Praha by měla potřebným ručit za hypotéky – recept TOP 09 na řešení bytové krize v hlavním městě. Proč to není dobrý nápad? Pojďme si společně připomenout jeden ze spouštěčů poslední finanční krize.
Bydlení v Praze není skutečně levné. Cena novostaveb atakuje hranici 100 000 Kč za metr čtvereční a ani panelákovou klasiku 3+1 na sídlišti neseženeme pod 4 mil. Kč. Nájem pokoje ve sdíleném bytě přijde i na 10 000 Kč měsíčně. Na vině je nedostatek bytů způsoben pomalou výstavbou. Lidé chtějí byty nakupovat a developeři stavět. Jenže vyřídit stavební povolení na bytový dům trvá v hlavním městě i 10 let. Jak z toho ven?
Příčinou je nedostatek bytů, následkem pak jejich vysoká cena. Poptávka převyšující nabídku šponuje cenu výše. Zájemců o bydlení ubývá (nemohou si takovou drahotu dovolit) a cena nachází novou rovnováhu (byť nepříjemně vysoko). Nejlepším řešením je odstranění příčiny, tedy povzbuzení nabídky. TOP 09 chce naopak uměle navyšovat poptávku tím, že bude potřebným ručit za hypotéky. To je nápad hodný spíše stran, kde zítra znamená včera. Umělé navýšení poptávky totiž nedostatek bytů nejenže nevyřeší, ale celý problém naopak ještě zhorší (ceny porostou výše).
Na celostátní úrovni apelovat na zjednodušení legislativy. I na vodovodní přípojku pro rodinný dům potřebujeme dnes 10-20 razítek. Přestože má každá instituce ze zákona povinnost reagovat do 30-60 dnů, málokterá to skutečna dodržuje. Výjimkou není ani čekací lhůta několik měsíců až let. Velmi by pomohla nyní diskutovaná fikce souhlasu (neodpoví-li úředník do 60 dnů, bere se jeho mlčení jako souhlas). Jako hudba budoucnosti zní návrh na jednotné kontaktní místo, kdy investor podává jedinou žádost na stavební úřad, který si dále oněch 10-20 razítek shání sám. To by byla skutečná služba občanům.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Na místní úrovni v Praze by stačilo změnou územního plánu proměnit pole uprostřed existující okrajové zástavby na stavební parcely. Zeleň braňme, ale orající traktor zvyšující prašnost do města určitě nepatří.
Jedním ze spouštěčů poslední globální finanční krize (2008) byly státními agenturami (Fannie Mae and Freddie Mac) garantované hypotéky pro potřebné v USA. Po prasknutí internetové bubliny (tzv. dotcom krize 2001) následovalo hojení v podobě dlouhého období extrémně levných peněz. Lidé si brali více hypoték, ceny nemovitostí rapidně rostly. FED následně zvyšuje úrokové sazby a mnozí na nové hypotéky nedosáhnou či mají problémy se splácením těch stávajících (2005). Přichází státní garance za hypotéky potřebným. Jinak řečeno, kdo nedosáhl na hypotéku vlastními silami, tomu se zaručil zprostředkovaně stát. Hypotéční zástavní listy obsahující vysoce nekvalitní (leč státními agenturami garantované) úvěry se v globalizovaném prostředí rychle rozšíří i do Evropy a Asie. A celý tento domek z karet se velmi bolestivě řítí k zemi o tři roky později (2008).
Teď se dějově nacházíme kolem roku 2005. Skončilo období rekordně levných peněz, centrální banka výrazně navyšuje základní úrokové sazby. Ceny realit jsou vysoké, hypotéky méně dostupné. ČNB poučená předchozí krizí tahá za záchranou brzdu v podobě omezení hypoték (max. LTV 90%, dluh max. devítinásobek ročního příjmu, splátka max. 45% měsíčního příjmu). To poslední co teď potřebujeme jsou státní garance za hypotéky klientům, kteří neprojdou skóringem u bank.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Státní garance za hypotéky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.