Vysoké úroky. Faktor, který nahrává novým smlouvám na stavební spoření, zároveň ale vede k tomu, že ubývá úvěrů ze stavebka. Vyplývá to ze statistik za první polovinu letošního roku. Podle nich lidé uzavřeli 277 494 nových smluv o stavebním spoření, což je o 12 % víc než loni za stejné období.
Poskytovatelé však zároveň hlásí 30% pokles u prodeje úvěrů. Klienti si totiž jejich prostřednictvím v prvním letošním pololetí půjčili přes 39 miliard korun.
Využili k tomu zhruba 31 000 nových úvěrových smluv, což je meziročně o 9,5 % méně. V posledních měsících navíc pokles ještě zrychluje.
Jen v červnu se snížil počet sjednaných úvěrů o 50 % v porovnání se stejným obdobím minulého roku. Podobný pokles zaznamenaly stavební spořitelny už v předchozím měsíci. V květnu se totiž počet úvěrů meziročně propadl o 52 %.
V tomto případě je ale důležité podotknout, že se nejedná o tak drastický pokles, jak se na první pohled zdá. Minulý rok si totiž lidé půjčovali mnohem víc než v předchozích letech.
Současné hodnoty se tak vrací na úroveň roku 2020. A to je vzhledem k současným sazbám poměrně dobrý výsledek.
Průměrná hodnota úroků u nových zajištěných úvěrů stavebních spořitelen byla v červnu 4,84 %. Ještě před dvěma lety se přitom pohybovaly okolo 2 %.
Úroky u spořitelen navíc s určitým zpožděním kopírují sazby hypoték v bance. Dá se proto čekat, že budou i dál růst.
Nezajištěným půjčkám pomohly nízké úroky
Jiná situace je v oblasti nezajištěných úvěrů ze stavebního spoření. U nich v květnu objemy vystřelily vzhůru. A růst pokračoval i v červnu.
Je to dané tím, že úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření jsou zákonem omezené, a navíc jsou pevně sjednané ve smlouvě o stavebním spoření.
Sazba se tedy dlouhodobě drží pod 4 %.
Spoření roste o desítky procent
Růst je vidět také v oblasti samotného spoření. Může za to hlavně fakt, že poskytovatelé v předchozích měsících navýšily úrokové sazby.
Hned čtyři z pěti spořitelen tak hlásí za první pololetí zvýšení v počtu nových smluv o stavebním spoření. Jsou to:
Jen ČSOB Stavební spořitelna zaznamenala meziroční pokles o 6,7 %.
Pokud se ale podíváme jen na červnová data, jsou na tom lépe než loni všechny spořitelny. Celkový počet nových smluv o stavebním spoření v tomto měsíci totiž vzrostl dokonce o 49 % v porovnání se stejným obdobím minulého roku.
Lidé mění staré smlouvy za nové
Na vysoký růst zájmu o stavební spoření má velký vliv fakt, že lidé často ukončují své stávající smlouvy, aby si založili nové stavebko s vyšším úrokem.
Postupují tak zejména ve chvíli, kdy spoří alespoň 6 let. Taková je minimální doba k tomu, aby mohli lidé smlouvu vypovědět a nepřišli o státní podporu.
I kvůli tomu je vidět výrazný pokles v objemu uložených peněz na stavebním spoření. Zatímco ještě na přelomu roku měli lidé naspořeno přes 355 miliard korun, v červnu už to bylo skoro o 20 miliard méně.
Přispívá k tomu i to, že spořitelny mají větší konkurenci v jiných produktech. Například u spořicích účtů, kde sazby rostou až k 5 %.
Nejvyšší zhodnocení: 5,4 %
Úroky u stavebního spoření nyní stoupají až ke 3 %. Pokud tedy měsíčně spoříte 1 700 korun dosáhnete po započtení všech bonusů na zhodnocení i víc než 5 %.
Nejlepší nabídku má v současnosti Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Když si u ní založíte účet on-line, zhodnotíte své peníze o téměř 5,4 %.
Skoro stejný výnos pak nabízí ještě Moneta Stavební spořitelna.
Aktuální nabídky si najdete například díky přehledu a porovnání stavebního spoření. Kdykoliv tak jednoduše vyhledáte to nejvýhodnější stavebko, které je aktuálně na trhu.
Pro děti ještě výhodněji
Na ještě vyšší zhodnocení dosáhnete, pokud založíte stavební spoření svým dětem. U Buřinky tak mohou vaše děti „vydělat“ přes 5,6 % ročně.
Je to i díky vstupnímu bonusu, který je nově 3 500 korun.
Abyste ho ale získali, musíte splnit tyto podmínky:
Pokud tedy přemýšlíte, jak nejlépe uložit své peníze, určitě zvažte i stavební spoření. Aktuálně totiž nabízí podmínky, jaké tu dlouho nebyly.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Stavební spoření: víc nových smluv, méně úvěrů. Kvůli úrokům
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.