Stres z bydlení: Porovnání nákladů na vlastní byt a nájem v ČR

Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Dramatický růst nájemného v posledních letech
Data ze serveru Sreality.cz ukazují významný nárůst cen nájemného v letech 2021 - 2024. Nejvíce se zdražilo nájemní bydlení v malých bytech, a to o více než čtvrtinu. Nájem ve velkých bytech podražil o pětinu, v rodinných domech o něco víc než o jednu osminu. Procentuální vyjádření růstu nájemného najdete v tabulce níže.
Aktuální data ukazují významný nárůst nájemného i za poslední rok. U malých bytů dosáhlo zdražení 5,7 %, u velkých bytů 5,1 % a u rodinných domů dokonce 6,8 %. Expert na financování bydlení Libor Ostatek z Broker Trust a Golem Finance předpovídá, že obdobné tempo růstu kolem pěti procent lze očekávat i v následujícím roce.
Tabulka: Nárůst cen jednotlivých typů nemovitostí mezi lety 2021 - 2024 a za poslední rok
Typ nemovitosti | Nárůst nájemného mezi roky 2021-2024 | Nárůst nájemného za poslední rok |
---|---|---|
Malé byty | 27,9 % | 5,7 % |
Velké byty | 21,6 % | 5,1 % |
Rodinné domy | 13,6 % | 6,8 % |
Zdroj: Sreality.cz

Náklady na bydlení vs. příjmy
„S příchodem inflační vlny a energetické krize nárůst reálných mezd v podstatě nestíhá nárůst nájmů. Napětí nám vzniká ve všech souvisejících věcech, které s nájmy musíme hradit. Energie a veškeré poplatky, fond oprav, který nemůže být logicky levnější, pokud nám materiály vyskočily za poslední tři roky řádově o desítky procent," vysvětluje Libor Ostatek.
Mohlo by vás zajímat: Ti, kteří bydlí ve vlastním, jsou bohatší
Dostupnost bydlení v evropském kontextu
V České republice lidé vydávají na nájemní bydlení průměrně 40 % čistého příjmu, v Praze až 50 %. A jak je to v jiných metropolích okolo nás? Pro srovnání šel server SeznamZprávy.cz do Vídně, Kodaně, Amsterodamu a do Mnichova:
- Vídeň: 15-20 % čistých příjmů
- Kodaň, Amsterdam: 20-25 % čistých příjmů
- Mnichov: 30 % čistých příjmů.
Větší zájem o nájmy vyvolala zhoršená dostupnost vlastnictví
Věková hranice pro pořízení vlastního bydlení se posunula. „Věk, kdy si můžeme pořídit vlastnické bydlení, se posouvá minimálně o pět let. Před lety to šlo celkem v pohodě už kolem třicátého roku věku, tak dneska se posouváme k nějakým 35 letům," konstatuje odborník z Broker Trust a Golem Finance.
Ale není to jediný důvod drahých nájmů
K růstu cen nájemního bydlení přispívají i demografické změny. „Štěpí se rodiny, poptávky singles je daleko více,“ zmiňuje Ostatek. Že poptávka převyšuje nabídku, dokazuje i nízký počet aktuálně nabízených bytu k pronajmutí. Okolo Prahy nenajdeme téměř žádné. Analýza portálu Sreality.cz ukazuje, že průměrná doba inzerce u malých bytů činila ve třetím čtvrtletí tohoto roku jen 34 dní.
„V Praze velmi rychle pronajmete malý byt, ale budete déle hledat nové nájemníky do velkých bytů. Nejrychleji malý i velký byt aktuálně pronajmete v Jihomoravském, Plzeňském a Středočeském kraji," upřesňuje Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.
Současné změny na hypotečním trhu ale mohou pomoci
Podle expertů se situace může brzy zlepšit. Úrokové sazby hypoték klesly pod 5 %, což by mohlo motivovat k pořízení vlastního bydlení. „Lidé na „spořáku" nedostanou skoro nic, navíc se říká, že nemovitosti budou zdražovat a hypotéky se dostaly pod pět procent. Lidé si řeknou, už je čas. Už to pomalu spíná a příští rok se to projeví," předpovídá Libor Ostatek.
A jak jsou výdaji na bydlení zatíženi lidé ve vlastním?
Je samozřejmě rozdíl mezi tím, zda ještě platí hypotéku, nebo už ji doplatili, a výdaje jdou jen do energií a služeb spojených s bydlením. Průzkumný projekt Život k nezaplacení, od Českého rozhlasu, ukazuje markantní rozdíly.
Nejvíce jsou výdaji na bydlení zatíženi lidé v nájmech, a to v průměru 37 % svých čistých příjmů. Lidé ve vlastním a s hypotékou vydávají na bydlení v průměru 36 % svých čistých příjmů. A lidé ve vlastním, kteří už hypotéku doplatili, vydávají na bydlení jen asi 20 % ze svých čistých příjmů. Ještě větší rozdíly pak jsou v domácnostech seniorů.