Takové sazby tu dlouho nebyly. Stavební spoření si můžete od 23. dubna sjednat s úrokem 2,5 %. S touto nabídkou přišla Moneta Stavební spořitelna, která tak svou konkurenci na trhu přeskočila o celý procentní bod. Ostatní spořitelny totiž nabízejí úrok 1,5 %. Moneta přitom byla první i před tímto zvýšením, a to díky sazbě 1,7 %.
Moneta Stavební spořitelna tak nyní nabízí úroky, které tu byly naposledy na začátku roku 2012. Tehdy jste mohli při založení účtu ve Wüstenrot stavební spořitelně, kterou v roce 2020 převzala právě Moneta, dosáhnout dokonce na 3% úrok.
Zhodnocení se blíží k 5 %
Díky výraznému navýšení úroků dosáhnete také na vyšší celkové zhodnocení. Pokud budete spořit 1 700 Kč měsíčně po dobu 6 let, dosáhnete po započtení maximální státní podpory a po odečtení poplatků a daní na výnos přes 4,8 %.
Důležité je také zmínit, že nabídka Moneta Stavební spořitelny není podmíněná splněním dalších podmínek. Dosud jste si přitom u podobných nabídek museli zároveň založit účet u mateřské banky a aktivně ho využívat.
Aktuálně ale ostatní hráči na trhu podobné akční nabídky nenabízejí. Tím pádem se u nich v praxi dostanete na zhodnocení peněz pod 4 %:
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) nabízí zhodnocení 3,96 %,
Modrá pyramida 3,94 %,
ČSOB Stavební spořitelna 3,85 %
Přijde konkurenční boj?
Je otázkou, jak ostatní hráči na trhu na takto razantní krok Moneta Stavební spořitelny zareagují.
Obecně platí, že spořitelny ke změně úrokových sazeb nepřistupují příliš často. Nicméně navýšení úroků u Moneta Stavební spořitelny je tak výrazné, že pravděpodobně donutí k určitému zvýšení sazeb i další poskytovatele.
Proto si nezapomeňte vždy předem porovnat aktuální nabídky. Pomůže vám s tím náš přehled a porovnání stavebního spoření. Kromě úroků v něm najdete i cenu za vedení spoření a další podmínky.
Pomohl i zájem o půjčky
Na růst úroků má v současné době vliv hlavně výrazné zvyšování sazeb České národní banky. Svou základní sazbu totiž postupně zvedla až na 5 %.
Kvůli tomu rostou úroky také u půjček, které poskytují stavební spořitelny. Tím pádem mají poskytovatelé prostor i ke zvedání sazeb u stavebního spoření.
Spořitelny si navíc na rozdíl od bank nepůjčují peníze na úvěry jinde, ale čerpají z prostředků, které si u nich klienti uloží. A protože zájem o úvěry ze stavebního spoření roste, potřebují, aby u nich lidé ukládali víc peněz.
Motivují je k tomu právě vyšším úrokem.
Výhodnější než spořicí účty
Stavební spořitelny navíc musí soupeřit i s dalšími spořicími produkty na trhu. Hlavně se:
U spořicích účtů přitom na podobné zhodnocení v současné době nedosáhnete. Nejvyšší úrok na klasickém spořicím účtu nabízí Trinity Bank, u které získáte u ní sazbu 4,08 %.
Vyšší úrok najdete u účtu s delší výpovědní lhůtou. J&T Banka úročí vklady s měsíční výpovědní lhůtou úrokem 4,15 %, s tříměsíční lhůtou pak 4,35 %.
V takovém případě už ale nemáte klasický spořicí účet, který si zakládá zejména na flexibilitě. Zmíněné produkty jsou spíš kompromisem mezi spořicím účtem a termínovaným vkladem.
U klasického spoření tak dosáhnete na 4% úrok už jen u:
Peníze můžete zhodnotit i díky termínovaným vkladům. Ani v tomto případě ale současné nabídky nedokáží překonat Moneta Stavební spořitelnu.
Nejvyšší úrok nabízí Trinity Bank – 4,58 % při závazku na jeden rok.
Druhou nejlepší nabídku má pak J&T Banka se sazbou 4,5 %. Další nabídky už se pohybují pod hranicí 4,5 %.
Rozdíly ve flexibilitě i úročení
Z předchozího srovnání vyplývá, že nejvyšší zhodnocení získáte u stavebního spoření. Musíte se ale smířit s tím, že se k penězům minimálně 6 let nedostanete.
Pokud prostředky vyberete dřív, přijdete o veškerou státní podporu a zhodnocení rapidně klesne.
O něco pružnější jsou termínované vklady, u kterých si sami vyberete dobu závazku. V tomto období opět nesmíte peníze vybrat.
Když tuto podmínku nedodržíte, čekají vás poplatky za předčasný výběr. Zhodnocení je pak minimální.
Nejflexibilnější jsou spořicí účty. Peníze z nich vyberete skoro stejně rychle jako u běžného účtu – a bez jakýchkoliv poplatků.
Rozdíl je také v přístupu k úročení vkladů:
u spořicího účtu může banka úroky změnit prakticky kdykoliv,
u stavebního spoření zůstanou úroky stejné minimálně 6 let,
u terminovaných vkladů se úroky nemění po dobu závazku.
Na inflaci nestačí
Pokud se pro jednu z výše zmíněných možností rozhodnete, musíte se smířit s tím, že v současné době zhodnocení ani zdaleka nestačí na inflaci.
V březnu meziročně stoupla už na 12,7 %. A podle odhadu ministerstva financí bude její průměrná hodnota za celý rok 12,3 %.
Jestli chcete peníze zhodnotit nad tuto úroveň, musíte zvolit investice. Jsou ale vhodné spíš pro zkušenější obchodníky – jsou rizikovější a nemáte u nich garantované zhodnocení.
Na rozdíl od spoření.
U něj máte jasně daný úrok a navíc víte, že o své peníze nepřijdete. Vaše úspory jsou totiž ze zákona pojištěné až do výše 100 000 euro, tedy zhruba 2,5 milionu korun.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Stavební spoření nabízí úrok 2,5 %. Nejvíc za posledních 10 let
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.