Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2025

Stavební spoření v České republice patří dlouhodobě k oblíbeným finančním produktům. Jeho velkým benefitem totiž byla státní podpora. V roce 2024 však došlo k jejímu snížení na polovinu. Řada lidí se tak ptá, jestli se i v roce 2025 vyplatí sjednat si stavební spoření.
Kdo v Česku nabízí stavební spoření?
Stavební spoření není klasickým základním bankovním produktem. Proto jeho poskytování v České republice má na starosti jen pětice specializovaných stavebních spořitelen. Do roku 2025 nám vstupují v abecedním pořadí ČSOB Stavební spořitelna, Modrá pyramida, Moneta stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, stavební spořitelna České spořitelny.
Kde a za jakých podmínek lze stavební spoření získat?
Asi vás nepřekvapí, že stavební spoření dnes najdete doslova na každém rohu. Všechny stavební spořitelny jsou součástí finančních skupin, takže stavebko nabízí banky formou přeprodej na svých přepážkách a umí jej sjednat tisíce finančních poradců různých institucí. Také proto mají Češi uzavřené přes 3 miliony smluv o stavebním spoření. Pokud chcete stavební spoření sjednat a získat ty nejvýhodnější podmínky, vyhlédněte si nějakou akční nabídku a sjednejte stavebko online. Třeba v našem srovnávači stavebních spoření.
Stavební spoření mohou uzavřít pouze fyzické osoby – možná překvapivě kromě Čechů také občané států Evropské unie s trvalým pobytem v ČR a přiděleným rodným číslem. Potřebujete k tomu jen občanský průkaz, nebo jiný osobní doklad s potvrzením po trvalém pobytu.
Dětské stavební spoření může uzavřít zákonný zástupce dítěte, tedy obvykle rodič. Peníze může posílat kdokoliv s vědomím, že se stávají majetkem dítěte a při ukončení smlouvy je nutný souhlas všech zákonných zástupců.
Proč mít stavební spoření i v roce 2025?
Nyní už se dostáváme k odpovědi na otázku, jestli se i v roce 2025 vyplatí stavební spoření. Odborníci se shodují na tom, že ano, a to zejména těm, kteří hledají bezpečný způsob zhodnocení úspor. K výhodám stavebního spoření patří kromě státní podpory v maximální výši 1 000 Kč ročně také pevně stanovená úroková sazba po celou dobu trvání smlouvy, pojištění vkladů až do výše 100 000 EUR a také možnost čerpání výhodného úvěru. Zhodnocení úspor se aktuálně pohybuje okolo 4 až 6 % ročně. A je stavební spoření spojeno s poplatky? Zpravidla ano, zejména se jedná o poplatek za uzavření smlouvy a poplatek za vedení účtu.
I přes snížení maximální státní podpory na 1 000 Kč ročně nabízí stavební spoření v České republice atraktivní zhodnocení až 6 %, které zahrnuje základní úrokovou sazbu, bonusy a maximální státní podporu.
TIP pro vás: Pravidla úspěšného spoření: Objevte triky, se kterými najdete to nejlepší spoření
Ještě tu máme výhody úvěrového tarifu stavebního spoření
Stavební spoření od jakživa kombinuje možnost spoření se státním příspěvkem i možnost půjčky či hypotečního financování. Na rozdíl od spoření je úvěr ze stavebka vázaný účelově na věci spojené s bydlením. Úvěr ze stavebního spoření lze získat již po 24 měsících od uzavření smlouvy o stavebním spoření. Je přitom potřeba mít zpravidla naspořeno alespoň 30 až 450% z cílové částky a spořitelna vám obvykle půjčí maximálně 50% z cílové částky. Pro získání úvěru ze stavebního spoření na rozdíl od hypotéky nemusíte zastavovat nemovitost. Daňový odpočet úroku pak umožňuje úvěr ze stavebka stejně jako hypotéka.
Pro získání úvěru ze stavebního spoření na rozdíl od hypotéky nemusíte zastavovat nemovitost. Daňový odpočet úroku pak umožňuje úvěr ze stavebka stejně jako hypotéka.
Je možné ukončit stavební spoření předčasně?
Stavební spoření je možné ukončit předčasně, je však třeba myslet na to, že je tento krok spojený s několika nevýhodami. V první řadě při předčasném ukončení smlouvy přijdete o veškerou doposud připsanou státní podporu. Některé stavební spořitelny si navíc účtují poplatky za předčasné ukončení, které se mohou pohybovat mezi 0,5 až 1 % z cílové částky. Předčasné ukončení stavebka je tedy finančně nevýhodné. Vždy se proto doporučuje počkat na uplynutí vázací doby.
Je v roce 2025 výhodnější stavební spoření nebo spořicí účty?

To, zda pro vás bude výhodnější zhodnotit peníze na spořicím účtu nebo prostřednictvím stavebního spoření, se odvíjí hned od několika faktorů. Kromě výše úrokové sazby je totiž třeba zvážit i individuální potřeby a finanční cíle.
- Stavební spoření pro získání plné státní podpory vyžaduje minimální vázací dobu šesti let, což omezuje likviditu vložených financí.
- Naopak v případě spořicího účtu, který je v současné době spojený s úrokovou sazbou okolo 3 až 4 %, budete mít peníze kdykoliv k dispozici. Srovnání nejlepších spořicích účtů pro rok 2025 na vás čeká zde.
Je proto dobré pečlivě zvážit, jestli upřednostníte vyšší výnos s delší vázací dobou nebo okamžitou dostupnost peněz s nižším úročením.
Mohlo by vás zajímat: Stavební spoření pro seniory: 3 situace, kdy se vám vyplatí
Jaké jsou dnes úrokové sazby stavebka a spořicích účtů?




Jaké jsou úrokové sazby úvěrů ze stavebka a hypoték?




