Které banky zvýšily sazby u termínovaných vkladů? A jak jsou na tom s úroky družstevní záložny? Poradíme, jaký očekávat vývoj na poli spoření v roce 2018.
Posledních 5 let bylo ve znamení neustálého poklesu úrokových sazeb u spořících produktů. To bylo důsledkem značného přebytku likvidity na trzích, který způsobila politika centrálních bank. Kvantitativní uvolňování (pumpování peněz do ekonomiky) sice přineslo skrz levné úvěry kýžený růst inflace a taktéž podpořilo ekonomiku. Bylo to ovšem za cenu deformace peněžního trhu, kdy výjimkou nebyly ani záporné úroky (střadatelé platili dlužníkům za to, že jim mohli své peníze půjčit).
Riziko přehřívající se ekonomiky nakonec donutilo ČNB ke zvyšování základních úrokových sazeb. Zatímco první srpnové navýšení sazeb o 0,25% se obešlo téměř bez jakéhokoliv efektu na poli úvěrových a spořících produktů, druhý listopadový růst sazeb (opět o 0,25%) již výrazněji zahýbal hypotékami. Následně několik prvních bank ohlásilo růst úroků u termínovaných vkladů.
J&T Banka, Equa bank a Sberbank zvedly v posledních týdnech plošně všechny úrokové sazby pro termíny 1-5 let. NEY spořitelní družstvo zavedlo bonus pro termín na 3 roky, který nyní převyšuje úroky pro vklady na 4-10 let.
Nejlepší bankovní termínované vklady níže:
Kdo se nespokojí s nižšími bankovními úroky, ten musí zabrousit do vod družstevních záložen, které nabízejí až dvojnásobně vysoké sazby. Je však třeba 10% z vkladu investovat do nepojištěného a neúročeného kapitálu záložny (leč s právem podílu na zisku kampeličky).
Úroky na spořících účtech jsou stále vůči růstu sazeb ČNB imunní. I to má však své vysvětlení. Nejlepší produkty na trhu (Air Bank, Equa bank, Sberbank) i v nejhorších dobách záporných úroků nikdy neklesly s úroky pod 0,8-1,0%. Spořící účty s limitem pro lepší úročení 200 000-350 000 Kč byly považovány za jakési promo a banky je dotovaly. I za současné stagnace tak spořící účty nabízejí stále lepší podmínky než jednoleté termínované vklady. Prvotního růstu sazeb u spořících účtů se tak dočkáme nejdříve po zvýšení sazeb ČNB o dalších 0,25-0,50%.
Nejlepší bankovní spořící účty níže:
Zatímco na poli termínovaných vkladů vítězí s téměř dvojnásobnými úroky družstevní záložny, u spořících účtů je tomu přesně naopak. Nejvyšší sazby dosahují pouze 0,4-0,6%. Předností kampeliček je zde tedy hlavně neomezená výše vkladu.
ČNB bude dále zvyšovat základní úrokové sazby, v příštím roce min. o 2x 0,25%. Hypotéky to vyžene ke 3%. A banky budou muset navýšit sazby taktéž u spořících produktů. Proto teď není vhodné fixovat peníze na příliš dlouhé termíny, neboť lze očekávat brzký růst úroků napříč celým trhem. Naopak zájemci o hypotéku by příliš váhat neměli. S každým dalším zasedáním rady ČNB hrozí růst úroků. Spotřebitelské úvěry budou nadále spíše stagnovat a určitě nehrozí opětovný návrat nad 10%. Půjčky byly v minulosti předražené a současná vysoká konkurence bude ještě dlouho držet sazby v rozmezí 5-8%.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Termínované vklady – úroky rostou
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.