Banky.cz Články Reality Ti, kteří bydlí ve vlastním, jsou bohatší

Ti, kteří bydlí ve vlastním, jsou bohatší

Ti, kteří bydlí ve vlastním, jsou bohatší
22.11.2024 Reality

Vlastní bydlení může znamenat větší bohatství. I tak by se dal shrnout závěr rozsáhlé analýzy založené na datech Českého statistického úřadu, Ministerstva pro místní rozvoj a průzkumu Českého rozhlasu. Článek přináší detailní pohled na ekonomické výhody vlastního bydlení, jeho vliv na finanční stabilitu domácnosti a vyvrací některé mýty o nákladnosti vlastnického bydlení oproti nájmu. V neprospěch nájmu mluví i česká specifika nájemního trhu. Znáte je?  

Odkud čerpáme informace?

Veškerá čísla a údaje, která v tomto článku najdete, pocházejí ze:

  • statistik Českého statistického úřadu
  • prezentací těchto statistik, se vztažením na příjem obyvatel a sociální status obyvatel, jak je zpracovalo Ministerstvo pro místní rozvoj
  • výsledků pravidelného průzkumu Českého rozhlasu, pod názvem Život k nezaplacení
  • z indexů a zpráv, které pravidelně vydává Deloitte.

Jak vlastnictví nemovitosti přispívá k budování bohatství

Vlastnictví nemovitosti je jistota jednak majetku, jednak jeho trvalého zhodnocování.Tuhle jistotu lze ztratit jedině při katastrofických událostech. Hodnota nemovitostí v čase stoupá, a i u pozemků. U komerčních prostor situace tak jednoznačná není, my ale zůstaneme u nemovitostí určených k bydlení.

V nemovitosti proto vždycky budete mít uloženo víc, než kolik jste za ni uhradili. Platí to dokonce i při pořízení nemovitosti na hypotéku. Vzhledem k cirka 5% úročení hypoték přeplatíte za nemovitost na úrocích méně, než o kolik vzroste její hodnota do doby, než ji doplatíte. (Podle Real indexu od Deloitte zvýšily nemovitosti mezi lety 2014 a 2024 svou cenu o 166 %.) 

A hodnota bydlení poroste i nadále, když už hypotéku splácet nebudete. Přestože nemovitost vyžaduje údržbu, růst cen nemovitostí většinou rychle převýší všechny vstupní náklady. V nemovitosti vždycky budete mít vyšší zásobu hotovosti, než kolik jste do ní kdy vložili. Bohatství a nemovitosti jdou zkrátka ruku v ruce.

A když ne? Vybrali jste si nevhodnou nemovitost. I to se může stát. Proto doporučujeme si k nákupu nemovitosti přizvat odborníka, který posoudí i tuto stránku věci

Co se děje, když jste v nájmu? Tam jen platíte za službu. Bohatství si nájmem nijak nebudujete.

Bydlení je dlouhodobá investice s téměř nulovou flexibilitou

Vždy ale myslete na to, že nemovitost není investicí, která by se dala rychle směnit zpátky na hotovost (vyšší likviditu nabídnou ostatní druhy investování). Z pronájmu/podnájmu budete peníze získávat postupně, prodej domu může trvat i několik měsíců, dokonce let. To stejné v případě vyrovnání z rozvodu, dědictví. Zpětná hypotéka sice může být rychlým zdrojem peněz z vaší nemovitosti, ale nedostanete se na 100 % její hodnoty. 

Věděli jste, že nájmy za posledních 10 let vzrostly o 100 %? Ano, o tolik. Podle výsledků, které prezentuje Deloitte, rostly nájmy od roku 2014 průměrným tempem 10 % za rok.

Možnosti financování vlastního bydlení? Minimálně čtyři

Pořídit si vlastní bydlení není snadné, ale není to ani nemožné. Nabízejí se hned čtyři cesty, jak se k vlastnímu bydlení dostat, a každá má své výhody a nevýhody, ale i stupeň náročnosti. Podrobně se jim věnujeme v tomto článku, tady zůstaňme jen u jejich vyjmenování:

V čem tkví rozdíl mezi splácením hypotéky a placením nájmu

Už jste si někdy položili tuhle otázku? Rozdílů je samozřejmě několik, a možná vás nenapadly všechny, nebo jste nad nimi nikdy nepřemýšleli:

1. Nájem je jen výdaj

Nájem je čistý výdaj, který nenávratně odtéká pryč. Ale hypotéka je forma spoření do vlastního bydlení. Bance platíte jen úroky. Banka za vás zaplatila nemovitost, a vy jí postupně vracíte částku úvěru (spoříte do ceny pořízené nemovitosti), navýšenou o úroky. V mínusu jste proto jen o úrok, kdežto v nájmu jste pokaždé v mínusu o celé nájemné.  

2. Hypotéka má svůj konec

Každá hypotéka jednou skončí, ukončit se dá i mnohem dřív, než byl původní plán. Možná víte, že rok co rok se dá beztrestně splatit 25 % jistiny. Naproti tomu nájem budete platit stále, bez ohledu na to, kolik už jste na něm uhradili.

3. Úroky z hypotéky si odečtete z daní

O uhrazené úroky z hypotéky (nebo z úvěru ze stavebního spoření) si můžete snížit základ daně z příjmů. To se vám u nájmu nestane.

Nejlepší hypotéka online

4. Ve vlastním máte jistotu

Během splácení hypotéky na bydlení máte jistotu, že v nemovitosti budete bydlet i příští měsíc, za půl roku, za rok (dokud se nerozhodnete jinak). U nájmu takovou jistotu nenajdete. „Především ne na českém nájemním trhu, který je jednak mladý, jednak specifický tím, že většina pronajímatelů jsou soukromí vlastníci – nejsou to profesionální investoři a skupiny, takže často se chovají nepředvídatelně. To se vám na západě nestane – tam byty vlastní profesionální investiční skupiny s profi správci, servisem atd.“ podotýká Dominik Ženatý, ředitel DOMA realitních makléřů.

5. S hypotékou budujete značný majetek

Výsledkem hypotéky je značný majetek (v řádu statisíců, ale častěji milionů korun) a doslova pojistka na stáří. Výsledkem nájmu je střecha nad hlavou pro tento a další cirka 2 měsíce. „Vlastní bydlení jako forma uložení financí na důchod určitě smysl dává. Na důchod prodám, přestěhuju se do nájmu a mám finance ‚na provoz‘,“ dodává Ženatý. 

Výhody vlastního bydlení oproti nájmu

Co jsou dlouhodobé výhody vlastního bydlení oproti nájmu? Z výše uvedených 5 kapitolek to jistě vyplývá dostatečně. 

Nevýhody vlastního bydlení oproti nájmu? I ty se najdou!

  • vysoká počáteční investice a dlouhodobý závazek hypotéky
  • veškeré náklady na údržbu, opravy a rekonstrukce hradí vlastník
  • nízká flexibilita při potřebě změny bydliště (práce, životní změny)
  • horší likvidita v případě potřeby rychlého prodeje
  • (někde už vysoká) daň z nemovitosti
  • časová náročnost na správu nemovitosti a administrativu
  • nemožnost rychle se odstěhovat při problémových sousedech
  • vlastník nese všechna rizika spojená s nemovitostí (živelné pohromy, skryté vady).

Online hypoteční kalkulačka

Ekonomické a psychologické projevy vlastního bydlení

Podívejme se, jak se vlastní bydlení promítá do celkového rozpočtu domácnosti, a jak se do něj promítá život v nájmu. Stejně tak se zaměřme na psychologické efekty.

A. Podíl výdajů na bydlení na příjmech vlastníků versus na příjmech nájemníků

Dle výsledků průzkumu Život k nezaplacení od Českého rozhlasu najdeme tyto podíly výdajů na bydlení na čistých příjmech (září 2024): 

  • vlastníci s hypotékou: 36 % z čistých příjmů
  • vlastníci bez hypotéky: 21 % z čistých příjmů (stejně tak družstevníci)
  • nájemníci a podnájemníci: 37 % z čistých příjmů.

MMR nerozlišuje mezi vlastníky s hypotékou a vlastníky bez hypotéky, resp. hypotéku do výdajů na bydlení nezapočítává (bere ji jako spoření). Z uveřejněných statistik MMR ale vyplývají podobné výsledky pro porovnání nájmu vs. vlastnictví: Vlastníci v roce 2023 vydávali na bydlení 19,39 % čistého příjmu. Nájemníci pak 36,8 % čistých příjmů.

Když se na podíl výdajů na příjmech podíváme ještě i optikou příjmových skupin, pak zjistíme, že:

  • domácnosti s nejnižšími příjmy („dolních“ 20 %) vydávají na bydlení přes 40 % měsíčního příjmu
  • domácnosti s nejvyššími příjmy („horních“ 20 %) vydávají na bydlení necelých 13 % měsíčního příjmu. 

B. Pocit nadměrného zatížení výdaji na bydlení u vlastníků versus u nájemníků

Z výdajů na bydlení plyne finanční zátěž. Na každého dopadá toto zatížení jinak. Podívejme se nejprve, kdo se cítí zatížen nejvíc. Zde je pořadí podle četnosti lidí s pocitem nadměrné zátěže:

  • samoživitelé (47,39 %)
  • nájemníci (34,73 %)
  • rodiny s dětmi (24,93 %)
  • mladí (22,88 %)
  • důchodci (22,15 %)
  • vlastníci (17,77 %).

C. Skutečné nadměrné zatížení výdaji na bydlení u vlastníků versus u nájemníků

A teď se pojďme podívat na pořadí podle skutečného nadměrného zatížení. Co se v tomto žebříčku považuje za nadměrné zatížení? Situace, kdy výdaje na bydlení překročí 40 % čistých disponibilních příjmů:

  • nájemníci (35,71 %)
  • samoživitelé (30,26 %)
  • důchodci (19,07 %)
  • mladí (15,04 %)
  • rodiny s dětmi (9,07 %)
  • vlastníci (6,57 %).

„Blbá nálada“ se u pocitového zatížení (v porovnání s reálem) ukázala u rodin s dětmi. Pravděpodobně je to zatížením hypotékou (nájmem) a k tomu i výdaji za děti. Rodiny s hypotékou před sebou mají uklidňující vizi, že hypotéku jednoho dne doplatí. 

Nejlepší hypotéka online

D. Lidé v energetické a materiální chudobě: jaký podíl tvoří vlastníci?

Mezi lidmi, kteří se v poslední době ocitli v energetické a/nebo v materiální chudobě, nejsou téměř žádní vlastníci bydlení. Většinu této skupiny tvoří nájemníci. Například u seniorů je více než 90 % osob ohrožených chudobou právě v nájmu.

E. V jaké příjmové skupině musíte být, abyste si mohli dovolit dlouhodobé bydlení v nájmu

Když si rozdělíme společnosti do 5 příjmových skupin, pak musíte být v první, druhé a třetí nejvyšší příjmové skupině, abyste nájem bez obtíží utáhli. To znamená, že se s měsíčním příjmem musíte dostat alespoň na úroveň mediánu, v situaci roku 2024 je to alespoň 39 000 Kč (hrubého). To se zejména v seniorském věku často nezadaří (úspory na stáří většinou chybějí).

Když dům, tak 5kk, když byt, tak 2+1

Poptávka po nemovitostech k bydlení prošla poslední roky turbulentním obdobím. Turbulence způsobila pandemie covidu-19. 

„Poslední tři roky byly významně ovlivněny pandemií covidu a následným prudkým cenovým růstem prakticky všeho. V době covidu a těsně po něm byla významně zvýšená poptávka po rekreačních objektech všeho druhu, následovalo prudké zdražení a poptávka z hlediska typologie staveb se opět navrátila k rodinným domům i když v celkovém objemu logicky znatelně klesla,“ popisuje David Šiller, obchodní ředitel společnosti Woodsystem. 

Šiller k tomu dodává: „Nyní se dá říci, že požadavky klientů odpovídají požadavkům z roku 2019/2020 co do velikosti i typologie. Nejčastější poptávka je teď po domu 5kk s užitnou plochou okolo 130 m2.“

Co se bytů týká, statistika zveřejněná Ministerstvem pro místní rozvoj ukazuje, že nejčastěji se teď staví byty s dispozicemi 2+1 a o ploše okolo 50 m2.

Často se ptáte

Jakým způsobem nemovitost funguje jako investice?

Nemovitost představuje jednu z nejstabilnějších forem investice, která může generovat příjem dvěma hlavními způsoby. 

Prvním je pravidelný pasivní příjem z pronájmu, kdy majitel získává měsíční platby od nájemníků, které po odečtení nákladů na údržbu, pojištění a případné splátky hypotéky tvoří čistý zisk. Druhým způsobem je dlouhodobé zhodnocení samotné nemovitosti v čase, kdy její tržní hodnota zpravidla roste díky inflaci, rozvoji lokality a celkovému růstu realitního trhu.

Nemovitost je mimo jiné aktivum, které lze využít jako zástavu při získávání dalších úvěrů. Na rozdíl od mnoha jiných investic poskytuje praktickou hodnotu v podobě možnosti vlastního bydlení.

Jakým způsobem ovlivňuje inflace vlastní bydlení a náklady na nájem?

Investice do nemovitosti slouží jako účinná ochrana před inflací, protože hodnota nemovitosti i výše nájemného obvykle roste společně s inflací. Ve vlastním vám rostou výdaje na potraviny, energie a další nezbytné výdaje, v nájmu roste k tomu všemu ještě i nájem.

Jaké jsou nejčastější chyby při koupi nemovitosti?

Chyb se dá vytipovat celá řada. Lidé často nedostatečně prozkoumají lokalitu a její okolí, podceňují celkové náklady spojené s koupí a následným provozem nemovitosti. Běžným pochybením je i absence právní kontroly a uspěchané rozhodnutí.

Kupující někdy spoléhají jen na fotografie místo osobní prohlídky. Častou chybou je též nevyužití odborníků pro technické posouzení stavu nemovitosti, hypotečních makléřů a nedostatečné prověření stavu financí u bytového družstva či SVJ. Výjimkou není ani špatně nastavená kupní smlouva, pozdní odhalení vad, kde k nejhorším patří problémy se statikou a vůbec s kvalitou domu/bytu.

ANKETA k článku Ti, kteří bydlí ve vlastním, jsou bohatší

Myslíte si, že se vám nákup nemovitosti dlouhodobě vyplatí?

Počet odpovědí: 69

KOMENTÁŘE k článku Ti, kteří bydlí ve vlastním, jsou bohatší

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Ti, kteří bydlí ve vlastním, jsou bohatší

Ti, kteří bydlí ve vlastním, jsou bohatší

22.11.2024 Reality

Vlastní bydlení může znamenat větší bohatství. I tak by se dal shrnout závěr rozsáhlé analýzy založené na datech Českého statistického úřadu, Ministerstva pro místní rozvoj a průzkumu Českého rozhlasu. Článek přináší detailní pohled na ekonomické výhody vlastního bydlení, jeho vliv na finanční stabilitu domácnosti a vyvrací některé mýty o nákladnosti vlastnického bydlení oproti nájmu. V neprospěch nájmu mluví i česká specifika nájemního trhu. Znáte je?  

Stres z bydlení: Porovnání nákladů na vlastní byt a nájem v ČR

Stres z bydlení: Porovnání nákladů na vlastní byt a nájem v ČR

18.11.2024 Reality

Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.

Nejlevnější nájmy v ČR: Kde najdete nejdostupnější bydlení?

Nejlevnější nájmy v ČR: Kde najdete nejdostupnější bydlení?

18.11.2024 Reality

Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?

Vlastní bydlení je pojistka na stáří, aneb bydlení si vyřešte ještě před důchodem

Vlastní bydlení je pojistka na stáří, aneb bydlení si vyřešte ještě před důchodem

13.11.2024 Reality

Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.

Výdaje na bydlení: rekord z roku 2012 drží Praha. A možná se k němu vrací

Výdaje na bydlení: rekord z roku 2012 drží Praha. A možná se k němu vrací

7.11.2024 Reality

Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena