Stát se snaží v současné době šetřit všude, kde je to jen trochu možné. Nyní přišla na řadu podpora stavebního spoření. U stávajících smluv nejspíše dojde ke snížení, u nových smluv již podpora nebude vůbec. Všechny tyto změny by měly nastat od roku 2024.
Dnes je téměř jisté, že státní podpora u stavebního spoření dozná značných změn. Čekáme pouze na to, o jak rapidní snížení se bude jednat. Stát jedná o třech možnostech, jak podporu omezit nebo úplně zrušit. Konkrétně se jedná o těchto návrzích:
Návrh na zrušení státní podpory ohlásil současný ministr financí. Je to jen jeden z kroků vlády na omezení státních výdajů. Vzhledem k tomu, že státní kasa prakticky zeje prázdnotou, očekává se také zvýšení některých daní. Mluví se především o zvýšení daně z nemovitosti nebo výrazné navýšení odvodů u OSVČ.
Podle dostupných informací i dřívějšího rozhodnutí Ústavního soudu není možné, aby došlo ke zrušení státní podpory u stávajících smluv. Jak ale již v roce 2010 Ústavní soud rozhodl, může dojít ke snížení podpory. U nově zřízených smluv pak není právní problém vůbec žádný.
Omezení státní podpory u stávajících smluv pak musí přijít pouze u nových vkladů. K omezení tak velmi pravděpodobně dojde od počátku roku 2024. Ve hře je také tzv. účelové vázání státní podpory. V současné době je stavební spoření nastaveno tak, že můžete peníze ze stavebka i se státní podporou použít na cokoli.
V případě, že by došlo k novele, prostředky ze stavebního spoření by musely být využity výhradně na bytové potřeby. Tedy na nákup a opravy bytu, domu nebo pozemku. Případně by bylo možné peníze využít na rekonstrukci či revitalizaci obydlí.
Stavební spoření má tradici již od vzniku samostatné České republiky. Většinové užití se mění podle periody, kterou prochází ekonomika země.
V době nízkých úrokových sazeb stavebko díky státní podpoře bylo jedním z nejoblíbenějších druhů spořících vkladů. K vašim úsporám každý rok přidal stát podporu a výnos ze spoření hned převýšil ostatní možnosti vkladů u bank. Naopak úvěry ze stavebka spěly v roce 2019-2020 k třetinovému propadu v porovnání s předchozími roky. Úrokové sazby hypoték v ekonomicky příznivém období klesají klidně ke 2% p.a. a každý kupující tak před úvěrem preferoval levnou hypotéku.
Naopak, nyní když úrokové sazby vyskočily, spoustu klientů se zdráhá vzít si dražší dlouhodobou hypotéku. Pokud máte z minulosti naspořeno ve stavebku, je pořízení půjčky ze stavebního spoření vlastně jednoduché. Za loňským nárůstem žádostí o úvěr ze stavebního spoření stojí hlavně energetické rekonstrukce domů. Lidé ve snaze ušetřit peníze za energie masivně zateplovali, měnili okna, pořizovali teplená čerpadla či umísťovali na střechu fotovoltaiku.
Graf s počtem nově uzavřených smluv
Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen, oficiální statistiky o vývoji stavebního spoření za rok 2022
Shrnuto a podtrženo, Češi se do stavebního spoření doslova „zamilovali“. Stavební spořitelny přichází s akcemi na stavebko bez poplatků (bonus za sjednání smlouvy), či garance úrokové sazby. Pohledem klienta by stavebko mělo bez zásahu státu před sebou pozitivní budoucnost.
Vzhledem k tomu, že stavební spoření je tu s námi již od roku 1993, je jasné, že prodělalo řadu změn. Na začátku dosahovala státní podpora ročně až 4 500 Kč. V zásadě vám stát přidal 25 % ročně z vámi uspořené částky. Maximálně ale z 18 000 Kč.
Od roku 2004 došlo k poklesu na 3 000 Kč. Z uspořené částky vám stát přidal pouze 15 % a to ještě z maximálních úspor 20 000 Kč. Tato změna se týkala pouze nově sjednaných smluv. V roce 2011 došlo k poklesu na 2 000 Kč ročně, a to jak u nových, tak u stávajících smluv.
V roce 2014 pak došlo k omezení toho, že podporu se stavebního spoření získá pouze ten, kdo díky spoření bude financovat vlastní bydlení, případně přemýšlí o úvěru od stavební spořitelny. Nyní to vypadá, že se dočkáme úplného zrušení státní podpory.
Příspěvek na stavební spoření v roční výši 5 miliard korun se stal jednoduchým příkladem, na kterém stát ukazuje, jak bude šetřit děravý rozpočet. Stát to prezentuje tak, že tyto peníze jsou vynakládány naprosto neúčelově a pomoci by mohly jinde. Jenže je potřeba se podívat i na to kde vezmou obyčejní lidé peníze na realizaci úsporných opatření na svých domech a bytech?
V době, kdy stát rozděluje dotace typu Nová zelená úsporám v objemu 15 miliard je mu zatěžko poslat 5 miliard lidem kteří si poctivě spoří a hodlají investovat do opravy svých domovů? Z čeho budou domácnosti tyto investice financovat? O kolik miliard se sníží výnos státního rozpočtu z daní 5-ti stavebních spořitelen, které dnes mají bilanční sumu 340 miliard korun?
Zatím se zdá, že stát jednou rukou škrtne 5 miliard příspěvků na stavební spoření, zatímco druhou rukou navýší dotace na energetické rekonstrukce bydlení. Peníze stát neušetří a jediným výsledkem bude zhoršená dostupnost financování rekonstrukcí pro lidi a nižší výběr daní od stavebních spořitelen. Toto by měli promyslet úředníci dříve, než rozhodnou o rušení či omezení tak tradičního českého produktu jako je stavební spoření.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Stát chce omezit stavební spoření. Banky i klienti se brání.
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.