Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Od července 2024 starobní důchodci nedostávají státní příspěvek k důchodovému spoření a penzijnímu připojištění. Řada z nich si proto své úspory vybrala, nebo to plánuje.
Na výběr přitom mají jednorázový výběr a pravidelnou rentu. Případně kombinaci těchto možností.
Pokud si také chcete své úspory vybrat a zvažujete, jak je zhodnotit, máte několik možností. Využijte například:
Tyto varianty vám pomůžou překonat inflaci a získat víc peněz na důchod.
Rok 2024 přinesl do systému penzijního spoření důležité změny. Dobrou zprávou je, že se od 1. července zvýšily možné daňové odpočty i státní podpora.
Na druhé straně ale řada lidí o státní příspěvek na důchod přišla. Týká se to zhruba 750 000 starobních důchodců.
„Pro mnoho z nich tento produkt ztratil smysl. Pokud ale při důchodu pracují, můžou nadále využívat nezdaněné příspěvky zaměstnavatele. A když například pronajímají byt, můžou si snížit daňový základ o své vklady na spoření nad 1 700 Kč / měsíc. Zůstane jim tak alespoň nějaké zvýhodnění,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Řada lidí proto začala řešit výběr úspor z důchodového spoření. Základní možnosti jsou dvě:
Obě varianty můžete také zkombinovat – část peněz vyberete jednorázově a zbytek dostanete formou měsíční renty.
„Prostředky můžete vybrat i v případě, že jste ještě nesplnili všechny podmínky pro výplatu úspor. Například nespoříte předepsanou dobu. Raději se tomu ale vyhněte. Připravili byste se o připsané státní příspěvky, a navíc byste museli zdanit získané výnosy a příspěvky zaměstnavatele,“ upozorňuje Martin Pleštil, ředitel segmentu investic ze společnosti Broker Trust.
Nejlepší je vybrat úspory buď jednorázově, nebo pomocí pravidelné renty. A která z těchto variant je výhodnější? Záleží na tom, jak plánujete peníze využít.
Pokud potřebujete najednou větší částku nebo chcete prostředky investovat jinam, je výhodnější jednorázový výběr penzijního spoření.
Jestli ale chcete zvýšit své měsíční příjmy a neplánujete žádné větší investice, sáhněte spíš po pravidelné rentě z penzijního fondu. Pomůže vám zajistit si důstojný důchod.
Při porovnávání obou variant nesmíte zapomenout na daňové povinnosti, které souvisí s výběrem penzijních úspor. Z tohoto pohledu je nejméně výhodný jednorázový výběr peněz z penzijního spoření. U něj zaplatíte 15% daň z výnosů a příspěvků zaměstnavatele.
Pokud zvolíte pravidelnou rentu z penzijního spoření, můžete si daně snížit až na nulu. Záleží na tom, jak dlouho si necháte peníze posílat.
„V případě, že zvolíte kombinovanou výplatu, daníte zvlášť jednorázově vyplacené prostředky a zvlášť pravidelnou rentu. Daňové povinnosti u vyplácené renty se v takovém případě odvíjejí od doby vyplácení,“ podotýká Martin Pleštil ze společnosti Broker Trust.
Možná přemýšlíte, jak pokračovat ve spoření bez státní podpory. Dobrou zprávou je, že to jde. A nemusíte na tom ani prodělávat. Penzijní společnosti totiž čas od času poskytují akční nabídky, ve kterých klientům státní příspěvky kompenzují. Nebo jim nabízejí bonusové úročení.
Díky tomu můžete i nadále využívat výhody důchodového spoření.
Existují ale i další možnosti zhodnocení úspor v důchodu. Peníze můžete investovat mimo jiné do:
Ne všechny jsou ale opravdu vhodné.
Online srovnání podílových fondů
Při investování peněz v důchodu se musíte zaměřit zejména na rizika.
„Je pravděpodobné, že peníze budete relativně brzy potřebovat. Proto se raději vyhněte investicím, které procházejí velkými výkyvy hodnoty. Sem patří zejména kryptoměny nebo některé akcie. Tyto výkyvy se běžně vykrývají delším investičním horizontem, který riziko snižuje. Při investování v důchodu se ale využívají spíš krátkodobější investice, u kterých máte prostředky dřív k dispozici,“ vysvětluje Petr Jermář z portálu Banky.cz.
Příliš nespoléhejte ani na zlato a drahé kovy. Pokud není období krize, kdy tyto komodity rostou nejvíce, zvyšuje se jejich hodnota velmi pozvolna. Například od začátku roku 2016 do konce roku 2018 vzrostla o necelých 8,5 % – ze 1 483,67 dolaru na 1 608,47 dolaru za unci. To stěží pokryje samotnou inflaci.
Vhodnější jsou spíš konzervativní investice, které zároveň překonávají inflaci. Patří mezi ně:
Jsou poměrně bezpečné a zároveň slibují o několik procent vyšší zhodnocení, než je inflace.
V každém případě byste měli své peníze investovat minimálně na 3 roky. Vyhnete se tak 15% dani z příjmů, kterou byste jinak museli zaplatit.
Vždy myslete na to, že byste měli své investiční portfolio diverzifikovat. Tedy rozdělit peníze do různých aktiv. Třeba do zmiňovaných:
Pokud pak některá část vašich investic klesne, další vám pomůžou ztrátu nahradit. Investování tak bude mnohem bezpečnější.
Pokud ale nepatříte mezi zkušené investory, poraďte se nejdřív s finančním poradcem. Dobře zná jednotlivé typy investic a jejich specifika. Pomůže vám proto najít produkty, které nejlépe odpovídají vaší situaci a požadavkům.
Ideální je obrátit se na finančního poradce i v případě, že chcete své peníze znovu vložit do důchodového spoření. Zná totiž aktuální nabídky všech investičních společností. A pomůže vám tak vybrat tu nejvýhodnější.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
KOMENTÁŘE k článku Stát vám přestal přispívat na důchodové spoření? Podívejte se, co dělat
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.