Vysoké úroky. Faktor, který nahrává novým smlouvám na stavební spoření, zároveň ale vede k tomu, že ubývá úvěrů ze stavebka. Vyplývá to ze statistik za první polovinu letošního roku. Podle nich lidé uzavřeli 277 494 nových smluv o stavebním spoření, což je o 12 % víc než loni za stejné období.
Poskytovatelé však zároveň hlásí 30% pokles u prodeje úvěrů. Klienti si totiž jejich prostřednictvím v prvním letošním pololetí půjčili přes 39 miliard korun.
Využili k tomu zhruba 31 000 nových úvěrových smluv, což je meziročně o 9,5 % méně. V posledních měsících navíc pokles ještě zrychluje.
Jen v červnu se snížil počet sjednaných úvěrů o 50 % v porovnání se stejným obdobím minulého roku. Podobný pokles zaznamenaly stavební spořitelny už v předchozím měsíci. V květnu se totiž počet úvěrů meziročně propadl o 52 %.
V tomto případě je ale důležité podotknout, že se nejedná o tak drastický pokles, jak se na první pohled zdá. Minulý rok si totiž lidé půjčovali mnohem víc než v předchozích letech.
Současné hodnoty se tak vrací na úroveň roku 2020. A to je vzhledem k současným sazbám poměrně dobrý výsledek.
Průměrná hodnota úroků u nových zajištěných úvěrů stavebních spořitelen byla v červnu 4,84 %. Ještě před dvěma lety se přitom pohybovaly okolo 2 %.
Úroky u spořitelen navíc s určitým zpožděním kopírují sazby hypoték v bance. Dá se proto čekat, že budou i dál růst.
Nezajištěným půjčkám pomohly nízké úroky
Jiná situace je v oblasti nezajištěných úvěrů ze stavebního spoření. U nich v květnu objemy vystřelily vzhůru. A růst pokračoval i v červnu.
Je to dané tím, že úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření jsou zákonem omezené, a navíc jsou pevně sjednané ve smlouvě o stavebním spoření.
Sazba se tedy dlouhodobě drží pod 4 %.
Spoření roste o desítky procent
Růst je vidět také v oblasti samotného spoření. Může za to hlavně fakt, že poskytovatelé v předchozích měsících navýšily úrokové sazby.
Hned čtyři z pěti spořitelen tak hlásí za první pololetí zvýšení v počtu nových smluv o stavebním spoření. Jsou to:
Jen ČSOB Stavební spořitelna zaznamenala meziroční pokles o 6,7 %.
Pokud se ale podíváme jen na červnová data, jsou na tom lépe než loni všechny spořitelny. Celkový počet nových smluv o stavebním spoření v tomto měsíci totiž vzrostl dokonce o 49 % v porovnání se stejným obdobím minulého roku.
Lidé mění staré smlouvy za nové
Na vysoký růst zájmu o stavební spoření má velký vliv fakt, že lidé často ukončují své stávající smlouvy, aby si založili nové stavebko s vyšším úrokem.
Postupují tak zejména ve chvíli, kdy spoří alespoň 6 let. Taková je minimální doba k tomu, aby mohli lidé smlouvu vypovědět a nepřišli o státní podporu.
I kvůli tomu je vidět výrazný pokles v objemu uložených peněz na stavebním spoření. Zatímco ještě na přelomu roku měli lidé naspořeno přes 355 miliard korun, v červnu už to bylo skoro o 20 miliard méně.
Přispívá k tomu i to, že spořitelny mají větší konkurenci v jiných produktech. Například u spořicích účtů, kde sazby rostou až k 5 %.
Nejvyšší zhodnocení: 5,4 %
Úroky u stavebního spoření nyní stoupají až ke 3 %. Pokud tedy měsíčně spoříte 1 700 korun dosáhnete po započtení všech bonusů na zhodnocení i víc než 5 %.
Nejlepší nabídku má v současnosti Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Když si u ní založíte účet on-line, zhodnotíte své peníze o téměř 5,4 %.
Skoro stejný výnos pak nabízí ještě Moneta Stavební spořitelna.
Aktuální nabídky si najdete například díky přehledu a porovnání stavebního spoření. Kdykoliv tak jednoduše vyhledáte to nejvýhodnější stavebko, které je aktuálně na trhu.
Pro děti ještě výhodněji
Na ještě vyšší zhodnocení dosáhnete, pokud založíte stavební spoření svým dětem. U Buřinky tak mohou vaše děti „vydělat“ přes 5,6 % ročně.
Je to i díky vstupnímu bonusu, který je nově 3 500 korun.
Abyste ho ale získali, musíte splnit tyto podmínky:
Pokud tedy přemýšlíte, jak nejlépe uložit své peníze, určitě zvažte i stavební spoření. Aktuálně totiž nabízí podmínky, jaké tu dlouho nebyly.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Stavební spoření: víc nových smluv, méně úvěrů. Kvůli úrokům
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.