Stále výš se v posledních měsících šplhají úroky spořicích účtů. Zatímco ještě před rokem bylo u řady bank maximem 1%, nyní najdete na trhu spořicí účty, které slibují úrok 2% a víc. Ovšem jen za určitých podmínek.
Úrok minimálně 2% už letos u spořicího účtu nabízí 5 bank:
Dvě z nich lákají dokonce na 3% úročení.
Jak se dá čekat, neobejde se to bez háčků. Začneme s Raiffeisenbank, která aktuálně nabízí nejvyšší úrok, a to rovná 3%.
Problém je, že takový úrok dostanete jen prvních 6 měsíců. Poté úroková sazba spadne na 1%. A ještě pouze u vkladů do 150 000 korun. U vyšších je to ještě méně.
V ideálním případě tak první rok dosáhnete na průměrný úrok maximálně 2%. V dalších letech už ale budete na 1%.
Na podobném principu funguje i nabídka ING Bank. Nabízené 2% úročení vkladů dostanete také jen na prvních 6 měsíců. Navíc tento úrok platí jen pro vklady do 300 000 korun. Vše ostatní se úročí 0,5%.
Podobně nejistý je i úrok na spořicím účtu Banky Creditas. Poskytovatel vám sice garantuje 2%, ale jen do konce září. Tak dlouho totiž platí akce, kdy ke standardnímu úroku 1,1% dostanete 0,9 procentního bodu navíc.
Jaká bude situace od října, zatím není jasné. Může se tak snadno stát, že úrok spadne na svou základní úroveň. A místo výhodného produktu získáte jen průměrný.
Podobný postup není na bankovním trhu nijak neobvyklý. Akce nabízející dočasné zvýšení úroku často slouží k nalákání zákazníků. A po pár měsících klesne úročení do průměru.
Je otázka, jestli to tak bude i v případě Banky Creditas. Její zástupci tvrdí, že i dál chtějí nabízet jeden z nejlépe úročených spořicích účtů. Teprve čas ale ukáže, jak to je ve skutečnosti.
S časovým omezením 2% úroku naopak nepracuje Moneta Money Bank. Pro zájemce má připravené jiné limity. Musíte počítat například s tím, že:
Přesto nabízí oproti ostatním nabídkám dlouhodobější jistotu. Alespoň zdánlivě. Musíte mít totiž na paměti, že úrokové sazby účtů se mění i několikrát ročně.
Úrok, který přesahuje 2%, nabízí už jen ČSOB. Láká dokonce na 3% úročení. Jenže ani tady není vše tak jednoduché. Úrok se totiž týká účtu Duo Profit, což je v podstatě kombinace spořicího účtu a investice do podílových fondů.
Získání maximálního úroku má několik podmínek:
U dalších bank na trhu tak výrazné úroky nenajdete. Přesto i ony v posledních měsících zvyšovaly úročení spořicích účtů. Víc než 1,5% slibuje:
Zároveň je třeba zmínit, že ani ty nejlepší spořicí účty vám se zhodnocením peněz nepomohou. Inflace se totiž poslední dva roky pohybuje nad hranicí 2% a v červnu dokonce dosáhla 2,9%.
Spořicí účet se tak hodí spíš jako krátkodobá rezerva, kterou použijete na zaplacení nečekaných výdajů. Díky úroku u něj totiž nehrozí takové znehodnocování peněz jako na běžném účtu. Zároveň máte své peníze kdykoliv po ruce a můžete je vybrat.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Spořicí účty lákají na úrok přes 2%. Jenže ho dostanete jen na chvíli
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.