Hodně aktivně vstoupily do letošního roku stavební spořitelny na českém trhu. Prakticky všechny spustily akce, které si jinak nechávají až na konec roku. Chtějí tím přilákat nové klienty. A zajistit si dost peněz na úvěry ze stavebního spoření.
Jak jsme nedávno psali, minulý rok byl pro stavební spořitelny velmi úspěšný. Alespoň z pohledu nově uzavřených smluv. Jejich počet přesáhl půl milionu a poskytovatelé dělají všechno proto, aby jich letos bylo ještě víc.
Hned v lednu proto spustili akce, se kterými běžně vyčkávají na konec roku. V tom období se jimi snaží získat klienty, kteří na poslední chvíli uvažují o tom, že si založí „stavebko” a získají státní příspěvek.
Letos se ale spořitelny rozhodly nevyčkávat. Buď odstartovaly nové akce, nebo nechaly v platnosti ty z konce minulého roku. Hned v lednu tedy klientům nabídly výhodnější podmínky, než jaké jsou běžně k dispozici.
Podoba jednotlivých akcí je zpravidla stejná. Poskytovatelé klientům nabídnou finanční bonus, který při správné cílové částce pokryje poplatek za uzavření nové smlouvy.
Například u Modré pyramidy a u Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinka) nyní dostanete až 2 000 korun. Pokud tedy nastavíte cílovou částku maximálně na 200 000 korun, získáte zpátky celý poplatek za uzavření smlouvy. Ten je vždy 1% z cílové částky.
U obou spořitelen je vyplacení bonusu podmíněné také naspořením určité částky. V prvních čtyřech měsících tak musíte na „stavebku” našetřit alespoň:
Podobnou akci nabízí také Raiffeisen stavební spořitelna. Poplatek za uzavření smlouvy odpustí všem novým klientům, kteří si založí stavební spoření s cílovou částkou 150 000 korun. V praxi tak ušetříte 1 500 korun.
Nabídka Raiffeisen stavební spořitelny přitom platí až do konce března. U akcí Modré pyramidy a Stavební spořitelny České spořitelny máte čas jen do konce února.
Na odpuštění úvodního poplatku láká už od konce minulého roku také Wüstenrot stavební spořitelna. V jejím případě na něj ale mají nárok pouze mladí do 24 let nebo naopak klienti, kterým bylo alespoň 55 let. A to u cílových částek 200 000 nebo 500 000 korun.
Nejvyšší bonus aktuálně nabízí Českomoravská stavební spořitelna (Liška). Až 4 500 korun. Je ale podmíněný:
Pokud si ke „stavebku” sjednáte pouze běžný účet, dostanete 3 500 korun.
A když naopak přidáte jen penzijní spoření, bude prémie 2 500 korun.
Proč se ale spořitelny k těmto akcím odhodlaly už zkraje roku? Odpověď je jednoduchá – potřebují víc peněz na zajištění úvěrů ze stavebního spoření.
Přestože loni zájem o tyto půjčky výrazně klesl, lidé si stále půjčili 50,6 miliardy korun. A analytici předpokládají, že letos tato částka poroste. Proto se poskytovatelé potřebují na očekávaný růst poptávky připravit.
Tím spíš, že v současnosti mají lidé od stavebních spořitelen půjčených celkem 287 miliard korun. Úspory na „stavebku” se přitom pohybují okolo 355 miliard. Rezervy se tak postupně tenčí.
Zhruba třetina z asi 3,2 milionu smluv o stavebním spoření je navíc starší než 6 let. Znamená to, že je klienti mohou kdykoliv ukončit a peníze si vybrat, aniž by přišli o státní podporu.
Stavebním spořitelnám pomáhá s přilákáním nových klientů kromě akčních nabídek také současná ekonomická situace. Zejména vysoká inflace. Stavební spoření je totiž v současnosti jediným spořicím produktem, který si s ní dokáže poradit.
Pokud na „stavebko” každý rok vložíte 20 000 korun, získáte od státu maximální možný příspěvek. Tedy 2 000 korun. Když k tomu přičtete i nabízené úroky, dostanete se na výnos přesahující 3,5% ročně. A pokud využijete některou ze současných akčních nabídek, může se zhodnocení dostat i na 4%.
Stačí si jen projít srovnání stavebního spoření a vybrat to, které je aktuálně nejvýhodnější.
Pamatujte ale, že byste peníze ze stavebního spoření neměli vybrat dřív než po 6 letech. Jinak přijdete o státní bonus. A budete se muset spokojit jen s úrokem, který se aktuálně pohybuje okolo 1% nebo lehce nad touto hranicí.
Podle Asociace českých stavebních spořitelen se založení „stavebka” začátkem roku vyplatí ještě z jednoho důvodu. Snadněji naspoříte částku, kterou potřebujete k získání státního příspěvku.
„Pokud lidé nechají stavební spoření až na závěr roku, může se stát, že jim peníze v rodinném rozpočtu budou nakonec chybět. Je rozdíl dát dvanáctinásobek sjednané měsíční úložky najednou, nebo platit plánovaně necelé dva tisíce korun měsíčně,“ upozornil tajemník asociace Jiří Šedivý.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
KOMENTÁŘE k článku Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.