Odměny, vyšší úroky nebo zrušení úvodních poplatků. To jsou nejčastější bonusy, na které v současnosti lákají stavební spořitelny. A úspěšně. Nových smluv o stavebním spoření už několik měsíců přibývá.
Podzim je pro stavební spořitelny hlavní sezonou, kdy stupňují boj o klienty. I letos téměř všechny připravily na toto období různé akce, kterými se snaží přivést nové zájemce o stavební spoření.
Nejčastějším lákadlem jsou bonusy k novému stavebnímu spoření. Bývají ve výši až několika tisíc korun a zpravidla jsou podmíněné minimální cílovou částkou a povinným vkladem v úvodních měsících.
Podobné akce se určitě vyplatí. Jen je potřeba upozornit na jednu věc – fakticky peníze navíc nezískáte. Alespoň ve většině případů. Bonusy, které spořitelny nabízejí, obvykle bývají nanejvýš v hodnotě poplatku za uzavření nové smlouvy o stavebním spoření.
Jeho výše je zpravidla 1 % z cílové částky. A podobně bývá limitovaný i slibovaný vstupní bonus. V podstatě tak dostanete „jen” stavební spoření bez poplatku za zřízení.
Přesto je takové řešení výhodné. Stále platí, že ušetříte a získáte výhodné uložení peněz. Ve chvíli, kdy vám spořitelna odpustí poplatky, se totiž zvýší výnos, který vám vložené peníze přinesou.
Výnos se samozřejmě v první řadě odvíjí od úroku, který spořitelny nabízí. A i když se v některých případech může zdát nízký, v kombinaci se zrušením úvodního poplatku a státní příspěvkem dokáže přinést zajímavé zhodnocení.
Právě stavební spoření je v současnosti nejbezpečnějším nástrojem k překonání inflace. Stačí hledat co nejlepší úročení a každý měsíc ukládat dostatečnou částku (alespoň 1667 korun), abyste získali maximální státní bonus.
Také v případě úrokové sazby se přitom vyplatí využít některou z akcí, které stavební spořitelny nabízejí. Dají se rozdělit na 2 typy:
První varianta je přehlednější. Nárok na lepší úroky u ní mají všichni klienti, kteří splňují určité podmínky. Obvykle je to věk. Na výhodnější úročení totiž spořitelny lákají zejména mladé do 26 let. Někdy se ale objeví stejné akce například také pro lidi nad 55 let.
V druhém případě spořitelny nabízí vyšší úrok bez ohledu na věk. Stačí jen splnit podmínky, které předepisuje poskytovatel. Obvykle je to minimální předepsaný obrat na spořicím účtu.
Třetí výhodou, kterou spořitelny v současnosti často nabízejí, je zrušení poplatků. A netýká se to jen těch za založení stavebního spoření. Někteří poskytovatelé vám například umožní, abyste si své peníze bez poplatků vybrali i dřív než 6 let od uzavření smlouvy.
Právě šestiletá vázací lhůta je přitom jedním ze základních prvků stavebního spoření. Říká, že stavební spoření musíte mít zřízené alespoň 6 let, abyste reálně získali státní příspěvek. A abyste mohli peníze vybrat bez poplatků.
Některé spořitelny v současnosti tuto podmínku zmírňují a umožňují zdarma vybrat peníze už po 2 letech. O státní příspěvek v takovém případě sice přijdete, poskytovatel vám ale odpustí poplatek za předčasný výběr, který je obvykle 1 % z cílové částky. Tedy několik tisíc korun.
Přesto je výhodnější šestiletý termín dodržet. Ztrátou státního příspěvku se totiž výrazně sníží výsledný úrok, který na stavebním spoření získáte. A ten se právě díky penězům od státu v současnosti pohybuje nad 3,5 %. Aktuální inflaci tak překonává o víc než 1 procentní bod.
Bez státního příspěvku ale o takový výnos přijdete.
Právě zhodnocení peněz, které si poradí i s inflací, je v současnosti jedním z nejsilnějších argumentů stavebních spořitelen. Aktuálně totiž na trhu nenajdete jiný prostředek, který by vám slíbil výnos překonávající inflaci a zároveň byl prakticky bez rizika.
Na rozdíl od investování, které slibuje i vyšší výnosy, jsou totiž vklady na stavební spoření ze zákona pojištěné. Díky tomu se nemusíte bát, že o peníze přijdete. Dostanete je zpátky, i kdyby spořitelna například zkrachovala.
Také proto zájem o stavební spoření v České republice v posledních měsících výrazně roste. Jen loni přibylo 486 000 nových smluv o stavebním spoření. Je to o 14 % víc než v roce 2017. Na konci minulého roku tak měli Češi uzavřených téměř 3,2 milionu smluv o stavebním spoření, přes které měli naspořeno víc než 355 miliard korun.
Zájem nepolevuje ani letos. Podle ČTK za prvních 10 měsíců roku lidé uzavřeli 429 000 nových smluv. To je o 15 % víc než loni ve stejném období.
Svůj podíl na tom mají už zmíněné bonusy, které stavební spořitelny v posledních měsících nabídly. V současnosti nabízí následující zvýhodnění:
Myslete ale na to, že akční nabídky a bonusy poskytovatelé průběžně mění. Vždy si proto předem zkontrolujte, jaké podmínky opravdu platí.
Pomůže vám s tím naše srovnání stavebního spoření, ve kterém najdete vždy aktuální nabídky. A to včetně konkrétní výše úroků. Jednoduše tak porovnáte jednotlivé možnosti a snadno vyberete nejvýhodnější spoření.
Starobní důchod v České republice je klíčovým nástrojem zajištění životní úrovně pro seniory. Výše důchodu se odvíjí od celkového průběhu sociálního pojištění, které zahrnuje nejen pracovní aktivitu, ale také přestávky či období studia. Hlavními faktory ovlivňujícími, zda žadatel obdrží podprůměrný důchod, jsou nízké příjmy, nedostatečný počet let pojištění nebo příliš brzký odchod do předčasného důchodu.
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete a hledáte si první informace? V našem průvodci spoření pro děti najdete detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti i o dětských vkladních knížkách. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
KOMENTÁŘE k článku Stavební spoření bez poplatků? Aktuálně jej nabízí téměř všechny spořitelny
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.