Banky.cz Články Aktuálně Stručné hodnocení webových prezentací bankovních institucí

Stručné hodnocení webových prezentací bankovních institucí

Stručné hodnocení webových prezentací bankovních institucí
20.1.2011 Aktuálně

Měsíc co měsíc poctivě navštěvujeme níže uvedené weby a čerpáme z nich nejaktuálnější informace pro naši databázi. Článek primárně hodnotí, jak dobře se nám s weby pracuje (kvalita a dostupnost informací, přehlednost a spousta dalších poznámek).

REKLAMA

Jak hodnotíme (0 až 3*)

0 – nevyhovující: banka urgentně potřebuje novou webovou prezentaci

1 – podprůměrné: málo přehledné, chybějící či špatně se hledající informace

2 – průměrné: těchto webů najdete mnoho, neurazí, ale ani neoslní. Bez zásadních nedostatků a chybějících informací, přehlednost není nejlepší. Prvky posouvající web do nadstandardu chybí.

3 – nadprůměrné: i zde by se našel námět na zlepšení, ale web je ze své podstaty již nyní nadprůměrně vstřícný k uživateli.

Obecně

Úvěrové kalkulačky: jsou velmi strohé, chybí mnoho parametrů, které banky určitě zohledňují (rodinný stav, bydlení, etc.). Obsáhlé kalkulačky jsou k vidění velmi zřídka (ČSOB, Sberbank, Hypoteční banka). Dobře provedená kalkulačka by navíc mohla sbírat leady což se neděje téměř nikde.

Úrokové sazby: naprostou samozřejmostí by měla být kompletní prezentace úrokových sazeb u všech produktů včetně pravidelné aktualizace. Valná většina bankovních ústavů toto pravidlo již bere jako samozřejmost. Bohužel můžeme stále narazit na několik odvážlivců (Citibank, Oberbank), kteří ke svému produktu místo sazebníku připojují poznámku „zavolejte si na infolinku“ či dokonce „navštivte pobočku“. Na tuzemském trhu je k dispozici přes 30 institucí bankovního typu pro retailové klienty a neochota prezentovat sazebníky on-line přímo vybízí k návštěvě konkurenčních webů.

Jazyková vybavenost: většinu webových prezentací je dnes již možné shlédnout nejen v českém jazyce. Angličtina je standard, druhým jazykem bývá zpravidla u zahraniční pobočky domovský jazyk centrály. Bohužel u webových prezentací nadstandardní jazyková vybavenost končí, cizojazyčných nástrojů přímého bankovnictví je stále velmi málo (osobních bankéřů schopných komunikovat anglicky ještě méně).

Méně je někdy více: a v jednoduchosti síla! Stejně jako smyslem powerpointové prezentace není předvést co největší škálu efektů, i web by měl plnit funkci především sdělovací. Bannery, efekty a složitá otevírací menu můžou působit jistě vyspěle, ale ne vždy přidají na přehlednosti. Barvy používat střídmě – web by neměl vypadat jako vánoční stromeček. Jednoduchý, logicky členěný a barevně sladěný web dodržující v menu jednotnou hierarchii může být klíčem k úspěchu.

Kocourkov: snahou většiny bank je přesunutí běžné správy účtu z přepážek poboček do nástrojů přímého bankovnictví (pro banku to je levnější, a proto jsou klienti motivování sníženými poplatky za transakce např. v internetbankingu resp. zvýšenými poplatky za obsluhu účtu na přepážkách). Opačným směrem se rozhodla vydat pouze záložna Unibon, která má zpoplatněné internetové bankovnictví a bezplatné příkazy na přepážkách.

Banky, záložny a stavební spořitelny

Stručné hodnocení webových prezentací bankovních institucíKomerční banka (***): Během podzimu 2010 byl zpuštěn nový web, který zvýšil již tak dobrou úroveň přehlednosti. Grafické zpracování příjemné, uživatelsky intuitivní ovládání. Dle našich zkušeností jeden z nejobsáhlejších bankovních webů (převážně z důvodu velmi široké škály produktů), úrokové a poplatkové sazebníky dostupné a přehledné, včetně úvěrových kalkulaček.

MONETA Money Bank (***): Přehledný web, barevně velmi dobře sladěn, včetně sazebníků a kalkulaček.

Expobank (***): Přehledný web, barevně velmi dobře sladěn, včetně sazebníků a kalkulaček.

mBank (***): Stručný a funkční web, velmi dobrá přehlednost a dostupnost informací (sazebníky, kalkulačky). Unikátním prvkem je bankovní blog s diskuzí (mimo Mbank a začínající Zuno banky nenajdete nikde). Propracovaný systém online žádostí o produkty, kdy do banky skutečně nemusíte téměř vůbec (banka za vámi vyšle poradce či kurýra se smlouvou připravenou k podpisu).

Raiffeisen Bank (**): Prvně příchozímu návštěvníkovi může orientace zpočátku činit drobné potíže, ale web je po krátkém rozkoukání docela přehledný, obsahující všechny podstatné informace. Úvěrové kalkulačky nicméně hledáme déle.

UniCredit Bank (**): Průměrný web, pěkná hypoteční kalkulačka, ne příliš dokonale vyřešené sazebníky. Webu by prospěla obecně větší jednoduchost.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Česká spořitelna (***): Během letošního roku byl zpuštěn nový web, který posunul přehlednost o několik tříd výše (starý web byl extrémně nepřehledný). Nové uživatelsky přívětivé prostředí, sazebníky i kalkulačky.

ČSOB (***): Přehledný web, barevně velmi dobře sladěn, včetně sazebníků a kvalitních kalkulaček.

ING (**): Vcelku pěkný web, který v sobě integruje nejen bankovní služby. K hypotéce (i když se jedná pouze o přeprodej) chybí podstatné informace. Iritující záležitostí je mluvící okénko „Dobrý den, jmenuji se Veronika...“, které vám začne hrát naplno bez varování.

Citibank (*): Nepřehledný web připomínající více E-shop než seriozní banku. Velmi by zde prospěla redukce bannerů, obrázků a jiných blikajících elementů. U termínovaných vkladů zcela chybí aktuální úrokové sazby (poznámka „zavolejte si na pobočku“ příliš nenadchne). Kompletní úrokový sazebník taktéž nenalezen.

Sberbank (***): Přehledný web, barevně velmi dobře sladěn, včetně sazebníků a kvalitní kalkulačky pro hypoteční úvěry.

Evropsko-ruská banka (***): Jednoduchý a přehledný web, zajímavostí jsou dvojjazyčné sazebníky.

Equa bank (***): Přehledný web, barevně velmi dobře sladěn, včetně sazebníků.

Oberbank AG (*): Banka během léta spustila nový web, který internetovou prezentaci posunul z kolonky „tragické“ pouze do „velmi špatné“. Nepříliš přehledný web připomínající pokusy s frontpagem, chybějící úrokové sazebníky. Jedna hvězdička za zveřejněný sazebník poplatků.

Sparkasse (**): Vcelku funkční a přehledný web, kde by bylo vhodné zapracovat na grafice. Zejména úrokový sazebník je na pohled slušně řečeno nepřitažlivý.

Poštovní spořitelna (**): Web, kterému by prospěla redukce velikosti obrázků a přístupových cest k produktům (k produktu se z výchozí stránky lze dostat až zbytečně mnoha způsoby což může ve výsledku ztížit orientaci). Přehledné sazebníky i kalkulačky.

JT Bank (**): Možná nejjednodušší bankovní web u nás, poskytuje naprosté minimum informací, žádný balast, sazebníky dostupné, grafika neoslní. Samostatný web pro produkt „clear deal“ je o poznání přitažlivější.

Hypoteční banka (***): Pěkný, přehledný, barevně dobře sladěný a přitažlivý web, kterému nechybí ani sazebník a pokročilá kalkulačka hypotečních úvěrů.

Modrá Pyramida (**): Průměrně přehledný web, kterému by prospěla malá redukce dekoračních prvků, nevhodně dělené sazebníky pro produkty KB a Modré Pyramidy, kalkulačky.

Českomoravská stavební spořitelna (**): Průměrně přehledný web, místy připomínající E-shop. Více cest z úvodní stránky k produktům může působit zbytečně zmateně. Zajímavé kalkulačky všeho druhu.

Běžný účet bez poplatků

Wüstenrot stavební spořitelna (**): Opět mírně přeplácaný průměr, typově velmi podobné ČMSS. Zajímavostí je mírně zaváděcí informace slibující klientům u stavebního spoření státní podporu ve výši 3000 Kč.

Unibon (***): Jednoduchý, funkční a přehledný web, obsahující všechny podstatné informace, bez balastu.

Moravský peněžní ústav (***): Jednoduchý, funkční a přehledný web, obsahující všechny podstatné informace, bez balastu. Všimněte si silné závislosti přehlednosti webu na složitosti produktové nabídky/podmínek/sazebníků.

WPB Capital (**): Průměrně přehledný web, obsahuje všechny podstatné informace. Dobrým nápadem je možnost jedním kliknutím zvětšit písmo (ocení zvláště senioři).

Fio banka (***): Spolu s transformací z družstevní záložny na banku přišel i nový web. Přehledný, se všemi informacemi, barevně příjemně sladěn, nadstandardní informační servis i internetové bankovnictví.

MSD (***): Jednoduchý, funkční a přehledný web, obsahující všechny podstatné informace, bez balastu.

Akcenta (***): Jednoduchý, funkční a přehledný web, obsahující všechny podstatné informace, bez balastu. Slovenská verze webu ve výstavbě.

Peněžní dům (***): Družstvo letos spustilo nový web, který se na rozdíl od staré verze může pyšnit vyšší přehledností a funkčností.

Creditas (***):U malého webu družstevní záložny příjemně překvapí možnost zřízení účtu on-line (zažádat).

Artesa (**): Vcelku přehledný web (otevírací menu se vám občas nechtěně zavře), co produkt to sazebník – uživatelsky méně přívětivé řešení oproti centrálnímu sazebníku.

Vojenská DZ (*): Jedna hvězdička za zveřejněné podstatné informace (míra aktuality je otázkou), jinak naprostá tragédie. Web vojdz.cz vyhledávače sice naleznou, ale zařadí jej až na druhou stranu seznamu. Celkově působí webová prezentace mrtvě a nudně, jako by několik let nebyla aktualizována (ano, letos byla mírně updatována homepage). Můžeme jen hádat, zda nebyl web stvořen pracovníkem na přepážce během obědové přestávky.

AXA Bank (***): Funkční a přehledný web, obsahující všechny podstatné informace.

Raiffeisen stavební spořitelna (***): Funkční a přehledný web, obsahující všechny podstatné informace. Hypoteční úvěry jsou zbytečně schované.

Stavební spořitelna České spořitelny (***): Možná až příliš obsáhlý web vzhledem k množství nabízených produktů, nicméně přehlednost zachována.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Stručné hodnocení webových prezentací bankovních institucí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

AirBank: Akce pro aktivní klienty

AirBank: Akce pro aktivní klienty

5.11.2024 Aktuálně

Air Bank od 1. 11. přináší akci pro aktivní klienty. Akce je poskytována ve dvou formách.

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

5.11.2024 Aktuálně

Úrokové sazby v říjnu klesaly jen velmi pozvolna. Platí to o nabídkových indexech i reálných úrokových sazbách.

Z naší bankovní poradny

Nechci platit úroky za úvěr na bydlení

Dobrý den, dcera si před 11ti lety vzala úvěr ze stavebního spoření. Řádně splácí. Má 2 děti a je na mateřské. Před 2 lety jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Po mateřské ji čeká invalidní důchod. Není schopna splácet, platím to za ni já jako její matka. Sama jsem invalida 3. stupně. Chtěla jsem úvěr doplatit, ovšem nám bylo sděleno, že stále ještě splácíme úroky. Za 11 let bylo zaplaceno 1 100 000 Kč. Smlouva byla od ČMSS, dnes ČSOB. Údajně máme splatit ještě 900 000 Kč. Smlouva nemá vyznačeno datum ukončení ani celkovou částku ke splacení. Dceři bylo 22 let když smlouvu podepisovala, byla nezkušená. Dnes je ohrožena chudobou při tom co po ní chtějí aby splácela. Na mě to působí jako klasická lichva. Sama mám invalidní důchod a představa že klasické bance máme zaplatit úrok před 800 000 Kč je šílená. Moc prosím o radu, jestli je nějaká cesta ven, zneplatnění úvěru? Moc děkuji Dobrý den, kolik si prosím dcera v roce 2011 půjčila peněz? Úroky z úvěrů ze stavebních spoření a hypoték jsou jedny z nejnižších, obvykle do 5%. Neúčelové půjčky mají vyšší sazby (až 10%), kreditní karty a kontokorenty 15-25%, nebankovní půjčky i stovky až tisíce procent. Pokud si dcera půjčila např. 2 mil. Kč, pak při úrokové sazbě 5% byly úroky cca 100 000 Kč ročně. Za 10-15 let mohou úroky činit třeba i 1 mil. Kč. O lichvu ani nic mimořádného nejde. Když si Vy půjdete uložit své peníze do banky, taktéž Vám banka bude platit úrok, aktuálně 4-5%. Pokud byste si do banky uložila 2 mil. Kč, banka by Vám platila s úrokem 4% ročně 80 000 Kč. A pokud si někdo jiný půjde do banky půjčit 2 mil. Kč, bude bance platit 5%, tedy 100 000 Kč. Z těchto 100 000 Kč banka vyplatí 80 000 Kč tomu, kdo si do banky uložil peníze. A zbylých 20 000 Kč si ponechá na pokrytí nákladů a tvorbu přiměřeného zisku.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena