Stále výš se v posledních měsících šplhají úroky spořicích účtů. Zatímco ještě před rokem bylo u řady bank maximem 1%, nyní najdete na trhu spořicí účty, které slibují úrok 2% a víc. Ovšem jen za určitých podmínek.
Úrok minimálně 2% už letos u spořicího účtu nabízí 5 bank:
Dvě z nich lákají dokonce na 3% úročení.
Jak se dá čekat, neobejde se to bez háčků. Začneme s Raiffeisenbank, která aktuálně nabízí nejvyšší úrok, a to rovná 3%.
Problém je, že takový úrok dostanete jen prvních 6 měsíců. Poté úroková sazba spadne na 1%. A ještě pouze u vkladů do 150 000 korun. U vyšších je to ještě méně.
V ideálním případě tak první rok dosáhnete na průměrný úrok maximálně 2%. V dalších letech už ale budete na 1%.
Na podobném principu funguje i nabídka ING Bank. Nabízené 2% úročení vkladů dostanete také jen na prvních 6 měsíců. Navíc tento úrok platí jen pro vklady do 300 000 korun. Vše ostatní se úročí 0,5%.
Podobně nejistý je i úrok na spořicím účtu Banky Creditas. Poskytovatel vám sice garantuje 2%, ale jen do konce září. Tak dlouho totiž platí akce, kdy ke standardnímu úroku 1,1% dostanete 0,9 procentního bodu navíc.
Jaká bude situace od října, zatím není jasné. Může se tak snadno stát, že úrok spadne na svou základní úroveň. A místo výhodného produktu získáte jen průměrný.
Podobný postup není na bankovním trhu nijak neobvyklý. Akce nabízející dočasné zvýšení úroku často slouží k nalákání zákazníků. A po pár měsících klesne úročení do průměru.
Je otázka, jestli to tak bude i v případě Banky Creditas. Její zástupci tvrdí, že i dál chtějí nabízet jeden z nejlépe úročených spořicích účtů. Teprve čas ale ukáže, jak to je ve skutečnosti.
S časovým omezením 2% úroku naopak nepracuje Moneta Money Bank. Pro zájemce má připravené jiné limity. Musíte počítat například s tím, že:
Přesto nabízí oproti ostatním nabídkám dlouhodobější jistotu. Alespoň zdánlivě. Musíte mít totiž na paměti, že úrokové sazby účtů se mění i několikrát ročně.
Úrok, který přesahuje 2%, nabízí už jen ČSOB. Láká dokonce na 3% úročení. Jenže ani tady není vše tak jednoduché. Úrok se totiž týká účtu Duo Profit, což je v podstatě kombinace spořicího účtu a investice do podílových fondů.
Získání maximálního úroku má několik podmínek:
U dalších bank na trhu tak výrazné úroky nenajdete. Přesto i ony v posledních měsících zvyšovaly úročení spořicích účtů. Víc než 1,5% slibuje:
Zároveň je třeba zmínit, že ani ty nejlepší spořicí účty vám se zhodnocením peněz nepomohou. Inflace se totiž poslední dva roky pohybuje nad hranicí 2% a v červnu dokonce dosáhla 2,9%.
Spořicí účet se tak hodí spíš jako krátkodobá rezerva, kterou použijete na zaplacení nečekaných výdajů. Díky úroku u něj totiž nehrozí takové znehodnocování peněz jako na běžném účtu. Zároveň máte své peníze kdykoliv po ruce a můžete je vybrat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Spořicí účty lákají na úrok přes 2%. Jenže ho dostanete jen na chvíli
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.