Banky.cz Články Půjčka Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%

Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%

Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%
23.9.2019 Půjčka

Měsíc od měsíce levnější. Taková je v poslední době situace na trhu se spotřebitelskými úvěry. Jejich úroková sazba klesá už 4 měsíce v řadě. V srpnu se dokonce dostala pod hranici 6%.

Od začátku roku klesla úroková sazba spotřebitelských úvěrů o téměř 0,7 procentního bodu. Největší skok přišel v létě. Zatímco na konci července byl průměrný úrok víc než 6,5%, srpen přinesl snížení na 5,98%.

Ještě na začátku roku 2017 přitom průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů přesahovala 10%. Postupně se ale úroky začaly propadat a minulý měsíc poprvé klesly pod 6% hranici.

Výrazný propad už zřejmě nepřijde

Poklesu hodně pomohl zejména nový zákon o spotřebitelském úvěru, který začal platit v prosinci 2016. Od té doby začaly úroky u půjček prudce padat. V posledních měsících se sice propad zpomalil, jak ale ukazují srpnová data, stále ještě neskončil.

Podobně výrazný pokles jako v roce 2017 už se ale čekat nedá. Tehdy totiž průměrná úroková sazba za čtyři měsíce spadla z necelých 11% na 7,24%.

V současnosti se bude pohybovat pravděpodobně okolo 5% či 6%. I přesto, že banky a nebankovní poskytovatelé často oficiálně slibují nižší úroky. Většinou jsou to ale jen základní nabídky, které se objevují v reklamách. A které nezohledňují bonitu a rizikovost klienta.

Právě tyto faktory bere každý poskytovatel v úvahu. Při jejich hodnocení vychází například z výše vašich příjmů nebo z informací uvedených v registru dlužníků. Podle nich stanovuje konečný úrok.

Domácnosti mají půjčené stovky miliard

Snižování úrokové sazby samozřejmě přispívá k většímu zájmu o různé druhy půjček. V současnosti tak mají lidé jen od bank půjčených 1,7 bilionu korun. A to prostřednictvím:

  • hypoték
  • spotřebitelských úvěrů
  • kreditních karet
  • kontokorentů
  • a dalších produktů

Lidé splácí poctivěji

Pozitivní je, že platební morálka v České republice je stále lepší. A poměr nesplácených půjček a hypoték klesá.

Přispívá k tomu dobrá ekonomická situace a nízká nezaměstnanost, se kterou souvisí i růst platů. Průměrná mzda v Česku letos dokonce poprvé překonala hranici 34 000 korun.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Jenže se objevují také negativa. Lidé si například půjčují od několika různých společností zároveň, což může vést k problémům se splácením. A to i přesto, že si často berou jen drobné půjčky na jednotlivé nákupy, na které lákají obchodníci i poskytovatelé úvěrů.

O to víc ale hrozí, že klienti celkovou sílu takových půjček podcení. A přestanou na jejich splácení stačit.

Situaci navíc může zkomplikovat globální ekonomická krize, před kterou světoví analytici varují stále častěji. Tím spíš, že Česká republika je do velké míry závislá na automobilovém průmyslu. A v něm se začíná ochlazování trhu zvolna projevovat už nyní.

Trh s půjčkami se pročistil

Aktuální situace však novým půjčkám nahrává. I díky tomu, že úvěrový trh v České republice je mnohem bezpečnější než před několika lety. Výrazně tomu pomohl už zmíněný zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016.

Právě ten přispěl jak ke snížení úroků, tak k pročištění trhu s nebankovními půjčkami, ze kterého zmizely desetitisíce poskytovatelů. Neznamená to ale, že by byl v současnosti zcela bezproblémový. Pozor na nebankovní půjčky s extrémně vysokým RPSN.

ČNB rozdala milionové pokuty

Údaje České národní banky ukazují, že v porovnání s rokem 2017 se loni situace zhoršila. Centrální banka totiž minulý rok rozdala poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských úvěrů pokuty za celkem 4,5 milionu korun. O rok dřív to bylo jen 150 tisíc korun.

Často se přitom opakují stejné prohřešky. Je to například:

  • chybějící oprávnění k poskytování spotřebitelských úvěrů
  • neplnění informačních povinností
  • a uvádění nepravdivých informací

Pozor na podnikatelské půjčky

Nejlevnější půjčka od Zonky

Dalším problémem je, že nepoctiví poskytovatelé a zprostředkovatelé našli způsob, jak zákon obejít. Místo spotřebitelského úvěru nabízejí půjčku pro podnikatele.

Žadatele pak tlačí k tomu, aby si zřídil živnostenské oprávnění. A na jeho základě mu půjčí peníze.

U takovéto půjčky si na rozdíl od spotřebitelského úvěru nemusí ověřovat klientovu schopnost splácet a zároveň můžou libovolně nastavit například výši pokut i jejich podmínky. Zdánlivě výhodný úvěr tak snadno naroste do obřích rozměrů.

Poslanci kvůli tomu původně chtěli podmínky pro poskytování podnikatelských úvěrů zpřísnit. Ministerstva spravedlnosti a financí to ale nakonec zamítla. Podle nich není další regulace potřeba a negativně by dopadla na skutečné podnikatele, kteří by museli počítat s dražšími půjčkami.

Porovnávejte půjčky podle RPSN

Vzhledem k chybějící ochraně od státu existuje jediné řešení – podobným půjčkám se vyhněte a spoléhejte na ověřené poskytovatele a zprostředkovatele, kteří mají povolení od státu.

I v jejich nabídkách jsou však často výrazné rozdíly. A netýká se to pouze výše úroků, ale také dalších poplatků a podmínek.

Při procházení nabídek proto vždy sledujte především RPSN. Udává výši všech nákladů spojených s půjčkou. Tedy jak úroky, tak další poplatky.

Přehled o spotřebitelských úvěrech přitom snadno získáte pomocí srovnání jednotlivých půjček podle RPSN. Díky němu ihned víte, kolik za úvěr zaplatíte. A vidíte i výši splátek u dané půjčky.

ANKETA k článku Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%

Splácíte půjčku?

Počet odpovědí: 185

KOMENTÁŘE k článku Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%

Přidejte nový komentář

Procházka, Komentoval(a): Jiří

24.09.2019 13:42:57

Mohu požádat o informaci, kde se vzala informace o průměrném úroku pod 6%, Dle statistik z ČNB dosáhla průměrná sazba na SÚ (domácnosti a NISD (S.14+S.15) - na spotřebu - celkem) 8,6% k 31.7.2019?

Zdroj: Databáze časových řad ARAD
Název sestavy ukazatelů : Tabulka B1.1.2: Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR - nové obchody (%)


Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

19.12.2024 Půjčka

Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

18.12.2024 Půjčka

Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

13.12.2024 Půjčka

Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

9.12.2024 Půjčka

Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

4.12.2024 Půjčka

Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena