euro nakoupíte za nějakou částku, musíte počkat, až koruna oslabí o cca 0,60 Kč – 0,70 Kč. Jinak byste na prodeji prodělali.
Ideální situací je, když máte i příjmy a výdaje v eurech. Nemusíte tedy ztrátu při převodu na jinou měnu řešit. Podrobnější vysvětlení najdete v článku Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?
5. Zhodnocení mohou snížit poplatky
Před založením spořicího účtu v eurech si také zjistěte, jaké jsou s tímto krokem spojené poplatky. Případně, kolik vás vedení účtu bude stát.
Ideální je najít banku, která nabízí spořicí účet v eurech zdarma.
Má to ale jeden háček. Poskytovatelů, kteří nabízejí spořicí účet v cizí měně, totiž na trhu moc není. Vaše možnosti jsou proto omezené.
Opravdu se spoření v eurech vyplatí?
Pokud nemáte příjmy i výdaje v eurech, raději založení spořicího účtu v této měně ještě jednou zvažte.
Díky vysokým úrokům je totiž v současnosti výhodnější zvolit spořicí účet v korunách. Dosáhnete na výrazně vyšší zhodnocení a nemusíte řešit měnové převody.
S výběrem vám pomůže náš přehled a porovnání spořicích účtů. S jeho pomocí si snadno najdete takové spoření, které vám nabízí nejvýhodnější podmínky a nejvyšší úrokovou sazbu.
Starobní důchod v České republice je klíčovým nástrojem zajištění životní úrovně pro seniory. Výše důchodu se odvíjí od celkového průběhu sociálního pojištění, které zahrnuje nejen pracovní aktivitu, ale také přestávky či období studia. Hlavními faktory ovlivňujícími, zda žadatel obdrží podprůměrný důchod, jsou nízké příjmy, nedostatečný počet let pojištění nebo příliš brzký odchod do předčasného důchodu.
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete a hledáte si první informace? V našem průvodci spoření pro děti najdete detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti i o dětských vkladních knížkách. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
KOMENTÁŘE k článku Spořicí účet v eurech? Před jeho založením zvažte těchto 5 věcí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.